Pośrednictwo nieruchomości. Jak określić cenę sprzedanej nieruchomości?

Kiedy rozpoczynamy współpracę z klientami, którzy chcą sprzedać swoje mieszkanie lub dom, jednym z ważniejszych tematów, który wymaga omówienia jest cena ofertowa, czyli cena za którą wystawimy nieruchomość na rynek.

Pytając: “ile chcielibyście Państwo otrzymać za swoje mieszkanie czy dom?”, najczęściej pośrednicy nieruchomości słyszą odpowiedź: “jak najwięcej”. To idealnie, ponieważ pośrednik jest właśnie po to, aby pomóc klientom sprzedać nieruchomość na jak najlepszych warunkach. Natomiast owo “jak najwięcej” musimy sprowadzić do konkretnych cyfr. Jak więc określić optymalną cenę nieruchomości na sprzedaż?

podnajem mieszkań

Warto przyjąć założenie, że cena, którą zaproponujemy w ofercie, będzie zbliżona do możliwej ceny sprzedaży nieruchomości. Zostawienie zbyt dużego marginesu na negocjacje spowoduje, że oferta wypadnie poza zakres poszukiwań wielu potencjalnych nabywców. Im większe zainteresowanie, tym szybsza sprzedaż i na lepszych warunkach. Mając równocześnie kilku klientów zainteresowanych zakupem, negocjacje zazwyczaj windują cenę w górę.

Cena nieruchomości

Kwota, za jaką można sprzedać daną nieruchomość, będzie wynikała z jej cech szczególnych oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Musimy przyjąć, że jeśli standard oferowanego przez nas mieszkania jest niższy niż przeciętny w okolicy, cena ofertowa również musi to odzwierciedlać. Hałas, wysokie piętro bez windy, brak balkonu – to elementy obniżające cenę. Z drugiej strony takie czynniki jak świeżo przeprowadzony remont, nowocześnie wykończone wnętrza, dobra jakość materiałów, dużo światła czy taras wpływają na wycenę korzystnie.

Porównywanie cen

Sprawdzamy, za ile wystawione są nieruchomości podobne do naszej. Te informacje można łatwo uzyskać przeglądając strony z ogłoszeniami takie jak np. OLX. Jeśli nasze mieszkanie wypadnie jako najdroższe w okolicy, będzie raczej pomijane przez poszukujących.

Bazując wyłącznie na cenach ofertowych można jednak wpaść w pułapkę. Na rynku jest wiele mieszkań czy domów wystawionych na sprzedaż od wielu miesięcy, a czasem lat, które przez ten czas nie znalazły nabywcy. Są po prostu za drogie. Dlatego poleganie tylko na ofertach może prowadzić do powielenia błędnej wartości przyjętej przez sąsiadów.

umowa wynajmu pokoju

Rzeczoznawca lub agent nieruchomości

Bardzo pomocne do oceny możliwej do uzyskania wartości są dane pochodzące z przeprowadzonych niedawno transakcji podobnymi nieruchomościami w niedalekim sąsiedztwie. Aby uzyskać wycenę opartą o dane sprzedanych nieruchomości, właściciel może skorzystać z usług rzeczoznawcy. W podjęciu decyzji o odpowiedniej cenie ofertowej pomocny może być również dobry agent nieruchomości, który ma dostęp do informacji o cenach sprzedaży, zna obecne trendy rynkowe i podpowie jak wybrać właściwe parametry wyjściowe oferty.

Trzeba pamiętać, że finalnie to kupujący decyduje ile chce zapłacić i wyznacza optymalną dla siebie cenę nieruchomości. Jeśli kwota wyjściowa zostanie ustalona na odpowiednim poziomie szanse sprzedaży są większe, niż kiedy nieruchomość będzie za droga. W tym drugim przypadku możemy nie zobaczyć potencjalnego kupca miesiącami, czas sprzedaży będzie nawet kilkukrotnie dłuższy niż się spodziewaliśmy, a finalna cena wyjdzie niższa, niż gdybyśmy od razu wyszli na rynek z właściwą wartością.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

5/5 - (6 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej