Umowa najmu mieszkania – wzór

Strona główna > Centrum Inwestora > Umowa najmu mieszkania – wzór

Umowa najmu mieszkania to najbardziej podstawowy wzór umowy.

Każdy z nas jako rentier bądź zarządca korzysta z takiego wzoru dlatego zadbaliśmy o to aby był on jak najlepiej przygotowany.
Do umowy najmu mieszkania trzeba koniecznie załączyć protokół zdawczo-odbiorczy z rozpisanym wyposażeniem w każdym pokoju aby się odpowiednio zabezpieczyć. Do tego wzoru możemy załączyć postanowienia umowy instytucjonalnej lub okazjonalnej tak, aby dostosować ją do naszych potrzeb.

Poniżej wzór umowy najmu mieszkania 2019:

Idealna umowa najmu mieszkania:

 

Umowa najmu mieszkania PDF

 

Sprawdź przykładowy wzór, umowy najmu mieszkania:

 

Wzór umowy najmu mieszkania z przeniesieniem umowy na media na najemcę;

Wzór umowy najmu mieszkania z stałą opłatą za media;

Wzór umowy najmu mieszkania z rozliczeniem za media za okazaniem faktury;

Wzór umowy najmu mieszkania z opłatą zaliczkową za zużycie mediów;

 

Pobierz w postaci PDF

 

This browser does not support inline PDFs. Please download the PDF to view it: Download PDF

 

 

Czym jest umowa najmu mieszkania?

Jest to umowa regulowana przez kodeks cywilny, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do używania najemcy, na czas określony w umowie, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Umowa najmu mieszkania wygasa automatycznie z upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Jeśli czas nie został określony wygasa na skutek wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy najmu.Dowiedz się więcej!

Bezpieczna umowa najmu mieszkania – co warto zawrzeć?

Podstawowymi elementami, które powinna zawierać umowa najmu mieszkania, są:

  • miejsce i data zawarcia umowy najmu mieszkania,
  • opis przedmiotu najmu – mieszkania,
  • stronę umowy najmu mieszkania(najemców/najemcę i wynajmujących/wynajmującego),
  • określenie czynszu najmu mieszkania i sposobu jego opłacania,
  • prawa i obowiązki stron,
  • zapisy dotyczące kaucji mieszkania,
  • zapisy dotyczące innych kosztów związanych z lokalem,
  • okres obowiązywania umowy najmu mieszkania i określenie, czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony,
  • zapisy dotyczące rozwiązania umowy najmu mieszkania i zwrotu przedmiotu najmu,
  • inne zapisy m.in. określające np. sąd właściwy.

Check lista postępowania – weryfikacja najemcy.

Dokładną checklistę 2019 weryfikacji najemców <- znajdziecie tutaj.

Dlaczego chce Pan wynająć? – szczegółowe pytania o wynajmie mieszkania.

Rozmawiając z potencjalnym najemcą warto zweryfikować jego wiarygodność już na pierwszych etapach rozmowy, możemy zrobić to podczas rozmowy przez telefon albo w trakcie oglądania mieszkania, szczerze i otwarcie mówiąc jakie są oczekiwania co do warunków najmu mieszkania obu stron. Wystarczy zadać mu kilka pytań, aby zadeklarował się w kwestii wynajmu, liczby osób, wysokości kaucji, palenia papierosów w lokalu, trzymania zwierząt, imprez i spożywania alkoholu itp. Większości osobom z reguły łatwo przychodzą niewielkie kłamstwa, dlatego istnieje pewien sprawdzony sposób, który pozwoli dowiedzieć się czy rozmawiamy z wiarygodną osobą.

W trakcie rozmowy z potencjalnym najemcą mieszkania przez telefon, spróbujcie zapytać się go, czy pali papierosy, jeśli odpowie nie, nie wracajcie do tematu do końca wizyty w mieszkaniu, wychodząc z klatki, na pożegnanie przy miłej rozmowie, wyciągnijcie paczkę papierosów i poczęstujcie potencjalnego najemce, jeśli wyciągnie rękę odruchowo, zawaha się, albo faktycznie chwyci papierosa, macie kłamczucha w garści. Co prawda jest to niewielkie przewinienie i niewielkie kłamstewko, ale pozwala ono pokazać Wam z kim macie do czynienia.

Nie bój się rozmawiać o pieniądzach.

Zanim zdecydujemy się na potencjalnego najemcę, bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, czy w ogóle jest on rzetelny i wypłacalny. W przypadku dorosłej i pracującej osoby, prawdopodobnie będziemy mieli od razu odpowiedź. Lecz co w przypadku studenta, zwłaszcza tego pierwszego roku? Aby rozgonić chmury niepewności, warto zapytać się go w prost, czy sam pracuje, co studiuje, czy są to studia prywatne, czy publiczne, czy jest na utrzymaniu rodziców, gdzie pracują rodzice? Oczywiście postarajmy się, aby te pytania wynikły z rozmowy, w miły sposób, a nie wyglądały jak wywiad z przestępcą.

Umowa ubezpieczenia mieszkania.Dowiedz się więcej!

Zawieraj umowy najmu mieszkania pisemnie.

Nie ważne czy wynajmujesz na czarno (choć tego nie polecamy), czy bardzo dobrze się znasz z najemcą, bądź wynajmującym. Mimo, że istnieje coś takiego jak umowa słowna, zawsze zawieraj umowy najmu mieszkania, w formie pisemnej. Zabezpieczy to obie strony, sformułuje jasno i klarownie zasady współpracy oraz zapobiegnie niepotrzebnym nieprzyjemnościom, które mogłyby pojawić się w przyszłości. Warto myśleć przyszłościowo i stworzyć bezpieczną umowę najmu, dostosowaną do swoich potrzeb umowy najmu mieszkania, możecie sporządzić ją przy pomocy profesjonalistów, pośredników, prawników, a nawet kancelarii prawnej.

Oczywiście, jako, że taka usługa kosztuje oraz nie mając doświadczenia, ciężko będzie Wam sporządzić naprawdę bezpieczną umowę najmu. Przychodzimy do Was z sprawdzonymi i bezpiecznymi wzorami umów najmu mieszkania, sprawdzonymi przez kilka kancelarii prawnych i sporządzonymi przez profesjonalistów w branży, które możecie pobrać za darmo.

Zawsze dokumentuj wynajem mieszkania.

Obie strony – czy to najemca, czy wynajmujący, w celu zapewnienia sobie dodatkowego bezpieczeństwa, powinny, każdy wynajem mieszkania poprzeć, nie tylko dokumentacją fotograficzną lokalu i wyposażenia, zawierającą datę zrobionych zdjęć, którą posiadać będzie najemca, jak i wynajmujący. Ale także protokołem zdawczo-odbiorczym – jest to bardzo ważny dokument, podpisywany w momencie przekazywania mieszkania najemcy, który zawiera stan liczników mediów, na moment przekazania mieszkania oraz opis i stan mieszkania.

Zdalnie monitoruj płatności czynszu i mediów – za pomocą programu do obsługi najmu.

Aby uniknąć ewentualnych niespodzianek i kolejnych komplikacji, warto zadbać o regularne kontrolowanie płatności za czynsz i media naszych najemców, zwłaszcza jeśli mają je dokonywać samodzielnie. Możemy to zrobić za pomocą comiesięcznych dowodów wpłaty, wysyłanych skanem na nasz adres mailowy, lecz w prawdzie może być to kłopotliwe i męczące dla nas oraz dla najemcy.

Jak więc zrobić to wygodniej? – Otóż dzięki naszej autorskiej aplikacji do zarządzania wynajmem mieszkań, która pozwoli zdalnie sprawdzić płatności za czynsz i media, a nawet sprawdzić aktualny stan liczników. Wystarczy, że wdrożymy niezbędne narzędzia IT zbierające pomiar i zainstalujemy na smartfonie najemcy oraz wynajmującego naszą webową aplikację Rentumi, pozwoli ona nie tylko sprawdzić zdalnie płatności, ale nawet z jej pozycji wygodnie dokonać płatności za czynsz oraz media.

Cesja umowy najmu lokalu użytkowego.Dowiedz się więcej!

Rentumi Inwestors

Inwestuj z Rentumi i pobierz umowę najmu pokoju

Jesteśmy ekspertami w branży nieruchomości – Specjalizującymi się w gotowcach inwestycyjnych.
Być może też będziesz zainteresowany zakupem naszych gotowców inwestycyjnych, bądź rozpoczęciem inwestowania z nami!
Koniecznie napisz do nas!

A może potrzebujesz ogromnej dawki wiedzy, aby samemu nauczyć się jak inwestować w nieruchomości?
Zapisz się na nasze 6cio dniowe szkolenie z inwestowania w nieruchomości!
Dołącz do nas i zyskaj nawet 80% refundacji kosztów z Unii Europejskiej.

 

 

poniżej wzór umowy najmu mieszkania
 

 

 
 


Umowa najmu mieszkania na czas określony, czy umowa najmu mieszkania na czas nieokreślony?

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego „Przez umowę najmu mieszkania wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.” Wygaśnięcie wyżej wspomnianego kontraktu kończy skomplikowany i złożony proces najmu. Na jak długo podpisywać umowę najmu mieszkania? Ustawodawca przewiduje zawieranie umów na czas oznaczony i nieoznaczony. Jaki przedział czasowy wybrać by uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych problemów? 

czytaj więcej…


Umowa najmu mieszkania zawierana na czas nieokreślony 

„Jak sama nazwa wskazuje nie zawierają one konkretnego terminu wygaśnięcia umowy. Umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony są zazwyczaj stosowane, gdy nie można łatwo oszacować okresu obowiązywania umowy najmu mieszkania, a każda ze stron jest gotowa współpracować ze sobą przez długi okres czasu. Czas nieokreślony oznacza, że umowa najmu jest ważna przez nieograniczony czas chyba, że jedna ze stron wypowie umowę najmu mieszkania


czytaj więcej…

Artykuły

Umowa najmu mieszkania na czas określony czy na czas nieokreślony?

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego „Przez umowę najmu wynajmujący […]

Czytaj więcej

Co jeśli zmieni się właściciel mieszkania, w którym mieszkasz? Co z Twoją umową najmu?

Kupowanie mieszkania pod wynajem staje się coraz bardziej powszechnym działaniem […]

Czytaj więcej

Jak skutecznie przeprowadzić protokół zdawczo-odbiorczy wynajmowanego mieszkania?

Wynajem nieruchomości niesie ze sobą wiele niepewności i strachu. Wiele […]

Czytaj więcej

Jakie prawa i obowiązki powinna zawierać umowa najmu?

Istotą najmu jest umożliwienie najemcy korzystanie z nieruchomości, której właścicielem […]

Czytaj więcej