Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Koszt wynajmu mieszkania, w jednym budynku wielorodzinnym może znacznie różnić się cenowo, mimo porównywalnego metrażu. Co więcej, nawet za mieszkania zlokalizowane w odległości kilku kilometrów od siebie najemcy oczekują różnych kwot.

Rynek najmu mieszkań zważywszy na rodzaj lokalu, pozostaje niezmienny. Najczęściej Polacy decydują się na wynajem mieszkań dwupokojowych. Drugie miejsce na równi zajmują kawalerki oraz mieszkania trzypokojowe. Zdecydowanie najrzadziej wynajmowane są większe mieszkania.

Co zatem powoduje różnice w cenach wynajmu i jak przedstawiają się koszty względem liczby pomieszczeń?

umowa najmu mieszkania

Jakie są czynniki wpływające na koszt wynajmu mieszkania?

Koszt wynajmu mieszkania, poza sytuacją panującą na rynku, zależny jest od szeregu różnych czynników. Determinanty cen wynajmu mieszkań są bardzo podobne do uwarunkowań przekładających się na wartość nieruchomości.

 W największym stopniu na cenę wynajmu mieszkania wpływa lokalizacja. Lokal położony w atrakcyjnym, dobrze skomunikowanym miejscu wykazuje większe zainteresowanie wśród potencjalnych wynajmujących. Bliskość obiektów kultury, nauki, rozrywki oraz miejsc pracy jest powodem wyższych cen najmu.

W dużej mierze liczy się również standard wykończenia. Zdecydowanie chętniej wynajmowane są mieszkania zaopatrzone w niezbędne meble i urządzenia, które nie będą wymagały ponoszenia dodatkowych przez lokatorów kosztów związanych z wyposażeniem. 

Ponadto, cena wynajmu jest ściśle powiązana z cechami fizycznymi danego mieszkania. Decydują o tym warunki takie jak rozkład czy rozmiar pomieszczeń oraz liczba pięter. Zazwyczaj droższe mieszkania na wynajem wynikają z położenia na niższej kondygnacji budynku.

Podczas poszukiwania mieszkania, rozważyć należy kwestię nasłonecznienia, widoku z okna oraz oszczędności na ogrzewaniu, energii czy wodzie. Wskazane elementy  to atuty posiadające wpływ na podniesienie kosztów najmu.

Dla właścicieli mieszkań przygotowaliśmy profesjonalne umowy najmu, które będą chronić osobę wynajmująca jak i najemcę. Umowa najmu mieszkania lub umowa najmu pokoju gwarantują bezpieczeństwo obu stron, sporządzone są przez profesjonalistów dla profesjonalistów!

Szczytowy okres w ciągu roku na rynku najmu mieszkań

Trwający rozkwit rynku sprzedaży mieszkań jest rezultatem dokonywania zakupu mieszkań z zamiarem przeznaczenia na wynajem.

Wysokość ceny najmu zależy od okresu, w którym zostaje podpisana umowa wynajmu mieszkania. Najbardziej szczytowy moment przypada w sierpniu i wrześniu. Wtedy to poszukiwania własnego kąta w miastach akademickich zaczynają studenci. Oczekujący na rozpoczęcie bądź kontynuację nauki wolą nie zostawiać poszukiwań na ostatnią chwilę, aby wybór ofert był dużo większy. W pozostałych miesiącach lokatorzy zamierzający wynająć lokal mieszkalny mogą liczyć na wyraźnie niższą kwotę. 

Na przeglądanie mieszkań wyruszają nie tylko studenci. Konkurencją w rywalizacji o najlepsze oferty są też osoby rozpoczynające karierę zawodową, zwykle pochodzące z małych miejscowości. Dla nich to niekiedy jedyny sposób, aby pozostać w wielkim mieście, usamodzielnić się i uciec z rodzinnego gniazdka. 

Podobnie jak absolwenci, liczne grono wynajmujących w ostatnim czasie stanowią obcokrajowcy napływający do Polski w celach zarobkowych. 

Ile kosztuje wynajęcie kawalerki?

Jak już wiadomo, ceny najmu zależą przede wszystkim od miasta, w którym dany lokal się znajduje. Zdecydowanie droższe od małych miasteczek są duże aglomeracje.

Ceny kawalerek nie są niskie. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że popyt na kawalerki jest dużo większy niż podaż. Wynajęcie kawalerki jest nieproporcjonalnie drogie, patrząc pod kątem metrażu. 

Niezmiennie, zarówno w przypadku kawalerek jak i mieszkań dwu- czy trzypokojowych, najdroższa jest Warszawa. W stolicy średni miesięczny wydatek za wynajęcie kawalerki wynosi około 2000 zł. Za 1-pokojowe mieszkanie z tak zwanej niższej półki właściciele oczekują blisko 1500 zł. 

Lokatorzy za wynajęcie kawalerki w Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu czy Krakowie poniosą znacznie mniejsze koszty. Tutaj stawki czynszu utrzymują się w granicach 1200-1600 zł. Do najtańszych miast należy zaś Bydgoszcz, Łódź oraz Olsztyn, gdzie ceny oscylują wokół 1100-1200 zł.

Ile zapłacimy za wynajem mieszkania dwupokojowego?

Najpopularniejszą opcją w dużych miastach są dwa pokoje, sięgające mniej więcej 40-50 m2 powierzchni. Ceny najmu mieszkań dwupokojowych są przeciętnie o 40% wyższe w porównaniu do kawalerek. 

Zainteresowani takim lokum w Warszawie muszą liczyć się z wydatkiem blisko 2700 zł miesięcznie. Równie wysoką, ale nadal mniejszą kwotę trzeba uiścić w Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu, to mniej więcej 2200 zł. Nieco ponad 1700 zł będzie kosztowało nas mieszkanie w Lublinie, Szczecinie czy Katowicach. Dwa pokoje, za prawie połowę niższą kwotę niż w stolicy oferowane są w Olsztynie i Białymstoku, średnio to cena rzędu 1400 zł.

3 pokoje do wynajęcia – jakich kosztów się spodziewać?

W sektorze mieszkań trzypokojowych lub większych można zauważyć znaczne dysproporcje cenowe. Poszukujący dużego lokalu mieszkalnego w Warszawie muszą przygotować się na wydatek w wysokości od 3500 do 4000 zł. Dla porównania jest to kwota niemal równoznaczna ze średnim wynagrodzeniem miesięcznym „na rękę” w Polsce, które wynosi obecnie około 3700 zł. 

Średni koszt wynajęcia podobnego mieszkania w Krakowie czy Wrocławiu powinien być mniejszy o prawie 800 zł. Za kwotę o 1000 zł niższą oferowane są porównywalne lokale w Łodzi, Poznaniu i Szczecinie. Najtańszy tego typu lokal znajdziemy w Olsztynie i Rzeszowie, to kwota niemal połowę niższa od stolicy – 1900 zł.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej