Nowy najemca – 13 pytań do potencjalnego lokatora wynajmującego nasze mieszkanie

  1. Czemu chce się przeprowadzić?
    Warto wysłuchać potencjalnego najemce, często sam od siebie opowie nam o trudnościach z najmem. Jeśli osoba miała problemy z innym wynajmującym bądź lokatorami to może to świadczyć, że jest osobą mało kompromisową. Z informacji może także wyniknąć na co taki lokator zwraca uwagę, np. na czystość- przy wynajmie na pokoje sugeruję 2x w miesiącu sprzątaczkę w ramach zadatku na koszty eksploatacyjne. Sprzątaczka jest także doskonałym „konfidentem” na mieszkaniu, ale o tym z kolejnym artykule.
  2. Od kiedy chce rozpocząć najem?
    Warto zapytać nawet podczas rozmowy telefonicznej. Często dzwonią osoby, które chcą wynająć mieszkanie za dopiero 3 miesiące. Jeśli nas taka opcja nie interesuje, szkoda czasu na pokaz mieszkania.
  3. Gdzie pracuje, jakie otrzymuje wynagrodzenie?
    Możemy mieć wrażenie, że to pytanie jest nie na miejscu. Jednak na zachodzie jest to standard, często trzeba pokazać umowę o pracę czy wyciąg z konta bankowego.
  4. Czy zapłaci z góry kaucję i czynsz za pierwszy miesiąc?
    Zauważaliśmy z naszej praktyki, że jeśli lokator będzie miał problem z płatnością za pierwszy czynsz to także będzie miał ten sam problem z terminową płatnością za kolejne miesiące – sprawdziło się to aż w 90% przypadków.
  5. Czy lokator zamierza zapraszać do mieszkania inne osoby?
    Często zdarza się, że umowę wynajmu mieszkania podpisuje jedna osoba, a w praktyce jest zapraszany partner/ partnerka do współużytkowania pokoju czy mieszkania. Jest to istotne przede wszystkim pod kątem zużycia mediów. Warto określić w umowie najmu warunki przebywania innych osób, przykładowo maksymalnie 1 osoba na 2 dni w miesiącu.
  6. Czy najemca zamierza organizować jakieś imprezy?
    Zadając to pytanie, albo otrzymamy odpowiedź negującą- lokator będzie wtedy mniej skłonny do organizacji spotkań na mieszkaniu. Lub jeśli otrzymamy informację, że jednak chce organizować zabawy, możemy ustalić konkretne kryteria, bądź po prostu takiej osoby nie przyjąć na mieszkanie.
  7. Czy najemca może dostarczyć referencje od wcześniejszego wynajmującego?
    Warto przedzwonić do poprzedniego wynajmującego i zapytać o opinię na temat potencjalnego lokatora. Zajmie nam to kilka minut, a będzie to najlepsze potwierdzenie wiarygodności osoby.
  8. Czy najemca chciałby wykonać jakiś modyfikacje w mieszkaniu?
    Lepiej zaznaczyć już na początku najmu, że wszystkie modyfikacje wymagają zgody. Lepiej pokazać skłonność do akceptacji prostych zmian, a jednocześnie być ich świadom. Należy zawrzeć w umowie informację o oddaniu mieszkania w nienaruszonym stanie.
  9. Czy będzie z nim mieszkać jakieś zwierze?
    Jeśli godzimy się na taki warunek, ustalmy, że podczas zdawania mieszkania nie będzie zapachu, meble nie będą odrapane. A za pozwolenie na zamieszkanie zwierzaka, często podwyższamy czynsz o 50-100zł.
  10. Na jak czas chce wynająć mieszkanie?
  11. Czy najemca jest osobą palącą?
  12. Czy lokator jest skłonny podpisać umowę najmu okazjonalnego?
    Umowa najmu okazjonalnego jest dodatkowym kosztem rzędu 150-250zł ( koszt notariusza ), jednak daje wynajmującemu bezpieczeństwo w zakresie łatwej eksmisji lokatora w przypadku różnego rodzaju naruszeń. Jeśli lokator nie chce podpisać, świadczyć to może o chęci zamieszkania na dłuższy czas bez zamiaru płatności za wynajem.
  13. Czy przyszły lokator ma dodatkowe pytania?
    Najem powinien być klarowny dla obu stron. Warto zadać tak ogólne pytanie na koniec. Często pojawiają się całkowicie nieprzewidziane pytania.

Warto dodatkowo:

  1. Wpisać imię i nazwisko osoby, która chce wynająć od nas mieszkanie w wyszukiwarce Google oraz na FaceBooku
    Możemy trafić na opinie w internecie, które wskażą nam drogę do zaufania lub całkowitej rezygnacji ze współpracy.
    Podgląd profilu na FaceBooku, pokaże nam czy na zdjęciach osoba ta prezentuje się jako imprezowicz. Czy jest jednak spokojną osobą.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

Oceń nas!

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej