Mieszkania na wynajem dla obcokrajowców

Polska w ostatnim czasie cieszy się ogromnym zainteresowaniem obcokrajowców. Ludność pochodzenia ukraińskiego, wietnamskiego czy też białoruskiego coraz częściej poszukuje miejsca na zatrzymanie się w Polsce.

Czego powinniśmy dopilnować, aby było to bezpieczne i legalne? Jak więc powinna wyglądać dobrze sporządzona umowa na wynajem dla obcokrajowców? Postaramy się wyjaśnić Wam to w jak najlepszy sposób.

Skąd nagle wzrost zainteresowań obcokrajowców mieszkaniami w Polsce?

Ludność zwłaszcza z Europy Wschodniej emigruje ze swojego kraju głównie z powodu złej sytuacji gospodarczej. Na świecie ustanowiono wiele ułatwień dla obcokrajowców w tym także i w Polsce. Na mocy wprowadzonych przepisów w roku 2014 mogą oni dostać pozwolenie na pobyt na okres 3 lat, kolejną zmianą jest dowolność złożenia wniosku bez konieczności odczekiwania 45 dni tak jak wcześniej. W obecnej sytuacji, aby dostać kartę stałego pobytu w Polsce, jedynie wystarczy obcokrajowcom umowa wynajmu, wcześniej był wymagany meldunek.

umowa najmu mieszkania

Osoby prywatne wystawiają mieszkania na wynajem dla obcokrajowców na popularnych portalach społecznościowych, serwisach ogłoszeniowych, specjalnych grupach utworzonych dla cudzoziemców, a nawet w akademikach czy też w innych popularnych miejscach ogłoszeniowych. Wynajmując mieszkanie cudzoziemcom, jesteśmy pełni obaw.

Trzeba dopilnować wszelkich formalności aby uniknąć kłopotów. W tej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnego biura pośredniczenia nieruchomościami, które znajdzie odpowiednich najemców, pośrednicy dopilnują wszelkich formalności, a ponadto wykonają profesjonalne zdjęcia wraz z opisem wynajmowanego lokalu dzięki czemu znalezienie najemcy będzie szybsze i skuteczniejsze. Obecnie jest wiele biur, które się tym zajmują. Należy szukać tych, które są często polecane, ale także mają doświadczenie na rynku.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że cudzoziemiec ucieknie z naszego mieszkania nie płacąc? Obecnie większość obcokrajowców to osoby, które przyjechały po to aby pracować i polepszyć jakość swojego życia. Obecnie najwięcej ludności emigruje do nas z powodu istniejącego ryzyka w rodzimym kraju, braku pracy. Większość jest lojalna i nie chcę stwarzać sobie problemów, jakie mogłyby wynikać z łamania prawa wobec wynajmujących.

O czym powinniśmy pamiętać decydując się na wynajem cudzoziemcom?

1. Ceny wynajmu mieszkań dla obcokrajowców nie różnią się stawkami, ceny są proponowane takie jak dla polskich najemców. – Są oni rozeznani na rynku Polskim z cenami, jakie obowiązują aktualnie.

2. Umowa powinna sporządzona być w dwóch językach polskim oraz innym zrozumiałym dla przyszłego najemcy.

3. Umowa powinna zawierać treść, że najemca zrozumiał treść i akceptuje wszystkie warunki umowy.

4. Umowa nie powinna być zawierana na okres dłuższy niż czas obowiązującej wizy najemcy.

5. Najemca, zanim wprowadzi się do wynajmowanego mieszkania powinien wpłacić kaucję, która zabezpieczy wynajmującego.

Jeżeli nie jesteś pewny/pewna w stu procentach najemcy polecamy:

1. Zastosuj umową najmu okazjonalnego, co prawda taka umowa sporządzona musi zostać u notariusza ale zabezpiecza nas i daje nam komfort, ponieważ cudzoziemiec poddaje się egzekucji dobrowolnie oraz musi wskazać nowe miejsce zamieszkania po opuszczeniu Twojego mieszkania.

2. Pamiętaj o kaucji jest to zabezpieczenie dobre zarówno dla cudzoziemców jak i dla polskich najemców

3. Możesz poprosić o dokument potwierdzający zarobki nowego najemcy – jeżeli udowodni Ci on swoją wypłacalność Ty będziesz spokojniejszy/spokojniejsza o regularne opłacanie czynszu.

4. Możesz zastosować również ubezpieczenie nieruchomości – w przypadku zniszczeń pokryje ono koszty związane z remontem w przypadku braku ciągłości płatności, ubezpieczyciel pokryje koszty wynajmu w wysokości dwu miesięcznych kosztów wynajmu.

5. Checklista weryfikacji najemców pomoże ci zweryfikować przyszłego najemcę.

Warto zaznaczyć, że oszustwa zdarzają się obecnie w przypadku obcokrajowców, jak i polskich najemców dlatego też nie powinniśmy przekreślać najemcy innego pochodzenia. Istnieje wiele sposobów aby się zabezpieczyć i cieszyć współpracą. Wystarczy pamiętać o istotnych szczegółach lub oddać to w ręce specjalistów, którzy radzą sobie z małymi i większymi problemami wynikającymi z wynajmu na co dzień. – Może i w Twojej okolicy jest profesjonalne biuro pośredniczenia nieruchomościami z długoletnim doświadczeniem, dzięki któremu będziesz mógł/mogła spać spokojnie.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

5/5 - (3 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej