Mieszkanie Plus

Rewolucja na polskim rynku nieruchomości?

Na chwilę obecną, chyba nie ma chyba w Polsce osoby, która nie słyszałaby o rządowym programie Mieszkanie Plus. Zainteresowanie tematem jest bardzo duże. Ci, którzy marzą o własnych czterech kątach od początku zastanawiają się kto będzie mógł z niego skorzystać. Zastanawiasz się czy ten projekt jest dla Ciebie? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

mieszkanie plus

Program Mieszkanie Plus

Ten rządowy projekt funkcjonujący od 2017 roku, według założeń ustawy o Narodowym Programie Mieszkaniowym, zakłada budowę nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Zastąpił on Mieszkanie dla Młodych i w przeciwieństwie do poprzednich programów mieszkaniowych, nie polega na wsparciu kredytu hipotecznego.

Opiera się on na trzech podstawowych filarach:

  • Narodowym Funduszu Mieszkaniowym odpowiedzialnym za rozporządzanie gruntami Skarbu Państwa,
  • wsparciu budownictwa prywatnego,
  • dopłatach do czynszu dla najuboższych.

rodzina

Dla kogo jest przeznaczony?

Deficyt mieszkaniowy w Polsce jest ogromny, dlatego też głównym celem programu Mieszkanie Plus jest zwiększenie liczby przystępnych cenowo lokali na wynajem, budowanych na gruntach z publicznego zasobu. W skrócie projekt jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby bank udzielił im kredytu hipotecznego, lecz za wysokie aby otrzymać mieszkanie komunalne. A więc głównym kryterium uczestnictwa w projekcie są dochody. Nie ma co ukrywać, że konieczność wysokiego wkładu własnego oraz wysokie zarobki, to główne bariery dla ok. 40% Polaków pragnących kupić własne mieszkanie. Program ten daje możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z jego wykupu na własność. Zasady korzystania z programu Mieszkanie Plus reguluje ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Mieszkanie będziemy mogli wynajmować od rządu przez 15 lat od dnia zawarcia pierwszej umowy najmu. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, czyli mieszkanie z opcją wykupu, wtedy okres najmu będzie przedłużony do 30 lat od dnia zawarcia pierwszej umowy najmu.

czy to się opłaca

Czy to się opłaca?

W planach jest budowa ok. 3 milionów mieszkań na terenie całego kraju, w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Inwestycje uwzględniają zarówno większe jak i mniejsze miejscowości. Wysokość czynszu w mieszkaniach na wynajem ma oscylować w granicach od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Natomiast jeżeli lokator będzie w przyszłości chciał skorzystać z wykupu mieszkania od 12 do 24 zł za m kw. Istnieje także możliwość dopłat do czynszów, w pierwszej kolejności dla osób o niskich zarobkach. Cena natomiast jest uzależniona od lokalizacji oraz wynikających z tego tytułu kosztów budowy lokali mieszkalnych.

kto ma pierwszeństwo

Kto ma pierwszeństwo?

Jeżeli zaś chodzi o przydział mieszkań, to pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, które zobowiążą się do comiesięcznego opłacania czynszu. Zostaną one potraktowane priorytetowo. Nie ma wymogu posiadania potomstwa, jednak dzieci na pewno zwiększą szansę na udział w programie. Osoby przebywające za granicą także mogą starać się o udział w programie. Jednym z celów tego programu jest właśnie próba ściągnięcia emigrantów z powrotem do kraju. O mieszkanie mogą się także ubiegać osoby zarówno stanu wolnego, jak i będące w związku małżeńskim.

Warunki uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus nie są restrykcyjne, jednakże priorytetowo traktuje się osoby:

  • z rodzin wielodzietnych,
  • mających złe warunki mieszkaniowe,
  • ubiegających się o pierwsze mieszkanie,
  • z terenów przeludnionych.

Należy zaznaczyć, że wszyscy obywatele mają prawo do ubiegania się o najem. Warto też podkreślić, że z programu Mieszkanie Plus, będzie mogła skorzystać KAŻDA osoba fizyczna. Nie ma także górnej granicy wiekowej, tak jak to było w przypadku Mieszkania dla Młodych.

Co natomiast z tymi, którzy nie spełnią kryteriów pierwszeństwa? Nie wszystkie inwestycje będą nimi objęte. Istnieje więc szansa na to, że każdy będzie mógł starać się o mieszkanie w ramach tego programu. Należy liczyć się wtedy jednak z wydłużonym czasem oczekiwania na lokal.

rządowy program wsparcia

Rządowy program wsparcia

Program Mieszkanie Plus ma się opierać na zasobach gruntów, którymi dysponuje obecnie Skarb Państwa. Jest to jedyny koszt budżetu państwa i stanowi on podstawę do realizacji inwestycji mieszkaniowych. Samorządy, prywatni inwestorzy – każdy kto będzie gwarantował wynajem takich mieszkań z dojściem do własności, według niskiej stawki za metr kwadratowy – będzie budował mieszkania na zasadach rynkowych.

Projekt zakłada również przywrócenie mieszkań komunalnych i lokatorskich. Lokale socjalne mają być w całości zastąpione przez mieszkania komunalne. Zamiast lokali o niskim standardzie gminy mają budować, z 55% dofinansowaniem ze środków budżetu państwa, mieszkania komunalne. Lokale te będą jednak wynajmowane na czas określony, a po zakończeniu umowy, osoby wynajmujące będą musiały je opuścić bądź nadal wynajmować, ale już na zasadach komercyjnych.

Ponadto gminy, TBS-y i spółdzielnie mieszkaniowe, otrzymają 20% dofinansowanie do budowy mieszkań na wynajem, jeżeli zagwarantują, że czynsz najmu nie przekroczy 4% wartości odtworzeniowej nieruchomości.

plusy i minusy

Plusy i minusy projektu

Niewątpliwie do zalet programu Mieszkanie Plus zalicza się:

  • ogólnodostępność – brak kryterium wieku, stanu cywilnego, dochodów itd.,
  • rozwój rynku najmu – tani najem, może wpłynąć na plasowanie się cen najmu na rynku,
  • premiowanie oszczędności – nastawienie społeczeństwa na oszczędzanie, w celu późniejszego wykupu mieszkania, a nie tylko na konsumpcję,
  • tanie budownictwo – możliwość zrealizowania marzenia o zakupie własnego M.

Natomiast zdecydowanymi wadami będą:

  • skierowanie do określonych odbiorców – pierwszeństwo mają rodziny wielodzietne, średniozamożne itd.,
  • niski standard lokalu – tanie budownictwo może wiązać się np. z użyciem gorszej jakości materiałów budowlanych,
  • brak możliwości wyboru lokalizacji i standardu – jesteśmy zdani na konkretne usytuowanie, na wybranym przez gminę terenie, który może nam nie odpowiadać chociażby ze względu na złą infrastrukturę.

Wnioski o lokale z programu Mieszkanie Plus można składać w lokalnych samorządach. To one będą ustalały listy osób zakwalifikowanych do otrzymania mieszkania. Jeżeli chcemy sprawdzić swoje realne szanse, warto zapoznać się z Testem zdolności Mieszkanie Plus.

Polska

Gdzie powstają mieszkania?

Na chwilę obecną, udział w programie zadeklarowały województwa:

  • dolnośląskie: Bielawa, Głogów, Jawor, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wrocław, Zgorzelec,
  • kujawsko-pomorskie: Inowrocław, Gniew, Grudziądz, Koronowo, Kruszwica, Mogilno, Mrocza, Nakło nad Notecią, Radziejów, Sępólno Krajeńskie, Toruń, Więcbork, Włocławek, Żnin,
  • lubelskie: Biała Podlaska, Lublin, Puławy, Świdnik, Zamość,
  • lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Słubice, Witnica, Zielona Góra,
  • łódzkie: Koluszki, Łowicz, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Wieluń, Zduńska Wola,
  • małopolskie: Chrzanów, Kraków, Libiąż, Skawina, Szerzyny, Trzebinia, Zakliczyn,
  • mazowieckie: Ciechanów, Józefów, Kobyłka, Pruszków, Radom, Sochaczew, Węgrów, Warszawa
  • opolskie: Nysa, Opole,
  • podkarpackie: Dębica, Nowa Dęba, Przemyśl, Rzeszów, Stalowa Wola,
  • podlaskie: Augustów, Białystok, Łomża, Suwałki,
  • pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Kępice, Pelplin, Słupsk, Sopot, Starogard Gdański,
  • śląskie: Chorzów, Czeladź, Gliwice, Katowice, Kuźnia Raciborska, Mysłowice, Piekary Śląskie, Tychy, Ujsoły, Zabrze, Żory,
  • świętokrzyskie: Kielce,
  • warmińsko-mazurskie: Elbląg, Nidzica,
  • wielkopolskie: Jarocin, Kalisz, Kępno, Koło, Konin, Poznań, Turek, Września,
  • zachodniopomorskie: Barwice, Białogard, Biały Bór, Bobolice, Chojna, Choszczno, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Kalisz Pomorski, Gościno, Mirosławiec, Myślibórz, Pcim, Pełczyce, Polanów, Połczyn Zdrój, Sianów, Sławno, Stargard, Stepnica, Suchań, Szczecin, Świdwin, Świnoujście, Tychowo, Wałcz, Węgorzyno, Złocieniec.

Lista jest na bieżąco aktualizowana.

budowa

Ile osób, tyle opinii. Na co się zdecydować? Najem, kupno, czy program Mieszkanie Plus? Każda z tych opcji ma mniej więcej tyle samo „za” jak i „przeciw”. Przed podjęciem jednej z najważniejszych życiowych decyzji, należy rozważyć dokładnie wszystkie możliwości. W przypadku najmu, nie można nie wspomnieć o umowie wynajmu mieszkania. Rentumi to klucz do efektywnej administracji mieszkań.

Oceń nas!

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej