Jak ustalić opłacalny czynsz wynajmu?

Czynsz jest to świadczenie, jakie najemca musi zapłacić wynajmującemu z tytułu korzystania (wynajęcia) lokalu. Wartość czynszu jest istotna, kiedy prywatny właściciel pragnie osiągnąć dodatkowy przychód bądź dochód pasywny.

Jednak wysokość czynszu zależy od wielu czynników, które, jeśli są dobrze określone i zarysowane, gwarantują, że dana nieruchomość będzie jednocześnie atrakcyjna dla potencjalnych najemców, a także opłacalna.

Do czynników które mają znaczenie podczas ustalenia wysokość czynszu należą między innymi:

Lokalizacja

Stan techniczny

Położenie mieszkania w budynku

Stan budynku

Wyposażenie mieszkania

Kolejną rzeczą, jaka może mieć wpływ na wysokość świadczenia, jest czas oraz reklama naszego mieszkania. Czas jest o tyle istotny, ponieważ istnieją pewne pory w roku, które są o wiele lepsze na szukanie najemcy. Najlepszym okresem jest wrzesień bądź październik, ponieważ wiele osób wprowadza się w tym czasie do miast, jak na przykład studenci. Natomiast za najgorsze miesiące do szukania najemcy uznaje się maj lub czerwiec.

Jeżeli wynajmiemy mieszkanie w odpowiednim okresie, ominiemy tak zwane okresy pustostanu. Pustostan powoduje, że nasze mieszkanie nie przynosi żadnych zysków, a może nawet generować straty, ponieważ w tym czasie właściciel musi płacić między innymi opłaty eksploatacyjne które podczas wynajmu są opłacane przez najemcę. Aby omijać pustostan, najlepiej jest podpisywać umowę na rok czasu – od września do września. Dzięki temu mamy niejaką pewność, że jeżeli nasz najemca zrezygnuje z dalszego korzystania z mieszkania, szybko znajdziemy następną osobę na jego miejsce.

Lecz co w wypadku, kiedy znajdziemy najemcę w innym miesiącu? Wtedy najlepiej jest podpisać umowę do września, nawet jeśli znajdziemy najemcę na początku lata. Jeżeli natomiast są to miesiące bliższe września jak sierpień lub październik, to możemy bez wahania spisać umowę do września następnego roku.

Dobrze skonstruowana umowa wynajmu pozwala uniknąć wielu nieporozumień, nie tylko jeżeli chodzi o czynsz. Mowa tutaj przede wszystkim o podatkach, bowiem one potrafią znacznie obniżyć przychód jeśli umowa nie jest sprecyzowana. Należy ustalić co jest czynszem dla właściciela, a co jest opłatami eksploatacyjnymi bądź czynszem płaconym do spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli w umowie wynajmu, wszystkie opłaty, które powinien opłacać najemca, zostaną wpisane jako czynsz dla właściciela, to wynajmujący będzie musiał zapłacić od tego większy podatek.

 

Powyższa tabelka pokazuje, że w poszczególnych miastach, średnie stawki najmu za metr kwadratowy, mogą się znacznie różnić. Wywnioskować można zatem, że potencjalny właściciel może inwestować w mieszkania w konkretnych miastach w Polsce, aby zmaksymalizować swoje zyski.

Istnieją jeszcze inne sposoby na zwiększenie swoich dochodów z mieszkań. Jednym z nich jest wynajem pokoi. Inwestor kupuje mieszkanie do którego dobudowuje pokoje, które idealnie nadają się do zamieszkania na przykład przez studentów. Dzięki temu czynsz dla poszczególnego mieszkańca może być mniejszy niż w konkurencyjnych ofertach, ale suma ze świadczeń każdego najemcy będzie o wiele wyższa niż w przypadku wynajmowania kawalerki. Dzięki takiej strategi, można osiągnąć o wiele większe zyski niż przypadku wynajmowania kawalerki.

Fundacja Rentumi organizuje szkolenia, które pomagają w inwestowaniu w mieszkania, których zwrot może wynosić nawet do 15% w skali roku. Dodatkowo, Fundacja Rentumi opracowała specjalną aplikację, która pomaga w zarządzaniu wynajmem mieszkań. Znajdują się w niej różne przydatne opcje ułatwiające kontakt wynajmującego z najemcą. Dzięki tej aplikacji, można między innymi wygenerować umowę najmu, dokonać rozliczeń i opłat, a także skontaktować się z fachowcami, kiedy w mieszkaniu trzeba będzie dokonać nagłych napraw.

Oceń nas!

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej