Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod wynajem to dobra inwestycja? By, rozwiać twoje wątpliwości na to pytanie odpowiem ci krótko, że tak. To dobre rozwiązanie na lokowanie swoich pieniędzy. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy ceny nieruchomości stale idą w górę. Inwestowanie w nie może przynieść ci późniejszy dobry zysk, a wynajem ich stały miesięczny dochód. Jednak co należy zrobić, aby jako właściciel odpowiednio wynająć taki lokal? By zabezpieczyć przede wszystkim swoje interesy, przed wynajęciem nieruchomości, powinniśmy zawrzeć z najemcą naszego lokalu stosowną umowę. Taką umową jest umowa najmu mieszkania. W dokumencie tym zawarte są wszystkie informacje związane z wynajęciem mieszkania. Począwszy od czasu trwania umowy, danych osobowych obojga stron zawierających umowę, czy wysokości czynszu. To tylko, niektóre elementy, które muszą znaleźć się w prawidłowo przygotowanej umowie najmu mieszkania. Czytając dalej ten artykuł, dowiesz się, co powinna zawierać umowa najmu mieszkania, by była odpowiednio skonstruowana.

umowa najmu mieszkania

Czym jest umowa najmu mieszkania?

Decydując się na wynajęcie mieszkania, powinniśmy pamiętać, aby zabezpieczyć się przede wszystkim przed niewłaściwym i nieuczciwym zachowaniem lokatorów. W większości przypadków nie będziemy wiedzieć, komu powierzamy nasze mieszkanie. Nikt przecież nie chce, aby to w co włożył swoje pieniądze i czas, zostało zdewastowane, a osoba odpowiedzialna za to nie poniosła żadnych konsekwencji. Zdarzają się przecież różne przypadki na przykład, w których lokatorzy nie chcą uiszczać opłat związanych z wynajem mieszkania, a my nie mamy żadnej podkładki prawnej, by wyegzekwować to od nich. Mogą się też zdarzyć sytuacje, w których najemcy nie będą chcieli opuścić wynajmowanego mieszkania, pomimo tego, iż przecież nie jest to ich własność. W celu zabezpieczenia się przed takimi przykrymi sytuacjami powinniśmy, zawrzeć z najemcą umowę, regulująca wszystkie te kwestie. Klasyczna umowa najmu mieszkania uchroni nas oraz najemcę przed niepożądanym zachowaniem oby dwóch stron zawierających tę umowę.

Jakie elementy powinna zawierać standardowa umowa najmu mieszkania?

Standardowa umowa najmu mieszkania jest dokumentem poświadczającym zawarcie umowy między właścicielem a najemcą, którym przedmiotem stanowi wynajmowany lokal – własność wynajmującego. Umowa taka powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Po jednym dla każdej ze stron. W celu przygotowania jej możesz skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w internecie, napisać ją samodzielnie, bądź udać się do prawnika, by to on zajął się sporządzeniem jej. Niezależnie od tego, na jaki wybór się zdecydujesz, powinieneś wiedzieć, co powinna zawierać prawidłowo skonstruowana umowa najmu mieszkania. Istotnymi informacjami, które muszą się w niej znaleźć to:

– data oraz miejsce zawarcia umowy najmu, 

– dane osobowe obu stron zawierających umowę najmu,

– czas trwania umowy najmu,

– warunki wypowiedzenia umowy najmu,

– wysokość czynszu i innych niezależnych od właściciela opłat związanych z wynajmem lokalu,

– sposób regulowania przez najemcę tych opłat,

– szczegółowy opis nieruchomości, w tym jego stan, metraż oraz wyposażenie,

– obowiązki i prawa, które musi wykonywać każda ze stron,

– własnoręczne podpisy obu stron na umowach.

Wszystkie wymienione wyżej elementy, muszą znaleźć się w prawidłowo skonstruowanej umowie najmu mieszkania. Tak, aby chroniła ona interesy właściciela, jak i najemcy lokalu.

W jakich przypadkach możemy wypowiedzieć umowę najmu mieszkania? – umowa najmu mieszkania

Zdarzają się przecież sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do wypowiedzenia umowy najmu mieszkania – umowa najmu mieszkania. Taką sytuacją może być przykładowo chęć zmiany miejsca zamieszkania, ze względu na sprawy rodzinne. Warunki wypowiedzenia umowy najmu powinny być zawarte w umowie, w celu uniknięcia nieporozumienia między obiema stronami. Wypowiedzenia można dokonać, jeżeli czas trwania umowy się zakończył, po porozumieniu stron, ze skutkiem natychmiastowym, bądź po okresie wypowiedzenia. Właściciel może wypowiedzieć umowę najmu, jeżeli najemca rażąco narusza jej warunki. Nie płaci czynszu, użytkuje nieruchomość niezgodnie z umową, czy udostępnia bezpłatnie do użytkowania lokal osobom trzecim bez pisemnej zgody właściciela. Jeżeli najemca zdecyduje się, na wypowiedzenie umowy najmu mieszkania musi powiadomić o tym fakcie właściciela lokalu. Wypowiedzenie powinno być sporządzone w formie pisemnej. Tak samo, jak w przypadku umowy najmu mieszkania, powinno być przygotowane w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

Umowa najmu mieszkania to dokument, który jest niezbędny, jeżeli chcemy wynajmować posiadane przez nas nieruchomości. Zawiera wszystkie ważne informacje dotyczące wynajmu, które mają służyć w przypadku jakiegokolwiek nieporozumienia między stronami, które ją zawarły. Umowa powinna być sporządzona starannie z uwzględnieniem wszystkich ważnych elementów. Tak, aby każda ze stron czuła się bezpiecznie, znając przy tym swoje prawa.

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej