Umowa najmu mieszkania. Na ile można ją podpisać?

Umowa najmu mieszkania i konkretne wymogi dotyczącego na jak długo można ją podpisać zwarte są w konkretnych przepisach.

Umowa najmu mieszkania powinna się składać przede wszystkim z określeniem jej obowiązywania. Jeśli obie strony wynajmu postanowią nie ustalać takiego terminu, w przyszłości może pojawić się wiele problemów dla nas jako wynajmujących lokal.

Zanim wynajmujący jak i również najemca podpiszą dokument, warto dowiedzieć się więcej na temat możliwym terminie obowiązywania umowy.

umowa najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania może mieć inny termin

Zacznijmy od tego, że maksymalny termin zapisany w umowie nie będzie taki sam jak np. przy podpisywaniu umowy najmu lokalu użytkowego. Przepisy w każdym z tych konkretnych przypadków będą inaczej uwarunkowane.

Jeśli chodzi o wynajęcie mieszkania przepisy nie są zbyt mocno skomplikowane. Przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania strony muszą się zdecydować na dwie opcję: umowa na czas określony lub umowa najmu na czas nieokreślony.

Umowa na czas nieokreślony jest korzystna?

Umowa na czas nieokreślony i jej ważność rozpoczyna się w momencie podpisy i trwa do jej wypowiedzenia. Początek trwania możemy ustalić bardzo elastycznie. Właściciele często ustalają początek od pierwszego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego.

Natomiast jeśli chodzi o rozwiązanie umowy najmu mieszkania obie strony muszą respektować zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Właściciele mieszkań decydujący się np. na wynajem mieszkań na pokoje muszą pamiętać, że najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

bezpieczna umowa najmu

Umowa najmu mieszkania na czas określony

Umowa na czas określony – musimy pamiętać, że maksymalny termin zapisany w jej treści może wynieść 10 lat. Najem zawarty na czas dłuższe niż dekada jest oznaczany automatycznie jako termin zawarty na czas nieokreślony.

W przypadku, gdy osoba wynajmująca mieszkanie wypowie lokatorowi umowę najmu na przykład z powodu zaległego czynszu to ma również możliwość ubiegania się na drodze sądowej o roszczenie z tytułu utraconych korzyści. Przy zawieraniu umów najmu na czas określony na minimum rok mamy również pewność co do rzadkich zmian najemców.

Aby można było rozwiązać umowę na czas określony należy zawrzeć w takiej umowie odpowiednią klauzulę określającą przypadki, po których zaistnieniu wypowiedzenie umowy będzie możliwe. Przesłanki te powinny zostać określone w sposób precyzyjny aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Podsumowanie

Najczęściej wybieraną formą umowy przez właścicieli mieszkań jest umowa najmu mieszkania na czas określony. W  tym przypadku mamy więcej możliwości i elastyczności względem ewentualnego roszczenia swoich praw.

Tak naprawdę obie formy podpisywania umowy najmu mieszkania mają swoje plusy i minusy. Wybór konkretnego okresu ważności w zupełności zależy od wynajmującego. Najważniejszą kwestią jest, aby obie strony doszły do porozumienia co do tego na jaki czas obowiązuje umowa.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, sprawdź naszą ofertę. 

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

5/5 - (5 votes)

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej