Techniki negocjacji przydatne w branży nieruchomości

Planujesz rozpocząć inwestowanie w nieruchomości? Planujesz zakup działki, mieszkania lub domu? Są pewne techniki negocjacji, które mogą zadziałać w branży nieruchomości. Poznaj 7 skutecznych zasad.

Czym są techniki negocjacji?

Techniki negocjacji w kontekście rynku nieruchomości to działania, które mają nas doprowadzić do zamierzonego celu. Tym samym celem jest uzyskanie największej kwoty od sprzedaży nieruchomości lub kolokwialnie mówiąc „wytargowanie” niższej ceny przy jej zakupie.

Wykorzystywane są one z reguły przez dwie osoby w celu uzyskania zamierzonego efektu. Najważniejszym założeniem jest negocjacji jest to, aby nie prowadził on do konfliktu, tylko do uzyskania porozumienia.

Rozpocznij od podania swojej ceny

Podczas negocjowania cen nieruchomości jako pierwszy podaj swoją cenę. Nazywa się to kotwiczeniem. Nawet jeśli Twoja cena nie zostanie zaakceptowana, pozwala ustawić ogólny jej zakres.

Jeśli chcesz się targować za znacznie mniej niż ceny w okolicy, możesz spróbować „Rozważam również inny lokal w pobliżu”. Tym samym podaj niższą cenę.

Jednak sprawdź ceny lokalów w okolicy, tym samym uważaj na oferowanie najniższej kwoty. Jeśli zaczniesz od podania zbyt niskiej ceny, sprzedawca może ją od razu zaakceptować; wtedy stracisz możliwość zejścia niżej.

„Pięknie mieszkanie. Dlaczego chcesz je sprzedawać?”

Pytanie te służy dwóm celom. Po pierwsze, pozwala poznać sytuację sprzedawcy.  Ktoś, kto wyprowadza się za kilka miesięcy, będzie miał większe poczucie pilności przy sprzedaży.

Osoba która chce np. przeprowadzić się do mniejszego mieszkania, ponieważ jego dzieci się wyprowadziły, a dom jest dla niego zbyt duży, prawdopodobnie nie jest zdesperowany, aby go sprzedać po niskiej kwocie. Im mniej pilne jest to dla sprzedającego, tym mniejsze są Twoje szanse na uzyskanie dobrej oferty.

Drugi powód ma podłoże psychologiczne. Służy do tego, aby sprzedawca określił powód sprzedaży. Większość ludzi chce być spójna z tym, co mówią, więc jest bardziej prawdopodobne, że podążą za własnym rozumowaniem.

Martwa cisza

Cisza przy braku reakcji na propozycję może okazać się kluczem do sukcesu. Zaraz po tym, jak sprzedawca złoży kontrofertę, po prostu się zamyśl i zachowaj spokój. Jeśli sprzedawca jest amatorem, zwykle czuje się nieswojo i próbuje uzasadnić cenę.

Im częściej sprzedawca to robi, tym bardziej staje się niepewny. Dzięki temu Twoje kolejne oferty przybliżą Was do wspólnego kompromisu.

Jeśli jednak są ekspertami lub doświadczonymi agentami nieruchomości, zaczną rozmawiać o czymś innym. Mogą również zadać pytanie, abyś przemówił, więc może to nie działać w przypadku profesjonalistów i weteranów podczas negocjowania cen nieruchomości.

Ostatnie naprawy

„Jakie były ostatnie naprawy?”. Zadaj to pytanie, gdy widzisz, że nieruchomość jest stara i nie było w niej żadnych napraw. To dobry wstęp do złożenia kontroferty, ponieważ uzasadnia negocjowanie cen nieruchomości po niższej stawce.

Nie bądź szorstki i nie krzycz: „Co tak stara, a aż tyle kosztuje?!” To spowoduje, że sprzedawca uzna, że ​​jesteś nieprzyjemny i znajdzie innego potencjalnego nabywcę.

podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wynajmowanego mieszkania

Zmniejszanie wartości

Technika ta jest bardzo prosta. Polega ona na celowym przeliczaniu wartości nieruchomości, aby ostatecznie zmniejszyć jej wartość w oczach sprzedającego.

Przykładowo:

–Proponuję kwotę 12 tysięcy złotych czynszu za cały rok wynajmu.

–15 tysięcy złotych.–Przecież to tylko różnica 250 złotych miesięcznie… Umowa najmu już leży na stole, trudno uwierzyć, że jest Pan gotów z niej zrezygnować…

W rzeczywistości daje to całe 3 tysiące złotych, przeliczone na każdy miesiąc czynszu.

Napisz miłego SMS-a

Wyślij SMS-a około godziny po negocjacjach, niezależnie od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym. To potroi poczucie winy i sprawi, że druga osoba poczuje się dobrze z powodu oferty pozostawionej na stole.

Na przykład, jeśli jesteś sprzedawcą, możesz wysłać SMS-a: „Hej X, dziękuję za przyjście. To naprawdę polepszyło mój dzień, ponieważ bałem się, że nie znajdę kogoś, kto naprawdę doceni moje stare mieszkanie”.

To również sprawia, że ​​ludzie czują się skłonni do czynienia z tobą; nie chcą cię zawieść. Jeśli Cię polubią, może być to decydujący czynnik.

Obuchem w twarz

Ta technika negocjacji jest wykorzystywana w kosztownych negocjacjach. Jedna ze stron rozpoczyna rozmowy od wysokiej ceny, będącej niczym ciosem w twarz dla drugiej. Jednak dzieje się to nie bez powodu. Drugi etap to uatrakcyjnienie oferty i wykazanie autów: zysków, profitów czy jakichś bonusów. Klient czuje radość i zgadza się na warunki.

Przykład negocjacji:

– Jestem w stanie wynająć Panu ten lokal za 3500 złotych miesięcznie.

– Co? Pan żartuje? Przecież mieszkanie nie jest wart takich pieniędzy.

– Zgadza się, ale w cenie ma Pan wszystkie opłaty, szybki Internet, ochronę w budynku, no i bliskość do centrum miasta. Dodatkowo mogę pozwolić na zmianę aranżacji. W cenie zawarte są wszystkie koszty.

Jest oczywiście wiele innych technik negocjacji. Jeśli po negocjacjach będziesz potrzebował sprawdzoną umowę najmu mieszkania, sprawdź naszą ofertę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF  /  Umowa najmu pokoju PDF

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej