Weryfikacja najemcy. Co zrobić, aby obyło się bez problemów?

Weryfikacja najemcy to sposób, aby w przyszłość uniknąć problemów z powodu wynajęcia naszego mieszkania nie właściwiej osobie. Oto porady, które pomogą Tobie w przyszłej współpracy z lokatorem.

Weryfikacja najemcy. Dane osobowe

Przy podpisywaniu umowy najmu, wynajmujący powinien poprosić osobę z którą w przyszłości ma współpracować o podanie kilku danych osobowych. Sprawdzenie informacji o nim, jest podstawową opcją weryfikacji najemcy.

Podstawowymi danymi jakie najemca powinien nam przekazać to oprócz takich oczywistości jak imię i nazwisko, to numer PESEL, który pozwoli na bezproblemowe dokonanie weryfikacji najemcy. Służyć do tego mogą rejestry i spisy, oczywiście te legalne. Dodatkowo numer PESEL przyda nam się w momencie wykonywania postępowania w trybie egzekucyjnym.

Checklista weryfikacji najemców to kolejny sposób jaki stosują najemcy. Ankieta osobowa może być także częścią podpisywanej umowy. W wielu przypadkach to właśnie w niej znajdują się rubryki, w których wynajmujący musi wpisać swój adres zameldowania, adres mailowy czy miejsce pracy – zdarza się, że wielu inwestorów, wynajmujących swoje mieszkania wymaga przedstawienia umowy o pracę, w celu weryfikacji dochodów.

Co więcej możemy w ankiecie poprosić o kontakt do najbliższych osób najemcy, np. w przypadku studenta do jego rodziców. Jest to przydana rzecz w momencie problemów z imprezującym studentem, który nie płaci czynszu. Kontakt z rodzicami szybko rozwiąże problem (a przynajmniej jest na to większa szansa).

Popularną metodą weryfikacji najemcy jest często przedstawienie rachunków przez przyszłego lokatora. Mogą to być trzy ostatnie opłaty za abonament telefoniczny, internet czy nawet czesne za studia. Systematyczne opłaty mogą być dodatkowym atutem potwierdzającym uczciwość najemcy.

Weryfikacja najemcy. Co jeśli odmówi?

Co jeśli najemca odmówi weryfikacji? Ma do tego prawo. Nasz lokator może powołać się na ogólne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. W tym przypadku musimy ubrać się w strój detektywa i podczas oględzin naszego lokalu umiejętnie zadawać pytania.

Odpowiedzi na nie pozwolą nam na mniej więcej zarysowanie tego z kim mamy do czynienia. Inna sprawa, że odmowa wypełnienia checklisty weryfikacji najemców powinna nam zapalić w głowie ostrzegawczą lampkę.

Weryfikacja najemcy. Przeszukaj internet.

Chcesz wiedzieć, gdzie Twój znajomy był ostatnio na wakacjach? Wejdź na jego Facebooka lub Instagrama. Skoro nawet ZUS sprawdzą media społecznościowe, aby potwierdzić odmowę wypłaty świadczenia chorobowego, to i Ty również z tego skorzystaj.

Wystarczy wpisać imię nazwisko oraz miejscowość z której nasz najemca pochodzi. Sprawdź Facebooka, Instagrama, Twittera. Znowu bądź detektywem.

Obejrzyj zdjęcia, zobacz czy masz do czynienia z imprezowiczem czy nie. Czy pali papierosy, albo jak często zmienia pracę. Każda weryfikacja jest ważna, aby mieć spokojną głowę co się dzieję z naszym mieszkaniem.

Weryfikacja najemcy. Sprawdź Krajowy Rejestr Dłużników

Zgodnie z artykułem 55 o Krajowym Rejestrze Sądowym do Krajowego Rejestrze Dłużników wpisuje się:

  • osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości został prawomocnie oddalony;
  • wspólników ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem;
  • dłużników alimentacyjnych;
  • dłużników, którzy są zobowiązani do wyjawienia majątku;
  • osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej;

Weryfikacja referencji najemcy

W naszym kraju rynek najmu jest rozdrobniony, przez co wynajmujący rzadko ze sobą współpracują i nie wymieniają się informacjami. Chociaż i w tym segmencie następują zmiany. Inwestorzy, którzy wynajmują większą ilość nieruchomości, czasami wystawiają swoich najemcom z którymi kończą współpracę pisemne referencje.

Jeśli referencji nowy najemca nie posiada, poproś o numer telefonu do poprzedniego wynajmującego. Przy takiej rozmowie sprawdź przede wszystkim czy najemca Cię nie oszukuje i czy nie podał Tobie numer do swojego znajomego.

Zapytaj jakie mieszkanie wynajmował, ile miał pokoi, na którym piętrze mieszkanie się znajdowało, a później zweryfikuj z informacjami podanymi przez najemcę w rozmowie z Tobą.

Podsumowanie

Pamiętaj, chociaż możesz mieć idealną umowę najmu, wyliczone wszystkie strategię zarabiania na najmie, to i tak wszystkie te zaniedbania zniszczy brak weryfikacji najemcy. Przestrzegaj swoich reguł i nie daj się zwieść.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

4.3/5 - (6 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej