Polski Ład. Co zmieni się na rynku nieruchomości?

Polski Ład to propozycja dla nas na „odrodzenie” po pandemii. Zmiany dotyczą życia społecznego, ale także i gospodarczego. Zakłada kompleksowe przezwyciężenie negatywnych skutków pandemii. Jest to wieloetapowy program zmieniający rzeczywistość czy wpłynie on znacznie na rynek nieruchomości?

polski ład

Polski Ład a rynek nieruchomości

Program zakłada także i zmiany na rynku nieruchomości takie jak:

 • Zwiększenie obecnego limitu budowy domów jednorodzinnych z 35 m2 do 70 m2 powierzchni bez pozwolenia, kierownika i książki budowy

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę jest czasochłonne oraz kosztowne będzie to zatem wielkie udogodnienie dla osób, które zdecydują się na mniejszą budowę.

Jednak musimy pamiętać, że obowiązuje nas miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który definiuje i określa zasady usytuowania obiektów, ich wielkość, kubaturę, kształt dachów, kolorystykę. Budowa musi być zgodna z tym, co zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zmiany, jakie proponuje program, zanim wejdą w życie będą musiały być uwzględnione w prawie budowlanym oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ustawy obecnie zapowiadany jest na wrzesień roku 2021.

 • Gwarancje kredytowe wkładu własnego do 100 tys. zł dla osób, które chciałaby wziąć kredyt i mają możliwość spłacania go, ale nie mają możliwości uzyskania wkładu własnego.

Polski Ład – mieszkanie bez wkładu własnego

Ten projekt kierowany będzie do osób w wieku od 20 do 40 lat. „Mieszkanie bez wkładu własnego” zakłada również, że cena za metr kwadratowy mieszkania będzie ustalać maksymalny poziom ceny za metr kwadratowy mieszkania od czego będzie zależeć czy dany lokal będzie brany pod uwagę w programie. Program ma pomóc około 80 tys. kredytobiorców.

 • Pomoc w spłacie do 100 tys. zł kredytu mieszkaniowego po urodzeniu się dzieci. Rząd zdecydował się spłacać część kredytów jednak tylko osobom, które zdecydowały się na posiadanie dzieci, pomoc będzie uzależniona od tego, kiedy dziecko przyszło na świat oraz to ile dzieci posiadamy. Przewidywane zmiany prawdopodobnie wejdą w życie od stycznia roku 2022. Pomoc zapewniona ma być do kwoty 100 tys. Zł jednak wymieniane były dużo wyższe kwoty. Ostateczną kwotę poznamy po pojawieniu się odpowiedniej regulacji prawnej.
 • Możemy skorzystać z pomocy w spłacie kredytu lub z dofinansowania 160 tys. zł dla korzystających z mieszkalnictwa społecznego, lub rodzin wielodzietnych; Skorzystanie z jednego programu wyklucza korzystanie z drugiego. Istotnym aspektem w programie będzie przede wszystkim liczba posiadanych dzieci, ilość przyznanych pieniędzy zależna będzie od ilości posiadanych dzieci – 20 tys. od drugiego dziecka, 60 tys. w przypadku trzeciego i 20 tys. każdego kolejnego.
 • Bon mieszkaniowy – podzielony na bon społeczny oraz bon rodzinny. Program zakłada pomoc finansową korzystając z partycypacji w towarzystwie budownictwa społecznego, gdzie wynajmowane będzie mieszkanie, albo na pomoc przy sfinansowaniu wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Przyznawane kwoty przedstawiać mają się następująco:

Bon społeczny:

 • jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymałyby pomoc w wysokości 5 tys. zł,
 • małżeństwo bez dzieci – 10 tys. zł,
 • małżeństwo z jednym dzieckiem – 25 tys. zł,
 • małżeństwo z dwojgiem dzieci – 40 tys. zł.

Bon rodzinny:

 • małżeństwo z trojgiem dzieci – 55 tys. zł (dla rodzin posiadających mieszkanie/dom-opcja 1) lub 100 tys. zł (dla rodzin nieposiadających mieszkania/domu lub posiadających do 65 m2 – opcja 2),
 • małżeństwo z czworgiem dzieci – 70 tys. zł (opcja 1) lub 115 tys. zł (opcja 2),
 • małżeństwo z pięciorgiem dzieci – 85 tys. zł (opcja 1) lub 130 tys. zł (opcja 2),
 • małżeństwo z sześciorgiem dzieci – 100 tys. zł (opcja 1) lub 145 tys. zł (opcja 2).

Podsumowanie

Przedstawione powyżej projekty są jednymi z wielu. Nie znamy jednak nadal szczegółowych ustaleń raz dokładnych terminów wdrążenia zmian. Przedstawiane zmiany wymagają dużego nakładu finansowego państwa oraz czasu.

Polski Ład jak widzimy nastawia się głównie na pomoc osobom, które chcą założyć rodzinę bądź powiększyć obecną. Z pewnością zmiany wymagają dużo zmian w obecnych regulacjach dotyczących rynku nieruchomości, ale i nie tylko.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej