Gotowce inwestycyjne. Dlaczego warto w nie inwestować?

Gotowce inwestycyjne mogą być dla wielu osób określeniem dość tajemniczym, lecz to nic innego jak nieruchomości przygotowane do natychmiastowego wynajmu, które są w stanie generować dochód pasywny niemal od razu po ich zakupie. Przede wszystkim często są to mieszkania zlokalizowane w dużych miastach akademickich.

Branża inwestycyjna cały czas poszukuje nowych sposobów, które pozwalają skutecznie zarabiać. Jednym z takich rozwiązań są właśnie gotowce inwestycyjne. Dlaczego warto zdecydować się taką formą inwestycji?

Czym są gotowce inwestycyjne?

Zacznijmy od definicji tzw. gotowców inwestycyjnych, które stają się coraz popularniejsze na rynku nieruchomości. Gotowiec inwestycyjny to nieruchomość, która została przygotowana do wynajmu oraz jest to mieszkanie od razu gotowe do generowania dochodu pasywnego i zwykle na poziomie wyższym niż standardowe nieruchomości.

W mieszkaniu powstaje 4-5 pokoi, w których mieści się łóżko i biurko oraz komoda lub szafa. Do dyspozycji lokatorów jest jedna łazienka i toaleta. W gotowcach inwestycyjnych coraz częściej tworzone są mikrokawalerki, gdzie mamy najczęściej dwa pomieszczenia: pokój z aneksem kuchennym i łazienkę. Takie mieszkania pod względem metrażu kojarzą się głównie z akademikami, ale w rzeczywistości są odrębnymi nieruchomościami cieszącymi się coraz większą popularnością wśród studentów, którzy cenią sobie prywatność.

Tego typu inwestycje mają rację bytu w dużych miastach, które są ośrodkami akademickimi. Przykładowo w Szczecinie żyje kilkanaście tysięcy studentów, a miejsca w akademikach są mocno ograniczone. Pozostaje im wynajem mieszkania, które dla wielu młodych osób nie mając jeszcze wysokiego wynagrodzenia jest dużym problemem. Gotowiec inwestycyjny jest doskonałą odpowiedzią na oczekiwania rynku.

Czy gotowiec inwestycyjny się opłaca?

Kalkulacja przy gotowcach inwestycyjnych jest bardzo prosta. Inwestor posiadający mieszkanie 2 lub 3 pokojowe w zależności od miasta i lokalizacji wynajmuje je za średnio 1500-3000 zł. W przypadku gotowca inwestycyjnego czynsz za każdy pokój wynosi między 650-850 zł. W przypadku mikrokawalerek jest to już między 1000-1400 zł. W ten sposób podzielone mieszkanie na 5 pokoi generuje przychód ok. 4000 zł, a na mikrokawalerki powyżej 5000 zł. Różnica jest znacząca. Musimy jednak mieć na uwadze, że cena takiej nieruchomości na rynku wtórnym będzie wyższa od mieszkań o tej samej powierzchni. Weźmy przykład mieszkania w Szczecinie, które nadaje się do podziału. Jeśli zostanie ono przystosowane pod gotowca inwestycyjnego, jego wartość wzrośnie.

Najlepszą inwestycją są sprawdzone gotowce inwestycyjne, zlokalizowane w dużych miastach takich jak np. Szczecin. Zarabia się wtedy nie tylko na stałym miesięcznym dochodzie pasywnym z wynajmu, ale także na wzroście wartości zakupionej nieruchomości w skali roku ok. 11,6% według danych historycznych z ostatnich 20 lat.

Gotowce inwestycyjne niewątpliwie stanowią składnik dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestora oraz przyspieszają drogę do wolności finansowej, znacznie minimalizując ryzyko biznesowe. Wygoda i prostota tego rodzaju inwestycji sprawia, że nadaje się dla początkujących i doświadczonych inwestorów na rynku nieruchomości. To rozwiązanie pozwala uzyskiwać stopy zwrotu (ROI) w okolicy 10% w skali roku. Jedno mieszkanie może przynosić nawet kilka tysięcy zysku miesięcznie na czysto po odliczeniu raty kredytowej.

Finansowanie i zdolność kredytowa przy zakupie gotowca inwestycyjnego

Jeśli posiadasz umowę o pracę, już teraz możesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości. Kredyt na tego typu inwestycję okazuje się być atrakcyjnym i rozsądnym rozwiązaniem w przeciwieństwie do kredytów konsumpcyjnych np. na sprzęt RTV/AGD lub wycieczki.

Inwestując w nieruchomości zależy nam głównie na minimalnym zaangażowaniu naszej gotówki, a swój prywatny kapitał możemy pozostawić na kolejne inwestycje jako wkład własny. Korzystając z kapitału obcego w postaci kredytu, zazwyczaj jest to najtańsza forma finansowania gotowca inwestycyjnego. Nie bez znaczenia jest też wkład własny, który obecnie wynosi około 10-20% wartości nieruchomości w zależności od banku. Tę kwotę musisz posiadać w gotówce, ponad to dochodzą jeszcze dodatkowe koszty takie jak: prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, podatek PCC i opłata dla notariusza.

Przykład: Gotowiec inwestycyjny kupiony za 400 tys. zł z wkładem 40 tys. zł + ok. 10 tys. zł ( koszty dodatkowe jak notariusz, PCC) kosztuje nas 1730 zł miesięcznie a generuje 3200 zł przychodu. W tym przypadku wartość zaangażowanego kapitału własnego wynosi 50 tys. Wskaźnik ROE wynosi aż 35% w skali roku.

Wyszukanie oferty

Rentumi w swojej szerokiej bazie ofert nieruchomości, oferuje najatrakcyjniejsze pod względem ceny i jakości gotowce inwestycyjne, które systematycznie są aktualizowane. Wejdź na Szczecin.rentumi.pl i sprawdź naszą ofertę.

Skontaktuj się z nami:

+48 506 136 131

Jeśli chcesz otrzymywać co dwa tygodnie najnowsze oferty naszych gotowców inwestycyjnych zapisz się na newsletter.

Sprawdź również:

Weryfikacja najemcy. Co zrobić, aby obyło się bez problemów?

Weryfikacja najemcy to sposób, aby w przyszłość uniknąć problemów z […]

Czytaj więcej

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Ubezpieczanie mieszkania na wynajem nie jest obowiązkiem, jednak podobnie jak […]

Czytaj więcej

Podatek od sprzedaży nieruchomości a remont mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania musimy zapłacić, gdy transakcja sprzedaży mieszkania […]

Czytaj więcej

Ryzyko związane z wynajmem można ograniczyć

Inwestycja w wynajem to aktualnie jedna z najlepszych lokat kapitału. […]

Czytaj więcej