Umowa najmu mieszkania – wzór

Strona główna > Centrum Inwestora > Umowa najmu mieszkania – wzór

Umowa najmu mieszkania to najbardziej podstawowy wzór umowy.

Każdy z nas jako rentier bądź zarządca korzysta z takiego wzoru dlatego zadbaliśmy o to aby był on jak najlepiej przygotowany.
Do umowy najmu mieszkania trzeba koniecznie załączyć protokół zdawczo-odbiorczy z rozpisanym wyposażeniem w każdym pokoju aby się odpowiednio zabezpieczyć. Do tego wzoru możemy załączyć postanowienia umowy instytucjonalnej lub okazjonalnej tak, aby dostosować ją do naszych potrzeb.

 

Poniżej wzór umowy najmu mieszkania 2019:

Wzór umowy najmu mieszkania:

Umowa najmu mieszkania PDF

Wzór umowy najmu mieszkania z przeniesieniem umowy na media na najemcę:

Umowa najmu mieszkania PDF

Wzór umowy najmu mieszkania z stałą opłatą za media:

Umowa najmu mieszkania PDF

Wzór umowy najmu mieszkania z rozliczeniem za media za okazaniem faktury:

Umowa najmu mieszkania PDF

Wzór umowy najmu mieszkania z opłatą zaliczkową za zużycie mediów:

Umowa najmu mieszkania PDF

 

Czym jest umowa najmu mieszkania?

Jest to umowa regulowana przez kodeks cywilny, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do używania najemcy, na czas określony w umowie, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Umowa najmu mieszkania wygasa automatycznie z upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Jeśli czas nie został określony wygasa na skutek wypowiedzenia.

 

Rozwiązanie umowy najmu.Dowiedz się więcej!

 

Bezpieczna umowa najmu mieszkania – co warto zawrzeć?

 

Podstawowymi elementami, które powinna zawierać umowa najmu mieszkania, są:

  • miejsce i data zawarcia umowy najmu mieszkania,
  • opis przedmiotu najmu – mieszkania,
  • stronę umowy najmu mieszkania(najemców/najemcę i wynajmujących/wynajmującego),
  • określenie czynszu najmu mieszkania i sposobu jego opłacania,
  • prawa i obowiązki stron,
  • zapisy dotyczące kaucji mieszkania,
  • zapisy dotyczące innych kosztów związanych z lokalem,
  • okres obowiązywania umowy najmu mieszkania i określenie, czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony,
  • zapisy dotyczące rozwiązania umowy najmu mieszkania i zwrotu przedmiotu najmu,
  • inne zapisy m.in. określające np. sąd właściwy.

 

Check lista postępowania – weryfikacja najemcy.

Dokładną checklistę 2019 weryfikacji najemców <- znajdziecie tutaj.

 

Dlaczego chce Pan wynająć? – szczegółowe pytania o wynajmie mieszkania.

Rozmawiając z potencjalnym najemcą warto zweryfikować jego wiarygodność już na pierwszych etapach rozmowy, możemy zrobić to podczas rozmowy przez telefon albo w trakcie oglądania mieszkania, szczerze i otwarcie mówiąc jakie są oczekiwania co do warunków najmu mieszkania obu stron. Wystarczy zadać mu kilka pytań, aby zadeklarował się w kwestii wynajmu, liczby osób, wysokości kaucji, palenia papierosów w lokalu, trzymania zwierząt, imprez i spożywania alkoholu itp. Większości osobom z reguły łatwo przychodzą niewielkie kłamstwa, dlatego istnieje pewien sprawdzony sposób, który pozwoli dowiedzieć się czy rozmawiamy z wiarygodną osobą.

W trakcie rozmowy z potencjalnym najemcą mieszkania przez telefon, spróbujcie zapytać się go, czy pali papierosy, jeśli odpowie nie, nie wracajcie do tematu do końca wizyty w mieszkaniu, wychodząc z klatki, na pożegnanie przy miłej rozmowie, wyciągnijcie paczkę papierosów i poczęstujcie potencjalnego najemce, jeśli wyciągnie rękę odruchowo, zawaha się, albo faktycznie chwyci papierosa, macie kłamczucha w garści. Co prawda jest to niewielkie przewinienie i niewielkie kłamstewko, ale pozwala ono pokazać Wam z kim macie do czynienia.

 

Nie bój się rozmawiać o pieniądzach.

Zanim zdecydujemy się na potencjalnego najemcę, bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, czy w ogóle jest on rzetelny i wypłacalny. W przypadku dorosłej i pracującej osoby, prawdopodobnie będziemy mieli od razu odpowiedź. Lecz co w przypadku studenta, zwłaszcza tego pierwszego roku? Aby rozgonić chmury niepewności, warto zapytać się go w prost, czy sam pracuje, co studiuje, czy są to studia prywatne, czy publiczne, czy jest na utrzymaniu rodziców, gdzie pracują rodzice? Oczywiście postarajmy się, aby te pytania wynikły z rozmowy, w miły sposób, a nie wyglądały jak wywiad z przestępcą.

 

Umowa ubezpieczenia mieszkania.Dowiedz się więcej!

 

Zawieraj umowy najmu mieszkania pisemnie.

Nie ważne czy wynajmujesz na czarno (choć tego nie polecamy), czy bardzo dobrze się znasz z najemcą, bądź wynajmującym. Mimo, że istnieje coś takiego jak umowa słowna, zawsze zawieraj umowy najmu mieszkania, w formie pisemnej. Zabezpieczy to obie strony, sformułuje jasno i klarownie zasady współpracy oraz zapobiegnie niepotrzebnym nieprzyjemnościom, które mogłyby pojawić się w przyszłości. Warto myśleć przyszłościowo i stworzyć bezpieczną umowę najmu, dostosowaną do swoich potrzeb umowy najmu mieszkania, możecie sporządzić ją przy pomocy profesjonalistów, pośredników, prawników, a nawet kancelarii prawnej.

Oczywiście, jako, że taka usługa kosztuje oraz nie mając doświadczenia, ciężko będzie Wam sporządzić naprawdę bezpieczną umowę najmu. Przychodzimy do Was z sprawdzonymi i bezpiecznymi wzorami umów najmu mieszkania, sprawdzonymi przez kilka kancelarii prawnych i sporządzonymi przez profesjonalistów w branży, które możecie pobrać za darmo.

 

Zawsze dokumentuj wynajem mieszkania.

Obie strony – czy to najemca, czy wynajmujący, w celu zapewnienia sobie dodatkowego bezpieczeństwa, powinny, każdy wynajem mieszkania poprzeć, nie tylko dokumentacją fotograficzną lokalu i wyposażenia, zawierającą datę zrobionych zdjęć, którą posiadać będzie najemca, jak i wynajmujący. Ale także protokołem zdawczo-odbiorczym – jest to bardzo ważny dokument, podpisywany w momencie przekazywania mieszkania najemcy, który zawiera stan liczników mediów, na moment przekazania mieszkania oraz opis i stan mieszkania.

 

Zdalnie monitoruj płatności czynszu i mediów – za pomocą programu do obsługi najmu.

Aby uniknąć ewentualnych niespodzianek i kolejnych komplikacji, warto zadbać o regularne kontrolowanie płatności za czynsz i media naszych najemców, zwłaszcza jeśli mają je dokonywać samodzielnie. Możemy to zrobić za pomocą comiesięcznych dowodów wpłaty, wysyłanych skanem na nasz adres mailowy, lecz w prawdzie może być to kłopotliwe i męczące dla nas oraz dla najemcy.

Jak więc zrobić to wygodniej? – Otóż dzięki naszej autorskiej aplikacji do zarządzania wynajmem mieszkań, która pozwoli zdalnie sprawdzić płatności za czynsz i media, a nawet sprawdzić aktualny stan liczników. Wystarczy, że wdrożymy niezbędne narzędzia IT zbierające pomiar i zainstalujemy na smartfonie najemcy oraz wynajmującego naszą webową aplikację Rentumi, pozwoli ona nie tylko sprawdzić zdalnie płatności, ale nawet z jej pozycji wygodnie dokonać płatności za czynsz oraz media.

 

Cesja umowy najmu lokalu użytkowego.Dowiedz się więcej!

 

 

 

Rentumi Inwestors

Inwestuj z Rentumi i pobierz umowę najmu pokoju

Jesteśmy ekspertami w branży nieruchomości – Specjalizującymi się w gotowcach inwestycyjnych.
Być może też będziesz zainteresowany zakupem naszych gotowców inwestycyjnych, bądź rozpoczęciem inwestowania z nami!
Koniecznie napisz do nas!

A może potrzebujesz ogromnej dawki wiedzy, aby samemu nauczyć się jak inwestować w nieruchomości?
Zapisz się na nasze 6cio dniowe szkolenie z inwestowania w nieruchomości!
Dołącz do nas i zyskaj nawet 80% refundacji kosztów z Unii Europejskiej.

 

poniżej wzór umowy najmu mieszkania
 

 

 

Artykuły

Poradnik współczesnego kamienicznika

Wynajmowanie mieszkań – dawniej w kamienicach, dzisiaj w blokach – […]

Czytaj więcej

Koniec użytkowania wieczystego – czas na własność!

Z dniem (najprawdopodobniej) 1 stycznia 2019 r. ma wejść w […]

Czytaj więcej

Zmiana wysokości czynszu za wynajem

Prawa i obowiązki właściciela Każdy kto udostępnia odpłatnie swoją nieruchomość, […]

Czytaj więcej

Mieszkanie Plus

Rewolucja na polskim rynku nieruchomości? Na chwilę obecną, chyba nie […]

Czytaj więcej