Umowa najmu okazjonalnego

Strona główna > Centrum Inwestora > Umowa najmu okazjonalnego

Czym jest umowa najmu okazjonalnego i co ona daje nam jako właścicielom mieszkania?

Czy jest to potrzebne przy wynajmie? Wielu właścicieli mieszkań nie zdaje sobie sprawy jak bardzo to może to nam ułatwić wynajem.
Umowa najmu okazjonalnego to to samo co umowa najmu mieszkania lecz na innych warunkach. Do umowy okazjonalnej niezbędne jest oświadczenie od notariusza potwierdzające że nasz najemca mimo najmu ma gdzie mieszkać ( np. u wujka, u cioci). Dla właściciela mieszkania to jest wartość dodana, ponieważ otrzymując takie oświadczenie najemca poddaje się dobrowolnie do ” prawa egzekucji” – usunięcia z mieszkania w przypadku problemów z najemcą.
W ten oto sposób właściciel mieszkania może z łatwością pozbyć się szkodliwego, nieuczciwego najemcy, nie wytaczając długich spraw sądowych.
Wprowadzenie umowy najmu okazjonalnego przekłada się też na zachowanie naszych najemców- płaca terminowo, uprzedzają o możliwym wystąpieniu spóźnionej wpłaty lub ze ktoś jest za głośno. Takie zabezpieczenie jest dla nas dobre co nie znaczy że możemy od tak wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego- wciąż jest przestrzegana ustawa o ochronie praw lokatorów.
Wypowiedzieć umowę możemy w sytuacjach, gdy najemca korzysta z mieszkania w sposób sprzeczny z umową; zalega z czynszem; bez pisemnego potwierdzenia właściciela, odpłatnie lub darmowo udostępnia najęte mieszkanie osobom trzecim.
Takie działania oraz inne niezgodne z umową powodują iż właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy oraz natychmiastowej eksmisji z mieszkania.
W trosce o Państwa wygodę przygotowliśmy wzór postanowień umowy najmu okazjonalnego, który można pobrać poprzez kliknięcie poniższego przycisku:

Pobierz w postaci PDF

Artykuły

Poradnik współczesnego kamienicznika

Wynajmowanie mieszkań – dawniej w kamienicach, dzisiaj w blokach – […]

Czytaj więcej

Koniec użytkowania wieczystego – czas na własność!

Z dniem (najprawdopodobniej) 1 stycznia 2019 r. ma wejść w […]

Czytaj więcej

Zmiana wysokości czynszu za wynajem

Prawa i obowiązki właściciela Każdy kto udostępnia odpłatnie swoją nieruchomość, […]

Czytaj więcej

Mieszkanie Plus

Rewolucja na polskim rynku nieruchomości? Na chwilę obecną, chyba nie […]

Czytaj więcej