Wynajem mieszkania. Kiedy najlepiej to zrobić?

wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania i czas to dwie najważniejsze rzeczy. Większość osób wchodzących na rynek najmu zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej wynająć mieszkanie?

Zależy to od kilku decydujących czynników, np. kiedy większość najemców się przeprowadza i z kolei poszukuje nowego mieszkania oraz kiedy rynek jest opłacalny. Mając trochę informacji na temat rynku wynajmu i jego sezonowych zmian, z pewnością wynajmiesz swoje mieszkanie we właściwym czasie za odpowiednią cenę.

W którym miesiącu warto wynająć mieszkanie?

Wiele osób przygotowujących się do przeprowadzki (w rzeczywistości 60%) decyduje się na nią i szuka nowego mieszkania w okresie letnim, zazwyczaj od maja do września. Te cieplejsze miesiące to z różnych powodów popularny czas na wynajem mieszkania.

Na przykład absolwenci szukają swojego pierwszego mieszkania w pobliżu nowej pracy, a rodziny przeprowadzają się, gdy ich dzieci mają przerwę wakacyjną w szkole.Niezależnie od scenariusza, rynek wynajmu podąża za tym trendem, więc można spodziewać się wzrostu kosztów wynajmu w letnich miesiącach.

Bez uwzględnienia budżetu przeprowadzka latem wydaje się logicznym wyborem, prawda? To okres przejściowy dla wielu ludzi, nie wspominając o tym, że łatwiej jest przenosić swoje rzeczy, gdy na zewnątrz jest ciepło, niż zimno i śnieg. 

W jakim miesiącu najlepiej oszczędzać na czynszu?

Wynajmując nieruchomość w okresie od maja do września czynsze mieszkań gwałtownie rosną, natomiast w okresie od października do kwietnia stopniowo zmniejszają się. W ciągu roku okazuje się, że zima jest najgorszym czasem na wynajem.

Chcąc wynająć mieszkanie w okresie zimowym prawdopodobnie będziesz mieć problem z zainteresowaniem wynajmowanymi przez Ciebie lokalami, ponieważ większość ludzi decyduje się na zmianę mieszkania latem. Wolne nieruchomości na wynajem nie przynoszą zysków i generują jedynie koszty utrzymania.

By uniknąć przestojów w wynajmie, właściciele mieszkań są bardziej skłonni do obniżki czynszu, dzięki czemu wynajmujący mogą zapełnić swoje puste mieszkania nowymi lokatorami co wiąże się z chęcią maksymalizacji zysków i niwelowaniem strat.

Im większy popyt na mieszkanie, tym wyższy koszt jaki będzie musiał ponieść najemca. Jeśli popyt na mieszkania będzie mniejszy od grudnia do lutego, to koszt najmu również będzie niższy. Liczba najemców poszukujących mieszkania rośnie stopniowo przez wiosnę, osiągając maksimum latem, więc warto wynająć swoje mieszkanie właśnie w tym czasie.

Najlepszy czas w miesiącu na wyszukanie i podpisanie umowy najmu

Poszukiwanie nowego najemcy należy rozpocząć co najmniej 60 dni przed datą zakończenia umowy najmu. Warto w tym czasie zastanowić się czy obecni najemcy planują przedłużyć umowę najmu.

Omów ich plany odnowienia umowy najmu tak wcześnie, jak to możliwe. Wiosna to czas, gdy najemcy zaczynają rozglądać się za zmianą mieszkania lub lepszą ofertą wynajmu, więc będziesz chciał zareklamować swoją nieruchomość właśnie w tym okresie.

Jeśli posiadasz mieszkanie w okolicy uczelni wyższych, możesz chcieć odłożyć umowy najmu tak, aby kończyły się 30 dni przed rozpoczęciem wykładów na uczelniach, ponieważ studenci chcą się wprowadzić tuż przed rozpoczęciem zajęć.

wynajem mieszkania

Jak wykorzystać szczyt sezonu wynajmu?

Analiza obecnego rynku wynajmu

Dokonaj analizy porównawczej i sprawdź oferty wynajmu w Twojej okolicy. Jest to najlepszy sposób na ustalenie godziwego rynkowego wynajmu lokalu i prawdopodobnej wysokości czynszu, który możesz pobrać. Dowiedz się, czy ceny wzrosły lub czy Twoi konkurenci oferują zachęty lub promocje. Jeśli czynsze wzrosły w okolicy, możesz podwyższyć czynsz przy nowych umowach najmu, a obecni najemcy mogą zaakceptować podwyżkę czynszu po przedłużeniu.

Zatrzymaj obecnych najemców

Gdy będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się na Twoim rynku wynajmu, możesz rozważyć, jakie funkcje i udogodnienia chcesz zaoferować jako zachętę do zatrzymania obecnych najemców. Jeśli czynsze nie wzrosły jedynie w nieznacznym stopniu, możesz podpisać nową umowę najmu z obecnymi najemcami, informując ich, że nie zwiększysz czynszu.

Wiosenne porządki i ulepszenia

Niezależnie od tego, czy chcesz przyciągnąć nowych najemców, czy zatrzymać tych, których już masz, większość najemców docenia ulepszenia nieruchomości. Strategiczne modernizacje lokali na wynajem przeprowadzone wiosną mogą sprawić, że Twoja nieruchomość będzie bardziej zbywalna w szczycie sezonu wynajmu.

Może to również wpływać na decyzje dotyczące przeprowadzki najemców, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że pozostaną na miejscu, jeśli ich jakość życia poprawi się dzięki nowym urządzeniom lub dzięki prostym zabiegom estetycznym.

Ogłoszenie online

Według  badania opracowanego przez Google, 72% najemców rozpoczyna wyszukiwanie mieszkania na wynajem w internecie. Jeśli nie korzystasz jeszcze z technologii w celu znalezienia nowych najemców, możesz zacząć od sprawdzenia najlepszych witryn z ofertami do zamieszczania ogłoszeń dotyczących wynajmu.

Podsumowanie

Bardzo istotną kwestią zarówno dla najemcy jak i wynajmującego jest określenie wysokości czynszu i terminu, w jakim pieniądze mają wpływać do właściciela. Niezbędnym zapisem umowy najmu jest także określenie w jakiej formie ma być płacona ta należność.

Niezależnie od tego czy właściciel wystąpi o jego podwyższenie czy nie, ważne by czynsz był ściśle określony i terminowo opłacany. Jak kontrolować regularność opłacanego czynszu, szczególnie jeśli wynajmujący wynajmuje kilka lub kilkadziesiąt lokali?

Aplikacja Rentumi wspiera właścicieli mieszkań w najmie. Posiada ona wiele przydatnych funkcji w tym także monitorowanie wpłat i należności poszczególnych lokatorów oraz bieżących stanów liczników, co może być bardzo istotne, jeśli w umowie określona została opłata ryczałtowa za media.

Notorycznie wzrastające rachunki za prąd czy gaz mogą być przyczyną wystąpienia właściciela o podwyżkę czynszu. Rentumi  przychodzi z pomocą szczególnie rentierom wynajmującym większą ilość lokali, by nie zapomnieć o płatnościach i monitorować koszty związane z utrzymaniem mieszkania.  

Jeśli potrzebujesz sprawdzonych umów najmu mieszkania, skorzystaj z oferty sklepu Rentumi.

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

Sprawdź również:

Obowiązek meldunkowy w Polsce

W naszym kraju istnieje obowiązek meldunkowy, co oznacza, że każdy […]

Czytaj więcej

Inwestowanie w nieruchomości. Na co zwracać uwagę?

Inwestowanie w nieruchomości to bardzo popularna forma inwestycyjna. Zresztą nie […]

Czytaj więcej

Weryfikacja najemcy. Co zrobić, aby obyło się bez problemów?

Weryfikacja najemcy to sposób, aby w przyszłość uniknąć problemów z […]

Czytaj więcej

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Ubezpieczanie mieszkania na wynajem nie jest obowiązkiem, jednak podobnie jak […]

Czytaj więcej