Inwestowanie w nieruchomości w kraju i za granicą

Inwestowanie w nieruchomości w kraju i za granicą

Każdy z nas pewnie chociaż raz w życiu słyszał powiedzenie, że nieruchomości to „najlepsza inwestycja”. Różnie można to zdanie interpretować, jednakże jedno jest pewne – inwestowanie w nieruchomości to co raz popularniejsza forma lokowania kapitału. Polska przeżywa już od kilku lat boom nieruchomościowy, a powyższy cytat słyszy się na każdym kroku. To przecież takie proste – bierzesz kredyt na mieszkanie, wynajmujesz je, rata sama się spłaca i jeszcze do tego zarabiasz. Obecne warunki ekonomiczne rzeczywiście sprzyjają temu rynkowi i takiej sytuacji. Jednak czy ta sytuacja będzie trwała wiecznie?

nieruchomość

Czym jest inwestowanie w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to inaczej kupno nieruchomości (mieszkania, biura, gruntu, magazynu itp.) po to, aby czerpać z niej zyski. Można ją wynająć lub wydzierżawić osobom prywatnym czy przedsiębiorstwom po to, aby przynosiła stałe korzyści. Kolejną opcją jest zamieszkanie, a po kilku latach sprzedanie drożej.

Rodzaje inwestycji

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko wynajem mieszkań. Fakt, jest to najpopularniejsza opcja ale są jeszcze inne, tj.:

  • budynki mieszkalne (np. apartamentowce, kamienice),
  • działki budowlane,
  • grunty rolne pod uprawę,
  • apartamenty, które można wynająć jak pokoje hotelowe,
  • lokale handlowe lub usługowe,
  • powierzchnie biurowe, które można zaoferować firmom,
  • budowle historyczne lub pod cele historyczne (np. zabytkowy dworek, zamek lub willa).

jakie ryzyko?

Jakie ryzyko?

Czy stoi się przed kupnem kawalerki, czy ziemi pod budowę domu, ciężko powiedzieć, ile można zarobić i z jakim ryzykiem wiążą się inwestycje w nieruchomości. Wszystko zależy od rodzaju obiektu, który zdecydujemy się kupić, jego lokalizacji, sytuacji prawnej oraz wielu innych czynników. Jeżeli jest to mieszkanie w centrum miasta, możemy liczyć na to, że łatwo będzie znaleźć najemców, więc ryzyko automatycznie spada. Z drugiej strony jednak warto pamiętać o tym, że na rynku wynajmujących także doskonale znane jest pojęcie konkurencji. W przypadku mieszkań, nie ma potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy, wystarczy znać podstawowe aspekty prawne i techniczne. Kiedy już znajdzie się lokatorów, nie będzie potrzeby kontrolowania swojej inwestycji, tak jak w przypadku np. gry na giełdzie. Nieocenioną pomocą będzie wówczas nasza aplikacja. Jej głównymi funkcjami są m.in.: zarządzanie lokatorami, mieszkaniami, przejrzyste rozliczenia, płatności online, zgłoszenie usterki, skuteczna windykacja oraz wiele innych, z którymi warto się zapoznać. Niestety, zawsze można trafić na nieznośnych najemców, przez których mieszkanie będzie trzeba odwiedzać bardzo często.

willa

Willa czy apartament?

Zupełnie innymi prawami rządzi się wynajem całych budynków (kamienic, willi, dworków, apartamentowców). Konkurencja na rynku wynajmujących nie jest duża, ale za to zaangażowanie kapitału będzie ogromne. Rośnie wówczas niesamowicie ryzyko związane z inwestycją. Nie ma także pewności, czy w niestandardowych lokalizacjach znajdzie się lokatorów lub klientów. Należy również pamiętać, że w przypadku takich obiektów trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę, nie tylko z zakresu prawa, ale także ochrony zabytków, urbanistyki czy budownictwa.

Co z czasem?

Nie ulega wątpliwości, że wadą każdej inwestycji w nieruchomości jest czas, który musimy poświęcić na znalezienie odpowiedniego obiektu. W sytuacji gdy inwestycja przestanie być opłacalna, trudno się będzie z niej wycofać i sprzedać nieruchomość.

wady i zalety

Zestawienie zalet i wad

Podsumowując:

a) zalety:

  • duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem,
  • relatywnie niskie ryzyko,
  • w przypadku wynajmu mieszkań, nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy,
  • aplikacją Rentumi kontrola inwestycji nie wymaga dużych nakładów czasu.

b) wady:

  • kupno nieruchomości wiąże się z wniesieniem dużego kapitału,
  • duża konkurencja na rynku wynajmujących,
  • w momencie „niepowodzenia” inwestycji, ciężko pozbyć się nieruchomości „od ręki”,
  • aby inwestować w obiekty takie jak zabytki, wille kamienice itd. musimy posiadać wiedzę specjalistyczną,
  • ryzyko trafienia na nieuczciwych i problematycznych najemców,
  • czas poświęcony na znalezienie odpowiedniej nieruchomości.

Inwestowanie za granicą

Wydawałoby się, że to Europa Zachodnia inwestuje w Polsce, a nie na odwrót. Tymczasem okazuje się, że wielu polskich inwestorów lokuje swoje środki na tamtejszych rynkach. Dom, apartament, czy nawet niewielkie mieszkanie za granicą to nie tylko prestiż ale również lokata kapitału.

apartament

Apartament w basenie Morza Śródziemnego?

Z pierwszych stron gazet można dowiedzieć się, że gwiazdy i znani biznesmeni posiadają domy i apartamenty poza granicami naszego kraju. Ich najczęstszym wyborem są europejskie wybrzeża turystyczne Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Bułgarii, Grecji i Chorwacji. Apartament w nadmorskiej miejscowości w Hiszpanii kosztuje mniej niż porównywalne mieszkanie w dużym polskim mieście. Wysoka dostępność nieruchomości powoduje zainteresowanie Polaków i liczne zakupy nieruchomości. Kluczowe znaczenie wyboru miejsca inwestycji ma klimat, przynależność do Unii Europejskiej, korzystny system podatkowy a także stabilna sytuacja polityczno-gospodarcza.

formalności

Uciążliwe formalności

Wybór nieruchomości to jedno. Inna sprawa to pozyskanie finansowania i formalności. Co prawda rynek w tym zakresie się sprofesjonalizował i znajdziemy już firmy, które przeprowadzą nas przez cały ten skomplikowany proces, jednak mimo wszystko czeka nas sporo zachodu. Przede wszystkim finansowanie – nie mamy co liczyć na to, że zakup takiej nieruchomości, pokryje z kredytu polski bank, bo jest to operacja ryzykowna. Przede wszystkim problemem jest wycena takiego mieszkania. Rzeczoznawcza nie dość, że musiałby jechać np. do Hiszpanii, to jeszcze musiałby być obeznany w lokalnych cenach i specyfice rynku. Druga sprawa to dochodzenie należności, w przypadku braku spłaty. Co prawda w krajach unijnych jest to ułatwione, jednak mimo wszystko instytucje finansowe boją się wchodzić w tego typu transakcje. Rozwiązaniem może być natomiast pozyskanie kredytu zabezpieczonego inną, polską nieruchomością.

koszty

Opłaty

Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z kosztów utrzymania nieruchomości. Pozostając w temacie Hiszpanii – każdy właściciel zobowiązany jest raz do roku płacić podatek katastralny. Do tego dochodzą koszty czynszowe itp. Planując inwestycję w zagraniczną nieruchomość powinniśmy o tych wszystkich elementach pamiętać, jeśli chcemy zarabiać na jej wynajmie. Naszym kosztem będą też oczywiście ewentualne remonty czy też wyjazdy, bo z tym wiąże się posiadanie zagranicznego mieszkania.

Inwestować czy jednak nie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto inwestować w nieruchomości. Jeżeli postawi się na najprostszą wersję, czyli kupno mieszkania w Polsce, po to by sprzedać je drożej lub wynajmować, to ryzyko jest stosunkowo niewielkie. Przy niskich oprocentowaniach jedno jest pewne – można w ten sposób zarobić więcej niż na lokacie bankowej. Należy jednak pamiętać o wielu czynnikach, które decydują o tym czy przedsięwzięcie się opłaci oraz o odciążającej wynajmującego aplikacji Rentumi. Co do tematu inwestowania w nieruchomości za granicą, jest on oczywiście atrakcyjny a przy okazji niewielu inwestorów posiada doświadczenie w tym obszarze. Większość jednak do tej pory, ze względu na wygodę czy bezpieczeństwo, raczej nie skusiło się na wyjście poza „własne podwórko”.

Oceń nas!

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej