Mieszkanie na wynajem, dlaczego łatwiej, taniej i szybciej? Dobre i złe strony.

W dzisiejszym świecie jesteśmy ludźmi pogrążonymi w chaosie, zdenerwowaniu, zapracowaniu i nie mamy czasu na załatwianie spraw po wyżej planu dnia. Lubimy szybkość, pęd, i nie jesteśmy zbytnio cierpliwi. Dlatego gdy nadarza się okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy,pierwsze co kalkulujemy to:

  • jak szybko pieniądze będą na koncie,
  • i ile czasu poświecimy dla tego zadania,

Mieszkanie na wynajem, dlaczego warto?


Nieruchomość na wynajem

Branża nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Rynek jest tak napchany mieszkaniami jak i innymi nieruchomościami, w które można zainwestować łatwo i szybko, a przede wszystkim możemy przebierać w nich jak w tali kart. Niestety jak i w każdej branży problemy znajdziemy również tutaj. To, że rynek ma wybór nie znaczy, że wszystkich na niego stać. Często osoby młode i nie zarabiające na wysokim poziomie, obchodzą się smakiem na nowe m2 nie biorąc kredytu i znacznej zaliczki na to, aby zrealizować plan kupna swojego mieszkania. 

W takich przypadkach spieszą z pomocą biura pośrednictwa nieruchomości, które oprócz propozycji zakupu nowego kwadratu, często w swojej ofercie mają mnóstwo mieszkań na wynajem. Problem pojawia się, gdy przychodzi do zapłaty czynszu czy innych mediów. Jak ustrzec się przed nieuczciwymi wynajmującymi, którzy nic nie robią sobie z cudzego mieszkania? Przede wszystkim warto przed wynajmem mieszkania, spotkać się z osobą, która jest zainteresowana wynajmem m2. Takie spotkanie face to face może wiele powiedzieć nam na temat wynajmującego. Możemy poznać jego oczekiwania, dowiedzieć się w jakich celach i jak długo będzie on chciał korzystać z naszych 'usług’. Często tanie wynajmy schodzą jak barszcz dlatego wiele osób decyduje się na zapłatę przedwstępnej zaliczki jeszcze przed obejrzeniem danego lokum. Dla nas osób, które użyczają swojego mieszkania pod wynajem jest to dużym plusem. Nie trzeba po raz kolejny pokazywać mieszkania i tracić czasu na często i tak nie dochodzące do skutku transakcje. Ale czy na pewno stanowi to tak oczywisty plus? Wracając do tego co opisane powyżej, poznanie osoby na takim pierwszym spotkaniu może spowodować, że uchronimy się tak naprawdę przed nieuczciwymi wynajmującymi. Komuś po prostu będzie według przysłowia ‘źle z oczu patrzeć’. Dlatego poznanie przyszłych wynajmujących jest bardzo ważne.

co z mieszkaniem na wynajem przy nieuczciwym lokatorze?




A co w przypadku gdy nie od razu uda nam się rozszyfrować zamiary przyszłego lokatora? Czy są jakieś zabezpieczenia prawne, które możemy zastosować w przypadku niewywiązywania się
z umowy wynajmu mieszkania? Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości rządzą się swoimi prawami ale mają też swój podstawowy zwyczaj.



bezpieczne mieszkanie na wynajem, co i jak?









Każda transakcja powinna ochraniać nasz interes jak i majątek



Umowa zabezpieczeniem po obu stronach wynajmu mieszkania

Przede wszystkim zastosowanie umowy z przyszłym wynajmującym to podstawowa broń w wypadku niedociągnięć, które stety bądź niestety często mają miejsce.
Jaką umowę najlepiej zastosować w wypadku wynajmu mieszkania?
To wszystko zależy od określonego czasu na jaki decydujemy się wynająć mieszkanie. Umowa najmu mieszkania na czas określony przede wszystkim chroni nasz interes w przypadku, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowego usunięcia lokatora, gdy ten nie wywiązuje się z punktów znajdujących się na umowie. Oczywiście to wszystko może zaistnieć gdy dokument zostanie dobrze przygotowany prawnie. Ta umowa co prawda nie posiada terminu zakończenia stosunku najmu ale zarówno właściciel lokalu jak i wynajmujący mają prawo wypowiedzieć umowę w  każdym momencie bez podania przyczyny jej zerwania. Obie strony muszą jedynie wywiązać się z terminu wypowiedzenia. Jedni mogą zawrzeć termin dwutygodniowy inni miesięczny, który stanowi nieprzekraczalny czas na wyprowadzenie się od daty wypowiedzenia. Tutaj wchodzi też w grę np. płatności za czynsz. Jeśli taka opłata jest uiszczania co miesiąc, według prawa wynajmujący ma 3 miesiące na opuszczenie wynajmowanego lokalu. Sprawa wydaję się prosta i całkiem w porządku. Wynajmujący ma dużo czasu na znalezienie innego lokum a najemca jeszcze przez okres 3 miesięcy będzie dostawał opłatę za wynajem mieszkania. Niestety sprawa komplikuje się, gdy chcemy o wiele szybciej pozbyć się naszego lokatora

regulacje prawne względem właściciela i lokatora



Regulacje prawne

Zgodnie z ustawą, która chroni lokatorów, pozbycie się  wynajmującego szybciej jest możliwe tylko w poniższych wypadkach:

„ Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:

1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub

3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub

4) używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4.”

wynajem i niepłacący najemcy





Gdyby wziąć na tapetę punkt 2 brzmi on co najmniej dziwacznie. To oznacza, że jeśli najemca do tej pory płacił co miesiąc za lokal ale nagle nie uiszcza w terminie, bądź w ogóle, opłaty za czynsz, właściciel musi czekać, aż 3 miesiące by zaraz potem wręczyć miesięczny termin wypowiedzenia. To oznaczałoby, że lokator może żyć na nasz rachunek znacznie dłużej niż nam się wydaje. 




Stąd też mieszkanie na wynajem to świetna inwestycja w przedmiot, którego wartość rośnie co roku, na wzroście wartości m2 oraz wzroście wartości najmu (czynszów), z tym, że bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, a także bezpiecznej umowy, zabezpieczającej nas oraz naszych lokatorów pod każdym względem, może być bardzo uciążliwa i narazić nas na wiele niepotrzebnych kosztów i ogrom stresu związanego z zarządzaniem mieszkania na wynajem.



Dlatego tak ważna jest weryfikacja naszych najemców,

mądra inwestycja, zapobiegająca pustostanom oraz przede wszystkim bezpieczna umowa najmu, stworzona na podstawie doświadczenia i wiedzy profesjonalistów, a także sprawdzona przez wielu prawników.

darmowy bonus do umowy najmu mieszkania, check lista weryfikacji najemców

Dziś masz idealną okazję, aby zdobyć, umowę najmu mieszkania, a wraz z nią w Gratisie otrzymać checklistę weryfikacji najemców 2019!

Oceń nas!

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej