Mieszkanie w kamienicy – na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie w kamienicy – na co zwrócić uwagę?

Data ostatniego remontu, dbałość przez lata o budynek, jakość materiałów budowlanych, system ogrzewania – to tylko niektóre z czynników, które powodują, że trudno jest określić, czy mieszkanie w kamienicy jest pomysłem dobrym, czy raczej nie. Standard mieszkań odnowionych, znajdujących się w świeżo wyremontowanej kamienicy będzie oczywiście zupełnie różny od standardu w starych obiektach, które przez lata były zaniedbane. 

kamienica

1. Lokalizacja w centrum miasta

Kamienice budowane były najczęściej w miastach, zwłaszcza centrach i ich okolicach, co obecnie może być dla nas ogromną zaletą, bo – jak się nam wydaje – jest wszędzie stosunkowo blisko. Dla wielu osób mieszkanie w samym środku miasta łączy się z takimi korzyściami jak prestiż modnej lokalizacji, specyficzny klimat starych budynków i ich okolic oraz bycie zawsze blisko toczącego się życia kulturalnego miasta m.in. restauracji, klubów, kawiarni, barów, teatrów czy kin. Centrum jednak to również ciągły hałas z ulicy, przejeżdzające auta, bawiący się nocą ludzie czy muzyka w klubach i barach.

2. Ciasna zabudowa

Kamienice budowano jedna koło drugiej, dlatego w wielu przypadkach część okien wychodzi na niewielkie, niekiedy pozbawione zieleni dziedzińce otoczone z każdej strony murami budynków. Ta ciasna zabudowa ma też jednak swoje plusy, np.: dzięki połączonym dziedzińcom różnych budynków, możemy przechodzić na skróty do naszej klatki.

3. Kwestia własności mieszkania w kamienicy

Sporo komplikacji mogą nam sprawić kwestie własnościowe oraz stan prawny. Wiele kamienic nie ma do końca uregulowanego tego problemu. Część budynków jest m.in. w posiadaniu miasta, wspólnoty mieszkaniowej lub należy do prywatnego właściciela. Zdarza się też, że po kamienice zgłaszają się ich dawni właściciele lub częściej – spadkobiercy tych osób. Dlatego dobrze jest przed kupnem mieszkania dokładnie sprawdzić wszystkie tego typu kwestie, zaglądając np. do księgi wieczystej.

Co z utrudnieniami?

Sprawa własności jest o tyle ważna, że może ona powodować liczne utrudnienia związane np. z remontem budynku. Wielu mieszkańców kamienic skarży się na nadmiar formalności i ogrom czasu, który muszą poświęcić w przypadku, gdy kamienica należy do miasta. Różnie funkcjonują  też wspólnoty mieszkaniowe – część z nich działa bez zarzutu i sprawia, że życie w kamienicy jest wygodne i nie sprawia większych problemów. Zdarza się jednak, że współwłaściciele (właściciele mieszkań) nie potrafią się z różnych powodów ze sobą dogadać, przez co pilne remonty budynku potrafią być ciągle odkładane. Bywa i tak, że kamienica ma jednego właściciela – taka sytuacja zmniejsza problemy związane z kwestiami ustalania odpowiedzialności za budynek i udziału lokatorów w finansowaniu modernizacji części wspólnych, ale jednocześnie może ograniczać decyzyjność mieszkańców w kwestii remontów i (ew. podziału) ich kosztów.

Wygląd

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy budynek jest odpowiednio utrzymywany, jest zwrócenie uwagi na ogólny wygląd klatki schodowej – czy jest czysta, ściany nie są pomazane sprayami i markerami, a farba nie odpada, czy drzwi do piwnic są zamykane na klucz i – co chyba najważniejsze – czy drzwi wejściowe do budynku nie są przez cały czas otwarte. Zadbane części wspólne mogą świadczyć o dbałości zarządcy budynku i jego mieszkańców.

4. Wpis do rejestru zabytków

Jeżeli kamienica została oficjalnie uznana za zabytkową, może nam to w znacznym stopniu utrudnić jej modernizację i podnieść koszty remontów. Do przeprowadzenia części prac wymagane są specjalne pozwolenia, dlatego wiele problemów może nam przynieść np. wymiana okien od frontowej strony budynku, które najprawdopodobniej będą musiały wyglądać identycznie jak te dotychczasowe. Bez wątpienia nadzór konserwatora zabytków może być uciążliwy, lecz dzięki niemu będziemy mieć pewność, że budynek zachowa swój niepowtarzalny wygląd i charakter.

5. Stan techniczny budynku

Kamienice przez długi czas były kojarzone jako zapuszczone budynki, w których raczej nie należy się spodziewać remontu. Niestety wiele z nich rzeczywiście znajduje się obecnie w opłakanym stanie. Warto więc dowiedzieć się, kiedy nie tylko samo mieszkanie, lecz też cała kamienica zostały wyremontowane, czy planowane są w najbliższym czasie jakieś działania modernizacyjne i jak budynek jest zarządzany. Kluczowym elementem może okazać się sprawdzenie, czy kamienica przechodziła odpowiednie konserwacje oraz w jakim stanie są instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne.

Wiele kamienic powstawało dla zamożniejszej części społeczeństwa, dlatego nierzadko dbano o wysoką jakość materiałów budowlanych. Trzeba przy tym pamiętać, że historia kamienic jest zwykle długa, a przez to też lista jej remontów i różnych modernizacji. Dlatego część materiałów budowlanych obecnie jest już przestarzałych i uległo naturalnemu zniszczeniu na przestrzeni dziesiątków, a niekiedy setek lat. Przyjmowane kiedyś rozwiązania i unowocześnienia mogą już dla nas być niekoniecznie wygodne i praktyczne. Może się również zdarzyć, że w murach mieszkania znajdziemy niedziałające przewody, kominy, a nawet w wyjątkowych wypadkach rury po oświetleniu gazowym.

6. Rodzaj ogrzewania

Dość często okazuje się, że mieszkanie w kamienicy trudno jest ogrzać. Sporo budynków nie jest ocieplonych, stare ramy okien się wypaczają, stając się przez to nieszczelne, a jednocześnie wytwarzane tradycyjną techniką szyby silniej niż te nowoczesne przekazują zimno z zewnątrz. Dodatkowo sprawę utrudniają wysokie sufity (więcej przestrzeni do ogrzania), grube i nierzadko zimne mury oraz przestarzała instalacja grzewcza.

Z tych powodów, decydując się na zamieszkanie w kamienicy, koniecznie dowiedzmy się wcześniej, w jaki sposób lokal był ogrzewany, ile mniej więcej mogą wynieść koszty zużycia energii (np. od poprzednich lokatorów lub sąsiadów) i czy mury zostały ocieplone. Jeżeli instalacja grzewcza nie jest nowoczesna, warto zainwestować w jej modernizację – wybierając odpowiednie i dostępne dla tego mieszkania ogrzewanie po to, aby w okresie zimowym znacznie zmniejszyć swoje koszty.

Wiele trudności napotkamy na drodze, jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie ogrzewane węglem. Nie tylko będziemy musieli stale pilnować, czy temperatura pieca jest odpowiednia, dorzucać opał, nosić do mieszkania węgiel z piwnicy i na co dzień dbać o sam piec, lecz także możemy przyczynić się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w mieście, co ma wpływ na zdrowie nie tylko nasze, lecz także innych osób. W takim wypadku warto jest więc zmienić system ogrzewania, np. montując w piecu specjalne wkłady elektryczne.

7. Wilgoć

Mieszkańcy kamienic często skarżą się na utrzymującą się wilgoć i pojawiającą się na ścianach pleśń. Przyczynić się do niej mogą problemy z ogrzaniem mieszkania i wadliwy system wentylacji. Oczywiście nie każde mieszkanie ma taką wadę, jednak zawsze dobrze jest sprawdzić, czy na pewno jest ono od niej wolne, np. konsultując się z ekspertem budowlanym. W przypadku, gdy jednak okaże się, że w mieszkaniu jest grzyb, będziemy musieli najprawdopodobniej przeprowadzić gruntowny remont i – o ile będzie to możliwe – usprawnić system wentylacji.

8. Wysokie sufity

Dla jednych ogromny walor, dla innych utrapienie. Wysokie suity sprawiają, że nawet nieduże pomieszczenia wyglądają na bardziej przestronne, a mieszkańcy nie czują się przytłoczeni. Takie rozwiązanie wiąże się też często z dużo większymi oknami, przez które wpada więcej światła dziennego. Pamiętajmy, że wysokie stropy powodują, że będziemy mieli więcej przestrzeni do ogrzania, trudniej będzie nam wieszać firanki czy chociażby żyrandol. Choć dla osób młodych nie stanowi to może problemu, dla osób starszych, na pewno będzie to wyzwanie. 

Niewątpliwie ogromną zaletą wysokich sufitów są możliwości jakie dają. W takich pokojach możemy zainstalować antresolę, na której znajdzie się łóżko, a także zamontować różnego rodzaju szafki i półki, na których przechowywać będziemy nieużywane przedmioty.

9. Plan mieszkania

Lokale w wielu kamienicach są duże jak na nasze współczesne standardy. Od wielu nowo powstających apartamentów różnią je nie tylko wysokie sufity, lecz także sposób rozplanowania lokalu. Te stare mieszkania posiadają stosunkowo dużą oddzielną kuchnię, duży przedpokój, niekiedy szeroki korytarz, przestronne pokoje oraz garderobę lub spiżarnię. Bywa, że w niektórych będą znajdować się pokoje przechodnie, bez połączenia z korytarzem. Są to więc w dużej mierze mieszkania dla osób, które chcą mieć więcej przestrzeni, dla dużych rodzin lub np. wspólnie wynajmujących.

10. Podwójne drzwi wejściowe

W wielu mieszkaniach znajdują się szerokie, dwuskrzydłowe drzwi wejściowe do lokali. Najczęściej są one drewniane i wykonane w bardzo staranny sposób. Przy przeprowadzkach i wnoszeniu większych mebli jest to ogromna wygoda i zaleta. Jednak wiele osób decyduje się na ich wymianę ze względu na nienajlepszy stan (jeżeli nie były odpowiednio konserwowane), brak wyciszenia (słychać wszystko, co dzieje się na korytarzu) oraz ze względów na poczucie bezpieczeństwa (wymiana na drzwi antywłamaniowe).

11. Niepowtarzalny klimat i wygląd

Duży odsetek osób ceni sobie wyjątkowy charakter takich starych budynków „z duszą”, w których zapisana jest historia wielu pokoleń. Nierzadko też lokatorzy mogą odnaleźć swoją kamienicę na starych fotografiach lub wyczytać wiele ciekawostek na jej temat. Dużą rolę odgrywają też elementy zdobnicze takich mieszkań. Starannie wykonane sztukaterie, kominki, kozy czy piece kaflowe, podwójne okna skrzynkowe (niekiedy otwierane po części na zewnątrz), kamienne lub drewniane parapety, wiekowa drewniana posadzka, dwuskrzydłowe drzwi pomiędzy pomieszczeniami – wszystko to odpowiednio zadbane bywa dodatkowym walorem mieszkań w kamienicach.

12. Dużo miejsca do przechowywania

Jak już wcześniej zostało wspomniane, posiadając mieszkanie o naprawdę wysokich sufitach, możemy wykorzystać więcej miejsca na ścianach, podwieszając na wyższych partiach różnego rodzaju półki, szafki czy pawlacze. Wiele tego typu mieszkań ma garderoby i spiżarnie, które po odpowiednim dostosowaniu możemy w razie potrzeby zamienić na innego typu schowki.

A do parkowania?

Bardzo rzadko udaje się zbudować przy kamienicy, czy nawet niekiedy pod nią, parking dla samochodów. Dlatego zawczasu dobrze jest sprawdzić, czy będziemy mieli gdzie stawiać swoje auto.

13. Winda i klatka schodowa

Windy były kiedyś montowane w częściach reprezentacyjnych bogatszych kamienic, dlatego jest ich niewiele. Jednak niektórzy deweloperzy przeprowadzający gruntowny remont kamienicy decydują się na wprowadzenie tego typu udogodnienia kosztem miejsca na klatce.W poszczególnych kamienicach znajdować się mogą dwie klatki schodowe – jedna, skromniejsza i mniej wygodna oraz druga – okazała i przestronna. Wynika to z historycznych założeń, gdzie lokale dla służby były połączone prostszą klatką schodową, natomiast apartamenty bogatych mieszkańców – szeroką, wygodną i zdobną.

Reasumując mieszkania w kamienicach coraz częściej zaczynają być postrzegane, jako dobra luksusowe. Wiele osób rezygnuje z budowanych masowo nowych osiedli mieszkaniowych na rzecz starych murów, w których zamknięta jest historia setek rodzin. Warto więc – oprócz pewności co do stanu kamienicy, mieszkania i okolicy – być również przekonanym, że my sami będziemy się tam czuć dobrze i komfortowo.

rentumi

Właścicielom, którzy zdecydują się na wynajem swojego mieszkania w kamienicy, nieocenioną pomocą będzie aplikacja do zarządzania najmem Rentumi. Jej niewątpliwymi zaletami są m.in.: łatwy kontakt wynajmujący-najemca, przejrzyste rozliczenia, płatności online czy generowanie sprawdzonej umowy. Więcej informacji – Rentumi.

wzór umowy najmu mieszkaniaPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

Oceń nas!

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej