Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed nieuczciwymi najemcami. W większości przypadkach okazują się oni normalnymi lokatorami, dbającymi o lokal, który wynajmują. Zdarzają się jednak niestety przypadki, w których najemcy spędzają nam sen z powiek. Powodów jest wiele, ale najczęstszym z nich jest niedokonywanie miesięcznych opłat związanych z wynajmem nieruchomości, czy niechęć lokatorów do opuszczenia lokalu, gdy ci nie wywiązują się z warunków umowy. Jeżeli jesteś posiadaczem jakiejś nieruchomości, która służyła głównie pod wynajem i zdarzyła ci się taka przykra sytuacja to zrozumiałe, że obawiasz się zachowania swoich następnych lokatorów. W celu zabezpieczenia się przed takimi i innymi sytuacjami powinieneś, zadbać o swoje interesy, decydując się na zawarcie z przyszłym najemcą umowy najmu mieszkania – umowa najmu mieszkania. Zagwarantuje ci ona poczucie bezpieczeństwa i będzie twoim zabezpieczeniem, jeżeli natrafisz na niewłaściwych najemców.

umowa najmu mieszkania

Najem mieszkania – umowa najmu mieszkania

Inwestowanie w nieruchomości w dzisiejszych czasach to dobry pomysł na lokowanie swoich środków w postaci pieniędzy. Coraz więcej ludzi decyduje się na kupno mieszkania, czy domu, które będzie służyć głównie pod wynajem długoterminowy bądź krótkoterminowy. Biorąc je na kredyt hipoteczny, zakładamy, że będzie się on spłacać z czynszu, który będziemy co miesiąc otrzymywać od lokatorów. Natomiast kupując je za gotówkę, otrzymujemy comiesięczny dochód, który traktujemy jak drugą pensję. Niezależnie w jaki sposób pozyskamy nieruchomość, z której będziemy chcieli czerpać korzyści, powinniśmy pamiętać, aby przed wynajęciem jej komukolwiek zawrzeć z przyszłym najemcą odpowiednią umowę. Brak zawarcia jakiejkolwiek umowy może, skutkować przykrymi konsekwencjami, których jako właściciele chcielibyśmy uniknąć. Standardową umowę, jaką zawiera większość wynajmujących z lokatorami, jest umowa najmu mieszkania. Jest to dokument zawierający wszystkie ważne informacje dotyczące lokalu: jego stan, metraż, a także wyposażenie. Zawiera również dane osobowe oby dwóch stron, które ją podpisują. Ile najemca jest zobowiązany płacić za wynajmowanie jej oraz w jaki sposób ma tego dokonywać. Także, prawa i obowiązki, jakie musi wykonywać najemca oraz wynajmujący lokal. Jest to ważny dokument, o którym powinien pamiętać każdy właściciel, posiadający nieruchomości pod wynajem.

Wskazówki i rady dla wynajmujących – umowa najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania, którą będziemy podpisywać z przyszłym najemcą naszej nieruchomości, powinniśmy przygotować w dwóch egzemplarzach. Powinny być one jednobrzmiące oraz własnoręcznie podpisane dla każdej ze stron. Zabezpieczy to strony, przed ewentualnymi niespodziewanymi sytuacjami oraz da poczucie bezpieczeństwa, oraz komfortu. Coraz więcej właścicieli proponuje swoim lokatorom, aby pomyśleli nad wykupieniem polisy na wynajmowane mieszkania. Ubezpieczenie takie jest bowiem korzystne dla oby dwóch stron. Ma na celu chronić rzeczy i wyposażenie mieszkania najemcy oraz wynajmującego przed skutkami zdarzeń losowych. Takich zdarzeń bowiem nie brakuje, a częstym z nich jest zalanie nas przez sąsiadów, czy przez najemcę lokalu. Ubezpieczenie może nawet obejmować stłuczenie przedmiotów szklanych w wynajmowanym lokalu. Dlatego warto przedstawić tę możliwość swojemu przyszłemu najemcy, by zabezpieczyć jego, ale również siebie. Warto również ustalić z najemcą długość okresu wypowiedzenia umowy. Jeżeli jedna ze stron zdecyduje się wypowiedzieć umowę, obowiązuje bowiem okres wypowiedzenia. Możemy sami określić z lokatorem, ile ma on trwać, jeśli tego nie zrobimy, będą obowiązywać terminy ustawowe wypowiedzenia, określone w Kodeksie cywilnym.

Warunki wypowiedzenia – umowa najmu mieszkania 

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania może nastąpić ze strony najemcy, ale również ze strony właściciela. Powinno być przygotowane w formie pisemnej oraz w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Przy każdym wypowiedzeniu umowy tak samo, jak w przypadku umowy najmu mieszkania obowiązuje okres wypowiedzenia jej. Jeżeli nie ustalimy jego długości trwania z najemcą, będziemy musieli stosować się do ustawowych warunków wypowiedzenia – umowa najmu mieszkania. Brzmią one następująco:

– gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, umowę najmu można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,

– gdy czynsz jest płatny miesięcznie, umowę najmu możemy wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego,

– gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu, umowę najmu możemy wypowiedzieć na trzy dni naprzód,

-gdy najem jest dzienny, odstąpienie od najmu następuje na jeden dzień naprzód.

Nigdy nie wynajmujmy swojej nieruchomości bez podpisania umowy najmu mieszkania z przyszłym lokatorem – umowa najmu mieszkania. Jest to zabezpieczenie dla właściciela oraz najemcy, dlatego powinna być to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić, wynajmując lokal.

4/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej

Czym jest umowa najmu instytucjonalnego?

Jedną z najnowszych form wynajmowania lokali jest umowa najmu instytucjonalnego. […]

Czytaj więcej