Inwestowanie w nieruchomości. Na co zwracać uwagę?

Inwestowanie w nieruchomości to bardzo popularna forma inwestycyjna. Zresztą nie ma się co temu dziwić – nieruchomości to naprawdę bardzo ciekawy sposób na inwestycję, zarówno długofalową jak i szybką. Nieruchomości dają także sposobność skorzystania z dochodu pasywnego i to w różnych jego rodzajach.

Zatem faktycznie, inwestowanie w nieruchomości może być bardzo kuszące, szczególnie kiedy słyszymy o ludziach, którzy właśnie dzięki inwestowaniu w nieruchomości zostali rentierami albo zbudowali na tym bardzo poważny kapitał.

Jednak inwestowanie w nieruchomości nie jest tak łatwe jak może się to wydawać. Warto zdobyć chociaż jakąś podstawową wiedzę w tym temacie i dokonywać mądrych decyzji finansowych. Na co więc zwracać uwagę wybierając nieruchomości pod inwestycję?

inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości. Co na początek?

Jeśli zastanawiasz się co jest ważne w inwestowaniu w nieruchomości to odpowiedź chyba Cię nie zaskoczy. Jak zawsze w tematach związanych z pieniędzmi i ich obrotem, podstawą jest wiedza. Można wręcz powiedzieć, że to fundament, także w odniesieniu do inwestowania w nieruchomości.

Co ciekawe, nie do końca chodzi tutaj o jakąś bardzo specjalistyczną wiedzę. W końcu zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup czy sprzedaż nieruchomości związany jest ze współpracą z różnymi specjalistami działającymi w obrębie spraw notarialnych czy prawnych.

Zatem chcąc inwestować w nieruchomości nie musisz być “alfa i omegą”. Niemniej, warto posiadać uporządkowaną wiedzę i wykorzystywać ją podczas podejmowania decyzji finansowych. W końcu nieprzypadkowo mówi się, że inwestowanie w nieruchomości jest dla ludzi inteligentnych, czyli takich, którzy potrafią praktycznie wykorzystać wiedzę jaką posiadają.

Drugą ważną sprawą związaną z inwestowaniem w nieruchomości jest planowanie. Powiedzmy sobie szczerze, że już od samego początku warto nauczyć się planować swoje działania inwestycyjne, często ze sporym wyprzedzeniem.

Nie oznacza to, że nie możemy wykorzystać sytuacji, która akurat się pojawiła i zainwestować w nieruchomość, o istnieniu której jeszcze parę dni – a nawet godzin – temu nie wiedzieliśmy. Jednakże ogólnie patrząc, warto planować swoje działania i co ważne – trzymać się tego planu. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze nieruchomości pod inwestycję?

Podstawy, podstawami, ale przejdźmy teraz do meritum, czyli tego, na co zwracać uwagę wybierając nieruchomość, w którą potencjalnie chcemy zainwestować. Takich rzeczy jest co najmniej kilka.

Cel inwestycji

Na początku zastanówmy się jakiej nieruchomości szukamy i co jest celem jej zakupu. Jeśli przykładowo planujemy wynajmować nieruchomość to musimy szukać jej, patrząc właśnie przez taki pryzmat jej wykorzystania. Ale to nadal bardzo ogólny cel. Jak to rozumieć?

Otóż, zupełnie innej nieruchomości będziemy szukać, jeśli planujemy wynajmować ją studentom a zupełnie innej, jeśli naszymi potencjalnymi najemcami będą rodzinny z dziećmi albo osoby starsze wiekiem. Wiąże się to z wieloma cechami samej nieruchomości, ale także jej lokalizacją, metrażem czy na przykład, umiejscowieniem w bloku.

Natomiast zupełnie inny rodzaj nieruchomości przeznaczymy na lokal usługowy czy handlowy. Zatem cel inwestycyjny ma bardzo duże znaczenie w kontekście nieruchomości. 

Lokalizacja

Kolejna sprawa, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze nieruchomości pod inwestycję to lokalizacja. Warto tutaj zbadać rynek konkretnego miasta i sprawdzić, które dzielnice cieszą się większą popularnością wśród najemców.

To ważne, ponieważ nawet najlepiej urządzone i nowoczesne mieszkanie czy lokal, nie przyniesie oczekiwanych zysków, jeśli będzie w kiepskiej lokalizacji. Pamiętajmy o tym, określając kryteria, jakie nieruchomość, w którą chcemy zainwestować, powinna posiadać.

Stan techniczny 

Stan techniczny nieruchomości to także istotna rzecz. Oczywiście, rozumiemy, że atrakcyjna cena nieruchomości może być związana z jej gorszym stanem technicznym.

Niemniej, warto przeanalizować, czy chcemy ryzykować większy remont i narażać się na nieplanowane problemy. Tutaj także warto mieć zaufanego specjalistę, który pomoże nam ocenić czy warto w daną nieruchomość zainwestować czy może lepiej odpuścić i poszukać czegoś innego.  

Sprawy finansowe

Finanse to ważna sprawa – czasem wręcz najważniejsza! Zaplanujmy więc ile naszych pieniędzy chcemy lub możemy zainwestować. Poszukajmy także dobrej oferty kredytowej, która charakteryzować będzie się niskim oprocentowaniem a być może także jeszcze innymi rzeczami, które będą dla nas korzystne.

Tutaj bardzo ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i podejmowanie decyzji nie pod wpływem emocji, ale bazując na rzetelnych informacjach i wyliczeniach.    

Szukanie okazji 

Z upływem czasu i zdobyciem doświadczenia na rynku nieruchomości, zaczniemy niejako automatycznie zauważać dobre okazje inwestycyjne. Warto czasem pojechać i zobaczyć nieruchomość, która ma wręcz nieprawdopodobnie atrakcyjna cenę. Czasem możemy trafić na tak zwane “perełki” i naprawdę dobrze zainwestować swoje pieniądze. 

To tylko kilka rzeczy, na które warto zwracać uwagę, myśląc o inwestowaniu w nieruchomości. Pamiętajmy również, że nieruchomości mają różne oblicza i czasem warto zainwestować w coś teoretycznie mało atrakcyjnego, co potem okazać się może przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. 

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

Sprawdź również:

Obowiązek meldunkowy w Polsce

W naszym kraju istnieje obowiązek meldunkowy, co oznacza, że każdy […]

Czytaj więcej

Weryfikacja najemcy. Co zrobić, aby obyło się bez problemów?

Weryfikacja najemcy to sposób, aby w przyszłość uniknąć problemów z […]

Czytaj więcej

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Ubezpieczanie mieszkania na wynajem nie jest obowiązkiem, jednak podobnie jak […]

Czytaj więcej

Podatek od sprzedaży nieruchomości a remont mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania musimy zapłacić, gdy transakcja sprzedaży mieszkania […]

Czytaj więcej