Ile powinien wynosić czynsz za najem mieszkania?

Wynajem mieszkań staje się coraz bardziej powszechny. Popyt nie nadąża za podażą a ceny najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań. Coraz więcej osób kupuje nieruchomość w celu wynajęcia go i czerpania z niego długo płynących korzyści materialnych. Podstawą takiego stwierdzenia mogą być koszty wynajęcia mieszkania. Czynsz jest podstawowym elementem umowy najmu. Zgodnie z definicją wynikającą z Kodeksu cywilnego czynsz to opłata jaką najemca zobowiązuje się uiszczać wynajmującemu przez czas określony w umowie, w zamian za użytkowanie nieruchomości. Niestety rynek rządzi się własnymi prawami i w zależności gdzie będziemy chcieli wynająć mieszkanie, wysokość czynszu będzie zasadniczo się różnił.


Zdobądź kompletną check listę 2019 weryfikacji najemców! – OKAZJA!


Jakie czynniki determinują wysokość czynszu za najem mieszkania?

Na wysokość czynszu za najem mieszkania wpływa wiele czynników, które są zależne bądź niezależne od właściciela mieszkania. Czynnikiem wpływającym bezpośrednio na wysokość comiesięcznego czynszu za najem mieszkania jest niewątpliwie lokalizacja. Atrakcyjne położenie mieszkania rzutuje na wyższą opłatę za wynajem. Przy ustalaniu wysokości czynszu warto zwrócić uwagę czy mieszkanie położone jest w centrum miasta czy na uboczu lub czy okna wychodzą na podwórze czy ulice. Liczy się także otoczenie nieruchomości. Na ich atrakcyjność wpływa obecność instytucji publicznych, sklepów, przystanków komunikacji miejskiej oraz obszarów zieleni. Istotną kwestią determinującą wysokość czynszu jest to na którym piętrze dane mieszkanie się znajduje. Najdroższe są mieszkania na pierwszym i drugim piętrze. Najtańsze są mieszkania na wyższych kondygnacjach i poddaszu. Być może zabrzmi to trywialnie ale im więcej m2 tym czynsz będzie wyższy. Wyższy czynsz mają mieszkania wyposażone w balkon, windę oraz posiadające większą liczbę pokoi. Poziom rynkowy cen najmu winduje przewaga podaży nad popytem.  W takich sytuacjach potencjalni najemcy nie muszą podejmować decyzji od razu oraz mogą targować się co do warunków najmu.

Ile powinien wynosić czynsz za najemW jakich miastach czynsz za wynajem mieszkania jest najtańszy?

Jednym z najtańszych miast pod kątem cen najmu jest Olsztyn. Za wynajem kawalerki zapłacisz 1000 zł miesięcznie. Najem mieszkania dwupokojowego to koszt 1300 zł/ miesięcznie, a mieszkania trzypokojowego 1900 zł miesięcznie. Średni koszt wynajmu jednego metra kwadratowego  około 23 zł. Kolejnym miastem, w którym warto wynajmować mieszkanie są Kielce. Rekordowo niska cena najmu dotyczy tu kawalerek. Koszt wynajęcia takiego lokalu to około 900 zł miesięcznie.Pokoje dwupokojowe wynajmowane są za cenę 1300 zł a trzypokojowe za około 1900 zł miesięcznie. Koszt średni koszt najmu jednego metra kwadratowego to zaledwie 28 zł za metr kwadratowy. Jednym z tańszych miast pod względem ceny wynajmu jest Białystok. Wynajem kawalerki to koszt około 1000 zł miesięcznie , mieszkanie dwupokojowe 1300 zł miesięcznie a mieszkanie trzypokojowe to koszt około 1700 zł na miesiąc. Cena wynajmu 1 m2 to średnio 35 zł.


Wynajem na pokoje, czyli jak zarobić więcej na mieszkaniu. – Dowiedz się!


W jakich miastach wynajem jest najdroższy?

Warto pamiętać, że na cenę najmu ma wpływ wiele czynników. Zarządzanie najmem jest najpowszechniejsze w Warszawie. Miasto to nie ma wysokiego ROI z wynajmu ze względu na ciągle rosnące ceny za m2. Ta intensywnie rozwijająca się metropolia jest nie tylko jednym z największych ośrodków akademickich, ale również posiada prężnie rozwijający się rynek pracy. Ogromny popyt na mieszkania w Warszawie sprawia, że najem jest prosty niezależnie od pory. Za wynajem kawalerki zainteresowani zapłacą średnio koło 2000 zł miesięcznie. Za mieszkanie dwupokojowe około 3000 zł miesięcznie a za trzypokojowe ponad 4500 zł miesięcznie. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w okolicy stacji metra, jednak wiąże się to z wyższymi cenami nieruchomości. Koszt najmu jednego metra kwadratowego w Warszawie to 73 zł miesięcznie. Kolejnym miastem, w którym warto inwestować w nieruchomości pod wynajem jest Wrocław. Jest to miasto będące stolicą Dolnego Śląska intensywnie rozwijające się, posiadające bogatą ofertę turystyczną, edukacyjną i kulturalną.Wynajęcie jednego metra kwadratowego w tym mieście kosztuje 50 zł miesięcznie. Koszt wynajęcia kawalerki w tym mieście to około 1600 zł miesięcznie. Za wynajem mieszkania dwupokojowego zapłacimy około 2200 zł miesięcznie a mieszkania trzypokojowego średnio 2800 zł na miesiąc. Kolejnym miastem z potencjałem inwestycyjnym w nieruchomości pod wynajem jest Gdańsk. Miasto to posiada niezwykłą  historię odzwierciedloną w licznych zabytkach. Rozwijająca się turystyka oraz ciągłe inwestycje sprawiają, że to miasto staje się przodownikiem w długo i  krótkoterminowym wynajmie nieruchomości. Wynajem kawalerki to średnio koszt 1700 zł miesięcznie. Wynajem mieszkania dwupokojowego będzie kosztowało zainteresowanych około 2300 zł a trzypokojowego 3200 zł miesięcznie. Analizując powyższe ceny można wywnioskować, że wynajęcie jednego metra kwadratowego w Gdański to koszt około 54 zł.

wynajem mieszkania i czynsz za najem mieszkania

Wysokość czynszu determinuje wiele czynników zależnych bądź niezależnych od właściciela mieszkania. Przed podjęciem decyzji dotyczącej najmu warto rozeznać się w cenach najmu obowiązujących w danym mieście. By uniknąć nieporozumień i nieścisłości warto w umowie najmu mieszkania w precyzyjny sposób określić wysokość czynszu oraz warunki jego podnoszenia. Aby do tego doszło należy skonstruować dobrą pod względem merytorycznym i prawnym umowę najmu. Niestety zazwyczaj jest to czasochłonne i męczące a szczegółowa nieznajomość prawa może nam wręcz zaszkodzić.

Dlatego specjalnie, aby zaspokoić Państwa potrzeby, stworzyliśmy miejsce, w którym mogą Państwo nabyć, każdego rodzaju umowy najmu, gwarantujące bezpieczeństwo dla obu stron. Stworzone przez profesjonalistów z myślą o profesjonalistach i osób nieświadomych z konsekwencji podpisania niezabezpieczonej umowy – nawet w przypadku wynajmującego. – Wszystkie umowy najmu dostępne w Sklep.Rentumi.pl

Oceń nas!

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej