Jak wybrać właściwego pośrednika nieruchomości?
Niezależnie od tego, czy zamierzamy wynająć swoje mieszkanie czy dokonać transakcji kupna lub sprzedaży, dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty.
Pośrednik nieruchomości zdejmie z nas cały ciężar związany z przedsięwzięciem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób w ostatnich czasach decyduje się na taki krok. Agent przejmie na siebie odpowiedzialność związaną z zagadnieniami prawnymi, negocjacjami cen oraz spotkaniami z potencjalnym nabywcą czy wynajmującym.
Na rynku funkcjonuje obecnie wiele biur oferujących pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Aczkolwiek, nie każda firma w równym stopniu zapewnia wysoki poziom usług. Biorąc pod uwagę ten fakt, warto poświęcić więcej czasu na selekcję, aby mieć pewność, że trafiliśmy na odpowiednią osobę.
Wybór właściwego pośrednika nieruchomości w dużej mierze wpłynie na przyspieszenie i ułatwienie całego procesu.
Dobry pośrednik nieruchomości a zakres usług jakie oferuje
Na drodze wyboru spotkamy zarówno pośredników nieruchomości zrzeszonych w kwalifikowanych biurach, jak i tak zwanych freelancerów. Spowodowane jest to brakiem konieczności przystępowania do egzaminów państwowych ani posiadania odpowiednich kwalifikacji i licencji, by móc wykonywać zawód agenta nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że pośrednik nieposiadający licencji nie jest wystarczająco skuteczny.
Wybór pośrednika z licencją czy bez to indywidualna kwestia. Jego kompetencje zależą przede wszystkim od zaangażowania. Zdecydowanie, kwalifikowani pośrednicy mogą oferować swoje usługi za dużo wyższe kwoty, lecz przynajmniej mamy gwarancję, że biuro posiada odpowiednie kształcenie.
Chcąc wybrać wiarygodnego pośrednika warto dowiedzieć się na jakich warunkach będzie przebiegała współpraca oraz czy biuro posiada wyznaczoną strategię marketingową. Należy również dopytać o starania jakie zamierza podjąć, aby nieruchomość stała się obiektem zainteresowania i szybko znalazła nabywcę lub najemcę.
Biuro powinno udzielać konkretnych odpowiedzi i jasno określać szczegóły, bowiem proces pośrednictwa w obrocie nieruchomościami dotyczy wielu aspektów. Odwrotna sytuacja, może świadczyć o tym, że pośrednik nie osiągnął jeszcze właściwych systemów działania, co nie zapowiada oczekiwanych rezultatów.
Osobowość po czym poznać właściwego pośrednika nieruchomości?
Aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedniego pośrednika, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Z powodu ciągłych zmian w prawie, dużą rolę odgrywa to, na ile dany pośrednik jest zorientowany w bieżących sprawach. Do podstawowych rzeczy należy sam charakter, doświadczenie, wykształcenie, wiedza oraz czas pracy w zawodzie.
Krótko mówiąc, dobry pośrednik nieruchomości to osoba skuteczna. Wówczas, aby jego praca przynosiła rezultaty, musi wykazać się szeregiem umiejętności. Począwszy od tych najbardziej oczywistych, czyli komunikatywnością, zorganizowaniem, budowaniem relacji, a skończywszy na znajomości przepisów, zdolnościach negocjacyjnych, wiedzy technicznej i marketingowej oraz technikach sprzedażowych.
Pośrednik musi mieć również dostęp do narzędzi zapewniających atrakcyjne przygotowanie ogłoszenia, odpowiednią wycenę nieruchomości i rozpowszechnienie oferty.
Pozostaje więc sprecyzować swoje potrzeby, gdyż od nich zależy czy nasze oczekiwania zostaną spełnione. Wiele wyjaśni się już podczas pierwszego spotkania. Istotne jest pierwsze wrażenie, ale nie należy opierać się wyłącznie na nim.
Wybór pośrednika nieruchomości a obszar działania
Podczas wyboru ważne jest, aby dostosować miejsce położenia nieruchomości odpowiednio do obszaru, na którym działa pośrednik nieruchomości.
Kluczem osiągnięcia skutecznej finalizacji przedsięwzięcia przez pośrednika jest perfekcyjna znajomość rynku, na którym funkcjonuje. Dzięki temu pośrednik będzie w stanie ustalić cenę najmu czy sprzedaży adekwatną do obowiązującej sytuacji na rynku.
Terytorium działania pośredników nieruchomości w dużych aglomeracjach może skupiać się wyłącznie na dzielnicach. Dodatkowo, większe biura nieruchomości często podzielone są na oddziały w poszczególnych rejonach miasta, co wskazuje na to, że pośrednicy specjalizują się w wybranym segmencie rynku. W małych miasteczkach natomiast rejon działania może sięgać kilku lub kilkunastu sąsiadujących miejscowości.
Sugerowanie się opiniami na temat pośredników nieruchomości
Choć opinie nie powinny być jedynym kryterium branym pod uwagę podczas wyboru pośrednika, warto je sprawdzić. Umieszczane są zazwyczaj poprzez stronę internetową bądź wiele innych mediów społecznościowych firm. Doświadczenie oraz długoletnia działalność, którymi może pochwalić się dane biuro działają korzystnie na referencje.
Oczywiście, nawet wśród najlepszych opinii zawsze może trafić się jakaś niekorzystna. Patrząc jednak na całokształt, przewagę pozytywnych komentarzy można uznać za sygnał, że pośrednik, którego uwzględniliśmy jest godny zaufania i nawiązania współpracy.
Bez wątpienia, do najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pośredniku nieruchomości należą kontakty z polecenia. Zasięgnięcie opinii od znajomego, który na własnej skórze przekonał się jak wygląda współpraca z danym pośrednikiem, pozwoli prawidłowo rozwiązać dylemat związany z wyborem biura.
Pośrednik o wyrobionej renomie, z pewnością świadczy obsługę na najwyższym poziomie.
Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.