Powierzenie najmu profesjonalistom – czy warto, jak to zrobić?

Powierzenie najmu profesjonalistom – czy warto, jak to zrobić?  

Wynajem nieruchomości jest coraz powszechniejszy sposobem inwestowania swoich oszczędności. Mieszkania kupowane na wynajem nie muszą spełniać oczekiwań inwestora, ważne by pasowały do oczekiwań najemców i popytu na danym rynku najmu.  Takie inwestycje wiążą się z ryzykiem, papierkową pracą oraz nakładem własnego czasu. Właściciele mieszkań często zadają sobie pytanie czy prowadzić najem samodzielnie czy powierzyć to profesjonalistom? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji?

Lokalizacja nieruchomości 

Położenie nieruchomości względem miejsca zamieszkania właściciela jest bardzo istotne z punktu widzenia zarządzania najmem. Im właściciel dalej ma do lokalu, który wynajmuje tym zarządzanie nim jest trudniejsze. W takich sytuacjach często wynajmujący tracą zarówno swój czas jak i pieniądze. Koszty podróży a nawet wykup zakwaterowania może znacznie nadszarpnąć budżet właściciela mieszkania. Szczególnie odczuwają to osoby mieszkające za granicą. Reasumując im dalej wynajmujący mieszka od wynajmowanego lokalu tym bardziej opłaca się powierzyć najem profesjonalistom lub wykorzystać nowoczesne technologie takie jak aplikacja Rentumi, by prowadzić sprawniejszy najem online.

Podnajmowanie mieszkań

Ilość wynajmowanych mieszkań 

Wynajem jednej nieruchomości zazwyczaj nie sprawia wynajmującym dużej trudności. Problem pojawia się przy wynajmie wielu mieszkań w różnych lokalizacjach. Z każdym kolejnym lokalem na wynajem piętrzą się obowiązki właścicieli. Osoby, które powiększają swoją działalność o dodatkowe lokale często mają problem z zarządzaniem najmem. Naprawy, windykacja należności, rozliczanie płatności, opłacanie mediów oraz poszukiwanie potencjalnych najemców może pochłonąć bardzo dużo czasu. Chcąc osiągnąć wolność finansową właściciele mieszkań dążą do jak największego zysku jak najmniejszym nakładem pracy i czasu. Wynajmujący posiadający kilka lub kilkanaście nieruchomości na wynajem często decydują się na zlecenie zarządzania najmem. Należy jednak pamiętać, że istnieją innowacyjne technologie ułatwiające zarządzanie najmem małym kosztem. Mam tu na myśli np. aplikacje pozwalające w pełni zautomatyzować wynajem.

Organizacja 

Co decyduje o skutecznym i bezproblemowym najmie?  Czynników jest wiele. Jednym z nich dobra organizacja pracy. Porządkowanie dokumentacji oraz umów wynajmu mieszkania jest kluczowym elementem efektywnej obsługi najmu. Piętrzące się sterty dokumentów, skupianie się na mało istotnych sprawach lub zajmowanie się wieloma czynnościami na raz może zniechęcić do dalszej pracy. Tworzenie list specjalistów, którzy dokonają wszelkich napraw lub remontów wymaga poświęcenia znacznej części naszego czasu. Większość osób twierdzi, że najem prowadzony samodzielnie jest najtańszą formą zarządzania wynajmowanym lokalem. Nic bardziej mylnego. Poświęcając swój czas tracimy pieniądze. Jeśli wynajmujący postanowi wszelkie naprawy wykonywać samodzielnie należy do puli kosztów dodać koszty materiałów oraz dojazdu do wynajmowanego mieszkania. Abominacja prowadzenia papierkowej lub elektronicznej dokumentacji oraz koszty związane z samodzielnym  zarzadzaniem najmem mieszkań, skłania większość właścicieli lokali do  korzystania z usług zarządców nieruchomości oraz aplikacji poprawiających jakość najmu takich jak np. program do obsługi najmu Rentumi.

Konflikty 

Najbardziej niepożądaną sytuacją w czasie wynajmu są wszelkiego rodzaju konflikty. Minimalizacja ryzyka ich wystąpienia często nie daje pożądanych efektów. Konflikty w wynajmie nieruchomości mogą być wywołane wieloma czynnikami. Zaległości w płatnościach, konflikty najemcy z sąsiadami, nieprzestrzeganie zasad współżycia społecznego oraz regulaminu wspólnoty mieszkaniowej to tylko kilka z przykładów. W zaistniałych nieporozumieniach niezbędne są umiejętności interpersonalne pozwalające szybko zażegnać wszelkie napięcia. W wyżej wymienionych sytuacjach przydatna jest wiedza prawna oraz doświadczenie w rozwiązywaniu tego rodzaju konfliktów. Łatwiej rozwiązywać konflikty bazując na przepisach prawa niż opierać się wyłącznie na emocjach i dobrej woli drugiej strony. Często nerwowa sytuacja i negatywne emocje skłaniają wynajmującego do uzyskania pomocy w wynajmie u profesjonalistów.

Czas wolny 

Naprawy, windykacja należności, rozliczanie płatności, opłacanie mediów oraz poszukiwanie potencjalnych najemców może pochłonąć bardzo dużo czasu. Im więcej mieszkań na wynajem posiadamy, tym więcej czasu musimy im poświęcić. Jeśli wynajem nie jest naszym głównym dochodem, to dodatkowe obowiązki mogą w znacznym stopniu uszczuplić nasz czas wolny, nie mówiąc już o stresie i dodatkowych sprawach do załatwienia.  Zazwyczaj sprawy związane z wynajmem załatwiane są w weekendy, kiedy wolelibyśmy spędzać ten czas na odpoczynku z rodziną. Kłopotliwe stają się wszelkie zgłoszenia awarii w czasie, gdy odpoczywamy na wakacjach bądź urlopie. Nabycie dodatkowego czasu wolnego może stać się główną przyczyną powierzenia obsługi najmu osobom trzecim.

Wynajem nieruchomości wiąże się z ryzykiem, papierkową pracą oraz nakładem własnego czasu. Właściciele mieszkań często zadają sobie pytanie czy prowadzić najem samodzielnie czy powierzyć go profesjonalistom? Duża liczba  wynajmowanych lokali, większa liczba najemców oraz kontrola wielu należności  może zdezorientować niejednego rentiera. Warto wykorzystywać nowoczesne rozwiązania by mieć dostęp do wszelkich informacji dotyczących naszego najmu o każdej porze i w każdym miejscu. Chcąc osiągnąć wolność finansową właściciele mieszkań dążą do jak największego zysku jak najmniejszym nakładem pracy i czasu. To właśnie dla takich osób powstała aplikacja Rentumi . Dzięki tej aplikacji do zarządzania wynajmem można w łatwy sposób zarządzać nieruchomościami, generować umowy, komunikować się z lokatorami.  Rentumi umożliwia płatności online za czynsz oraz pomaga właścicielom mieszkań w windykacji nie spłaconych należności.To tylko kilka z wielu możliwości jakie niesie za sobą automatyzacja najmu.  Koszt  zakupienia aplikacji Rentumijest niewielki w stosunku do korzyści jakie ze sobą niesie. Dodatkowym atutem tego oprogramowania do zarządzania wynajmem jest fakt, iż do 5 mieszkań aplikacja jest całkowicie darmowa. Warto zaufać tej  innowacyjnej aplikacji, która pozwoli właścicielom mieszkań zaoszczędzić czas i zwiększy jakość usługi najmu.

wzór umowy najmu mieszkaniaPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

Oceń nas!

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej