Zameldowanie w wynajętym mieszkaniu

Właściciele nieruchomości uważają, że zameldowanie w wynajętym mieszkaniu przez najemcę wiąże się z samymi problemami administracyjnymi. Jednak niewiedza w tym zakresie powoduje, że zakazują oni swoim lokatorom takiej opcji.

Wbrew pozorom zgłoszenie meldunku nie skutkuje jakimiś nieprzyjemnościami. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy osoba, z którą podpisujemy umowę, nie stwarza dodatkowych problemów.

zameldowanie w wynajętym mieszkaniu

Zameldowanie w wynajętym mieszkaniu. Co mówią przepisy?

Przepis regulujący zameldowanie w wynajętym mieszkaniu znajduje się w artykule 28 ust. 2 Ustawy o ewidencji ludności. Tym samym do wykonania procesu meldunku potrzebne jest tylko okazanie poświadczenia pobytu wnioskodawcy w lokalu.

Składane jest przez osobę posiadającą tytuł prawny do nieruchomości. Takim dokumentem jest umowa najmu, którą może złożyć sam wynajmujący.

Fragment artykułu 28 Ustawy o ewidencji ludności:

Obywatel polski dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu na formularzu zgłoszenia pobytu stałego lub formularzu zgłoszenia pobytu czasowego, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być w szczególności umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu.

Związku z tym, że niektórzy wynajmujący nie godzą się na zameldowanie w wynajętym mieszkaniu przez najemcę, często uważają ten proces za problematyczny. Właściciele nieruchomości po prostu nie wyrażają zgody na meldunek.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy wynajmujący nie przejawia kłopotów z wypełnieniem warunków umowy. Warto się tym samym zastanowić, jakie są wady i zalety dla obu stron ma wykonanie zameldowania.

Jaki skutek ma zameldowanie w wynajętym mieszkaniu przez właściciela?

Najczęściej branym pod uwagę przez właścicieli powodem, dla których nie wyrażają zgody na meldunek jest pytanie, czy po jego wykonaniu lokator uzyskuje większe prawa niż prawo wynikające z umowy najmu. Odpowiedź jest prosta – absolutnie nie. 

Zameldowanie w wynajętym mieszkaniu nie sprawia, że wynajmujący od nas mieszkanie ma całkowite prawo do przebywania w lokalu. Warunkuje to jedynie ważna umowa najmu mieszkania. Na jej podstawie ma on możliwość zgodnego z zapisami pomiędzy oboma stronami zajmowania wynajętej nieruchomości.

My tym samym możemy spać spokojnie, a najważniejszy fakt zakłada, że jeżeli umowa najmu przestanie obowiązywać, np. wskutek jej wypowiedzenia, wówczas najemca nie ma prawa przebywać w mieszkaniu.

Nie ma znaczenia, z jakiego powodu została rozwiązana umowa najmu. Podobnie sprawa przedstawia się w kwestii wygaśnięcia okresu ważności umowy. Jeśli zapisany w dokumencie termin został przekroczony, wyłączne prawo do nieruchomości należy do właściciela.

zameldowanie w wynajętym mieszkaniu

Jak zameldowanie w wynajętym mieszkaniu wpływa na usunięcie najemcy?

Przepisy w tym względzie stworzono z myślą o obu stronach. Ustawa o ochronie praw lokatorów jasno stwierdza, że najemca może wypowiedzieć umowę najmu tylko wtedy, gdy regulacje znajdą swoje zastosowanie.

W przypadku jakichkolwiek problemów wynikających z umowy najmu, zameldowanie w wynajętym mieszkaniu przez najemcę nie ma żadnego wpływu na jego usunięcie z lokalu. Wynajmujący często uważają, że wykonanie meldunku w istotny sposób wpływa na całą procedurę. W praktyce nie ma to żadnego znaczenia. Nieco bardziej problematyczna kwestia może dotyczyć osoby, która dobrowolnie nie zgadza się na opuszczenie mieszkania. Wówczas konieczne będzie skierowanie sprawy do sądy i przeprowadzenie egzekucji przez komornika.

Co zatem najemca zyskuje po dokonaniu meldunku? Korzyści wymienione są w artykule 28 ust. 4 Ustawy o ewidencji ludności. Jest to obowiązek, który bardzo często kojarzony jest z poprzednim ustrojem społeczno-gospodarczym.

Fragment artykułu 28 Ustawy o ewidencji ludności:

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.

Jeśli potrzebujesz sprawdzonych umów najmu mieszkania, skorzystaj z oferty sklepu Rentumi.

umowa najmu mieszkania / umowa najmu pokoju

5/5 - (6 votes)

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej