Wskazówki dotyczące zakupu pierwszej nieruchomości do wynajęcia

Myślisz o zakupie nieruchomości inwestycyjnej? Na rynku nieruchomości stawiali pierwsze kroki  najbogatsi ludzie na świecie, więc jest wiele powodów, by sądzić, że jest to rozsądna inwestycja.

Eksperci są jednak zgodni co do tego, że jak w przypadku każdej inwestycji, lepiej być dobrze zorientowanym, zanim zaczniemy inwestować w wynajem mieszkań.

Czy nadajesz się na wynajmującego?

Czy umiesz dokonywać drobnych napraw samodzielnie? Jak sobie radzisz z naprawą płyt kartonowo-gipsowych lub udrażnianiem toalety? Jasne, możesz zadzwonić do kogoś, aby zrobił to za Ciebie lub zatrudnić zarządcę nieruchomości, ale to zbije Twoje zyski. Właściciele nieruchomości, którzy mają jedno lub dwa mieszkania, często samodzielnie przeprowadzają drobne naprawy, aby zaoszczędzić pieniądze. Oczywiście zmienia się to w miarę zwiększania liczby mieszkań do wynajęcia.

Spłata zadłużenia osobistego

Doświadczeni inwestorzy mogą posiadać dług w ramach swojej strategii inwestycyjnej portfela, ale przeciętny człowiek powinien tego unikać. Jeśli masz pożyczki studenckie, niezapłacone rachunki za leczenie lub dzieci, które wkrótce pójdą na studia, zakup nieruchomości do wynajęcia może nie być właściwym posunięciem.

Kluczowa jest ostrożność. Nie trzeba spłacać długu, jeśli zwrot z nieruchomości jest większy niż koszt długu. To jest kalkulacja, którą musisz wykonać. Nie stawiaj się w sytuacji, w której brakuje Ci gotówki na spłatę zadłużenia. Zawsze miej pewien margines bezpieczeństwa.

Znajdź właściwą lokalizację

Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest utknięcie w obszarze gdzie wynajmowanie nieruchomości raczej spada niż wzrasta. Miasto lub miejscowość, w której rośnie populacja, a plan rewitalizacji jest w trakcie realizacji, stanowi potencjalną okazję inwestycyjną.

Wybierając opłacalną nieruchomość na wynajem, szukaj lokalizacji z niskimi podatkami od nieruchomości, przyzwoitą dzielnicą szkolną i wieloma udogodnieniami, takimi jak parki, centra handlowe, restauracje i kina.

Ponadto okolica o niskim wskaźniku przestępczości, dostępie do transportu publicznego i rozwijającym się rynku pracy może oznaczać większą pulę potencjalnych najemców.

Uważaj na wysokie stopy procentowe

Koszt pożyczenia pieniędzy może być stosunkowo tani w 2020 r., Ale oprocentowanie nieruchomości inwestycyjnej jest na ogół wyższe niż tradycyjna stopa oprocentowania kredytów hipotecznych. Jeśli zdecydujesz się sfinansować swój zakup, potrzebujesz niskiej spłaty kredytu hipotecznego, która nie wpłynie zbytnio na Twoje miesięczne zyski.

inwestowanie w nieruchomości

Zainwestuj w Ubezpieczenie właściciela

Chroń swoją nową inwestycję. Oprócz ubezpieczenia domu, rozważ zakup ubezpieczenia wynajmującego. Ten rodzaj ubezpieczenia generalnie obejmuje szkody majątkowe, utracone dochody z najmu i ochronę odpowiedzialności – w przypadku, gdy najemca lub gość odniesie obrażenia w wyniku problemów z utrzymaniem nieruchomości.

Czynnik nieoczekiwanych kosztów

Nie tylko koszty utrzymania pochłoną Twój dochód z wynajmu. Zawsze istnieje możliwość wystąpienia sytuacji awaryjnej – na przykład uszkodzenia dachu w wyniku huraganu lub pęknięcia rur, które niszczą podłogę w kuchni. Zaplanuj odłożenie od 20% do 30% dochodu z wynajmu na tego typu koszty, aby mieć fundusz na opłacenie terminowych napraw.

Jeśli dopiero wchodzisz w branże wynajmu unikaj kupna mieszkań do remontu

Kusi szukanie domu, który można kupić po okazyjnej cenie i zamienić na nieruchomość do wynajęcia. Jeśli jednak jest to Twoja pierwsza nieruchomość, to prawdopodobnie zły pomysł. O ile nie masz wykonawcy, który wykonuje wysokiej jakości prace tanio – lub masz umiejętności w zakresie modernizacji domu na dużą skalę – prawdopodobnie zapłacisz zbyt dużo za remont. Zamiast tego poszukaj domu, który jest wyceniony poniżej rynku i wymaga tylko drobnych napraw.

Poznaj swoje zobowiązania prawne

Właściciele wynajmujący mieszkania muszą zapoznać się z prawami i obowiązkami właściciela oraz najemcy. Aby uniknąć kłopotów prawnych, ważne jest, aby na przykład zrozumieć prawa lokatorów i zobowiązania dotyczące kaucji, wymogów najmu, zasad eksmisji, sprawiedliwych warunków mieszkaniowych itd.

Zważ ryzyko w porównaniu z nagrodami

Podejmując decyzję finansową musisz określić, czy inwestycja jest warta potencjalnego ryzyka. Czy inwestowanie w nieruchomości nadal ma dla Ciebie sens? Miej realistyczne oczekiwania. Jak w przypadku każdej inwestycji, wynajem nieruchomości nie przyniesie od razu dużej miesięcznej wypłaty, a wybór niewłaściwej nieruchomości może być katastrofalnym błędem.

W przypadku pierwszej wynajmowanej nieruchomości rozważ współpracę z doświadczonym partnerem lub wynajmij własne mieszkanie na pewien czas, aby sprawdzić swoje predyspozycje do bycia osobą wynajmującą.

Podsumowanie

Wynajem nieruchomości wiąże się z ryzykiem, papierkową pracą oraz nakładem własnego czasu. Dodatkowo skonstruowanie dobrej umowy najmu, zgodnej z literą prawa wymaga doświadczenia i niezwykle obszernej wiedzy prawniczej. Aby oszczędzić sobie nerwów  czasu coraz więcej rentierów wspomaga swoją działalność współpracując z innowacyjnymi przedsiębiorstwami.

Firma Rentumi przygotowała specjalnie skonstruowany generator umów najmu, który pozwoli w łatwy szybki sposób stworzyć umowę satysfakcjonującą nawet najbardziej wymagającego klienta.

Dodatkowo Rentumi umożliwia płatności online za czynsz oraz pomaga właścicielom mieszkań w windykacji nie spłaconych należności.To tylko kilka z wielu możliwości jakie niesie za sobą automatyzacja najmu. 

Dodatkowym atutem jest aplikacja do zarządzania wynajmem. Warto zaufać tej  innowacyjnej aplikacji, która pozwoli właścicielom mieszkań zaoszczędzić czas i zwiększy jakość usługi najmu.   

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

5/5 - (5 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej