Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Jakie są różnice?

Chociaż oba rozwiązania są do sobie względnie podobne, to pożyczka hipoteczna nie jest kredytem hipotecznym. W poniższym artykule wyjaśniamy jak działa pożyczka hipoteczna i kiedy warto się na nią zdecydować.

Kredyt hipoteczny jest udzielany zawsze na realizacje konkretnego celu. Może to być budowa domu lub zakup mieszkania. W momencie spłaty ostatniej raty kredytu stajesz się właścicielem nieruchomości. Aby otrzymać kredyt hipoteczny potrzebujesz natomiast wkład własny, a bank może sfinansować pozostałą wartość inwestycji, zazwyczaj do 80 proc.

pożyczka hipoteczna

Jeśli chodzi o pożyczkę hipoteczną, wcale nie musi ona być związana z nieruchomościami. Możesz przeznaczyć go na wybrany przez siebie cel konsumpcyjny.

Dodatkowo bank nie potrzebuje wkładu własnego, a maksymalny czas spłaty jest krótszy od kredytu hipotecznego o na przykład 20 lat. Dodatkowo kredyt hipoteczny zostanie udzielony przez bank na sfinalizowanie zakupu nieruchomości, która staje się dla banku zabezpieczaniem.

Pożyczka hipoteczna. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Jeżeli masz w planach zakupić telewizor lub inny sprzęt RTV lepiej zdecydować się na pożyczkę gotówką lub kredyt na raty. Do zakupu takich produktów zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie o zarobkach.

Pożyczka hipoteczna to więcej formalności, ale również perspektywa otrzymania większych pieniędzy np. na kupno nowego samochodu. Natomiast takiej pożyczki nie możemy przeznaczyć na naszą działalność gospodarczą.

kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna. Jak wziąć?

Jeśli jednak planujesz skorzystać z tej możliwości i zaciągnąć pożyczkę pod mieszkanie bądź dom, dana nieruchomość nie może być obciążona hipoteką. Nie zawsze musisz być właścicielem danej nieruchomości.

Niektóre instytucje finansowe dopuszczają udzielenie pożyczki pod nieruchomość, która należy do osoby trzeciej (mogą to być Twoi rodzice, partner/partnerka), jeśli oczywiście wyrazi ona zgodę na obciążenie hipoteczne.

Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną potrzebujesz: zaświadczenie o zarobkach, prowadzeniu działalności gospodarczej lub rolniczej, akt własności, wyciąg z księgi wieczyste, informację o braku zadłużenia hipotecznego.

Gdy już przejdziesz przez załatwienie wszystkich wniosków i zaświadczeń, składasz wniosek o pożyczkę, dołączając do niego zaświadczenie o zarobkach lub prowadzeniu działalności oraz dokumentację dotyczącą nieruchomości. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, składasz wniosek o wpis do hipoteki na rzecz banku oraz potwierdzasz, że wpis do księgi wieczystej został dokonany, dostarczając odpis.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zakupić nieruchomość np. aby rozpocząć inwestowanie w nieruchomości poprzez wynajem mieszkań na pokoje lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny.

Porównując pożyczkę hipoteczną, jego oprocentowanie i RRSO będą niższe. Pożyczkę hipoteczną wybierz wtedy, gdy chcesz mieć większą elastyczność w kwestii na co chcesz wydać dane otrzymane przez bank pieniądze.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. 

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

5/5 - (6 votes)

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej