Umowa najmu mieszkania – wzór

Strona główna > Centrum Inwestora > Umowa najmu mieszkania – wzór

Pobierz umowę najmu PDF Pobierz umowę najmuPDF umowy

Umowa najmu mieszkania to najbardziej podstawowy wzór umowy

Każdy z nas jako rentier, bądź zarządca korzysta z umowy najmu lokalu mieszkalnego, dlatego przygotowaliśmy dostosowany wzór do aktualnych wymogów prawnych. Mieszkanie to majątek wart kilkaset tysięcy złotych. Roczny najem to zazwyczaj 15-50 tysięcy złotych, więc warto zainwestować we właściwą umowę najmu lokalu. 
Do umowy najmu lokalu mieszkalnego trzeba koniecznie załączyć protokół zdawczo-odbiorczy z rozpisanym wyposażeniem, by się odpowiednio zabezpieczyć. Do tego wzoru możemy załączyć postanowienia umowy najmu instytucjonalnego lub okazjonego w celu większego bezpieczeństwa z poświadczeniem u notariusza. Dodatkowo zalecamy powieszenie regulaminu mieszkania.

Poniżej wzór umowy najmu mieszkania 2022:

Idealna umowa najmu mieszkania / pokoju:

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

Sprawdź przykładowy wzór, umowy najmu mieszkania:

Wzór umowy wynajmu mieszkania z przeniesieniem umowy na media na najemcę;

Wzór umowy najmu mieszkania z stałą opłatą za media;

Wzór umowy wynajmu mieszkania z rozliczeniem za media za okazaniem faktury;

Wzór umowy wynajmu lokalu mieszkalnego z opłatą zaliczkową za zużycie mediów;

Pobierz w postaci PDF

Wzór umowy wynajmu mieszkania

Czym jest umowa najmu mieszkania?

Jest to umowa regulowana przez kodeks cywilny, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do używania najemcy, na czas określony w umowie, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Umowa najmu mieszkania wygasa automatycznie z upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Jeśli czas nie został określony wygasa na skutek wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy najmuDowiedz się więcej!

Bezpieczna umowa najmu mieszkania – co warto zawrzeć?

Podstawowymi elementami, które powinna zawierać umowa najmu mieszkania, są:

  • miejsce i data zawarcia umowy,
  • opis przedmiotu wynajmu – mieszkania,
  • stronę umowy najmu mieszkania (najemców/najemcę i wynajmujących/wynajmującego),
  • określenie czynszu najmu mieszkania i sposobu jego opłacania,
  • prawa i obowiązki stron,
  • zapisy dotyczące kaucji mieszkania,
  • zapisy dotyczące innych kosztów związanych z lokalem,
  • okres obowiązywania umowy najmu mieszkania i określenie, czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony,
  • zapisy dotyczące rozwiązania umowy najmu lokalu mieszkalnego i zwrotu przedmiotu najmu,
  • inne zapisy m.in. określające np. sąd właściwy.

Check lista postępowania – weryfikacja najemcy

Dokładną checklistę 2022 weryfikacji najemców<- znajdziecie tutaj.

Dlaczego chce Pan wynająć mieszkanie? – szczegółowe pytania o wynajmie

Rozmawiając z potencjalnym najemcą warto zweryfikować jego wiarygodność już na pierwszych etapach rozmowy. Możemy zrobić to podczas rozmowy przez telefon albo w trakcie oglądania mieszkania. Szczera i otwarta rozmowa jakie są oczekiwania co do warunków najmu mieszkania obu stron. Wystarczy zadać potencjalnemu lokatorowi kilka pytań, aby zadeklarował się w kwestii wynajmu, liczby osób, wysokości kaucji, palenia papierosów w lokalu, trzymania zwierząt, imprez i spożywania alkoholu, itp. Większości osobom z reguły łatwo przychodzą niewielkie kłamstwa, dlatego istnieje pewien sprawdzony sposób, który pozwoli dowiedzieć się czy rozmawiamy z wiarygodną osobą.

W trakcie rozmowy z potencjalnym najemcą mieszkania przez telefon, spróbujcie zapytać się go, czy pali papierosy, jeśli odpowie nie, nie wracajcie do tematu do końca wizyty w mieszkaniu, wychodząc z klatki, na pożegnanie przy miłej rozmowie, wyciągnijcie paczkę papierosów i poczęstujcie potencjalnego najemce, jeśli wyciągnie rękę odruchowo, zawaha się, albo faktycznie chwyci papierosa, macie kłamczucha w garści. Co prawda jest to niewielkie przewinienie i niewielkie kłamstewko, ale pozwala ono pokazać Wam z kim macie do czynienia.

Nie bój się rozmawiać o pieniądzach podczas zawierania umowy najmu lokalu mieszkalnego

Zanim zdecydujemy się na potencjalnego najemcę, bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, czy w ogóle jest on rzetelny i wypłacalny. W przypadku dorosłej i pracującej osoby, prawdopodobnie będziemy mieli od razu odpowiedź. Lecz co w przypadku studenta, zwłaszcza tego pierwszego roku? Aby rozgonić chmury niepewności, warto zapytać się go w prost, czy sam pracuje, co studiuje, czy są to studia prywatne, czy publiczne, czy jest na utrzymaniu rodziców, gdzie pracują rodzice? Oczywiście postarajmy się, aby te pytania wynikły z rozmowy, w miły sposób, a nie wyglądały jak wywiad z przestępcą.

Zawieraj umowy najmu mieszkania pisemnie

Nie ważne czy wynajmujesz na czarno (choć tego nie polecamy), czy bardzo dobrze się znasz z najemcą, bądź wynajmującym. Mimo, że istnieje coś takiego jak umowa słowna, zawsze zawieraj umowy najmu mieszkania, w formie pisemnej. Zabezpieczy to obie strony, sformułuje jasno i klarownie zasady współpracy oraz zapobiegnie niepotrzebnym nieprzyjemnościom, które mogłyby pojawić się w przyszłości. Warto myśleć przyszłościowo i stworzyć bezpieczną umowę najmu, dostosowaną do swoich potrzeb umowy najmu mieszkania, możecie sporządzić ją przy pomocy profesjonalistów, pośredników, prawników, a nawet kancelarii prawnej.

Oczywiście, jako, że taka usługa kosztuje oraz nie mając doświadczenia, ciężko będzie Wam sporządzić naprawdę bezpieczną umowę najmu. Przychodzimy do Was z sprawdzonymi i bezpiecznymi wzorami umów najmu mieszkania, sprawdzonymi przez kilka kancelarii prawnych i sporządzonymi przez profesjonalistów z branży.

Zawsze dokumentuj wynajem mieszkania w formie umowy

Obie strony – czy to najemca, czy wynajmujący, w celu zapewnienia sobie dodatkowego bezpieczeństwa, powinny, każdy wynajem mieszkania poprzeć, nie tylko dokumentacją fotograficzną lokalu i wyposażenia, zawierającą datę zrobionych zdjęć, którą posiadać będzie najemca, jak i wynajmujący. Ale także protokołem zdawczo-odbiorczym – jest to bardzo ważny dokument, podpisywany w momencie przekazywania mieszkania najemcy, który zawiera stan liczników mediów, na moment przekazania mieszkania oraz opis i stan mieszkania.

Zdalnie monitoruj płatności czynszu i mediów – za pomocą programu do obsługi najmu.

Aby uniknąć ewentualnych niespodzianek i kolejnych komplikacji, warto zadbać o regularne kontrolowanie płatności za czynsz i media naszych najemców, zwłaszcza jeśli mają je dokonywać samodzielnie. Możemy to zrobić za pomocą comiesięcznych dowodów wpłaty, wysyłanych skanem na nasz adres mailowy, lecz w prawdzie może być to kłopotliwe i męczące dla nas oraz dla najemcy.

Jak więc zrobić to wygodniej? – Otóż dzięki naszej autorskiej aplikacji do zarządzania wynajmem mieszkań, która pozwoli zdalnie sprawdzić płatności za czynsz i media, a nawet sprawdzić aktualny stan liczników. Wystarczy, że wdrożymy niezbędne narzędzia IT zbierające pomiar i zainstalujemy na telefonie najemcy oraz wynajmującego naszą webową aplikację Rentumi, pozwoli ona nie tylko sprawdzić zdalnie płatności, ale nawet z jej pozycji wygodnie dokonać płatności za czynsz oraz media.

Cesja umowy najmu lokalu użytkowego.Dowiedz się więcej!

Rentumi Inwestors

Inwestuj z Rentumi

Jesteśmy ekspertami w branży nieruchomości – Specjalizującymi się w gotowcach inwestycyjnych.
Być może też będziesz zainteresowany zakupem naszych gotowców inwestycyjnych, bądź rozpoczęciem inwestowania z nami!
Koniecznie skontaktuj się z naszym zespołem!

A może potrzebujesz ogromnej dawki wiedzy, aby samemu nauczyć się jak inwestować w nieruchomości?
Zapisz się na nasze 6-cio dniowe szkolenie z inwestowania w nieruchomości!
Dołącz do nas i zyskaj nawet 80% refundacji kosztów z Unii Europejskiej.

Umowa najmu mieszkania na czas określony, czy umowa najmu mieszkania na czas nieokreślony?

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego „Przez umowę najmu mieszkania wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.” Wygaśnięcie wyżej wspomnianego kontraktu kończy skomplikowany i złożony proces najmu lokalu.Na jak długo podpisywać umowę najmu mieszkania? Ustawodawca przewiduje zawieranie umów wynajmu lokalu mieszkalnego na czas oznaczony i nieoznaczony. Jaki przedział czasowy wybrać by uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych problemów? 

Umowa najmu mieszkania zawierana na czas nieokreślony

„Jak sama nazwa wskazuje nie zawierają one konkretnego terminu wygaśnięcia umowy. Umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony są zazwyczaj stosowane, gdy nie można łatwo oszacować okresu obowiązywania umowy najmu mieszkania, a każda ze stron jest gotowa współpracować ze sobą przez długi okres czasu. Czas nieokreślony oznacza, że umowa wynajmu lokalu mieszkalnego jest ważna przez nieograniczony czas chyba, że jedna ze stron ją wypowie

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

Artykuły

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej