Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – czyli jak uniknąć nieprzewidzianych wydatków ?
Wynajęcie własnego mieszkania jest wspaniałą alternatywą dla osób, które zakończyły edukacje, pracują, ale nie mają wystarczających środków pieniężnych na zakup własnych czterech ścian. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu się od nieprzewidzianych zdarzeń np. wykupując ubezpieczenie. W powszechnym myśleniu panuje przekonanie, że to właściciel mieszkania jest odpowiedzialny z wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Nic bardziej mylnego. Najemca również ma prawo do ubezpieczenia się w razie nieoczekiwanych zdarzeń. Jakie ubezpieczenie wykupić? Od czego się ubezpieczyć? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ każda ze stron najmu ma nieco inny interes w wykupie odpowiedniej polisy.
Co jeśli kaucja nie wystarczy?
Dobrym pomysłem jest także uwzględnienie w umowie najmu mieszkania kaucji będącej zabezpieczeniem wynajmującego w przypadku zniszczenia lokalu, niepłacenia czynszu lub gdy najemcy nieoczekiwanie znikną zostawiając właściciela z zdewastowanym mieszkaniem. W rzeczywistości wysokość pobranego wadium może nie wystarczyć na pokrycie kosztów zniszczonego lokalu. Jeśli wynajmujący będzie miał odczynienia z niewielkimi uszkodzeniami związanymi z normalną eksploatacją mieszkania kaucja powinna być wystarczająca rekompensatą. Jeśli jednak wynajmujący ma do czynienia z wandalizmem i dewastacją mieszkania, kaucja może nie wystarczyć by pokryć koszty remontu. W takiej sytuacji właściciel mieszkania może zostać obciążony dodatkowymi kosztami bez możliwości obciążenia nimi nieuczciwych najemców. Warto poszerzyć polisę by pokrywała ona koszty związane z dewastacją mienia.
Ubezpieczenie dla właściciela
Podstawową kwestią jest wykupienie przez właściciela mieszkania odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek niespodziewanej szkody mieszkania. Właściciel mieszkania szukający lokatorów powinien przede wszystkim pomyśleć o odpowiedniej polisie zabezpieczającej go przed pożarem, zalaniem i włamaniem z kradzieżą. Taka polisa będzie ubezpieczała nas na co dzień od odpowiedzialności cywilnej w przypadku zalania sąsiadów. Składki na ubezpieczenie i wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złoty rocznie. Aby precyzyjnie obliczyć składkę należy uwzględnić niezbędne dane dotyczące nieruchomości:
- Czy to dom czy mieszkanie
- Parter, piętro, ostatnia kondygnacja
- W jakim mieście się znajduje
- Na jaką sumę właściciel chce się ubezpieczyć
- Jaki zakres ubezpieczenia satysfakcjonuje właściciela
Warto dodatkowo wykupić pakiet ubezpieczający mienie ruchome, szczególnie jeśli wynajmujący wyposażył mieszkanie w drogi sprzęt lub jeśli obawia się włamań i kradzieży.
Ubezpieczenie dla najemcy
Najemca również może wykupić ubezpieczenia OC pokrywające szkody wyrządzone sąsiadom lub właścicielowi. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najemcy obowiązuje w stosunku do uszkodzeń zarówno w nieruchomości jak i jej wyposażenia, z których najemca korzystał na podstawie zawartej umowy wynajmu mieszkania. Jeśli lokator nie posiada ubezpieczenia OC właściciel lub poszkodowany sąsiad ma prawo ubiegać się od niego zwrotu poniesionych kosztów. Lokatorzy często nie myślą o tym, aby ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie, które notabene nie jest ich. Zapominają, że polisa zawarta przez wynajmującego zawiera spis ruchomości nie uwzględniających wartościowych rzeczy najemcy. A więc w przypadku włamania i utraty swojego mienia nie mógłby się ubiegać rekompensaty od nikogo.
Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia mieszkania?
Przede wszystkim należy dobrze rozeznać się na rynku ubezpieczeń. Porównywanie ofert to podstawa dobrze wybranej polisy. Kolejną istotną kwestią jest dokładne przeczytanie umowy ubezpieczenia. Zawiera ona niektóre wyłączenia zdarzeń za które ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Ubezpieczając mieszkanie warto sprawdzić jakie dodatki oferuje nam firma ubezpieczeniowa.Często do polis ubezpieczeniowych mieszkań dołączany jest pakiet home assistance. Dodatek ten zapewnia natychmiastową i profesjonalną pomoc fachowców w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń i awarii. Home assistance to zazwyczaj:
- Pomoc ślusarza, hydraulika, elektryka i innych fachowców
- Pomoc medyczną
- Pomoc 24h na dobę 7 dni w tygodniu
Internetowe porównywarki ubezpieczeniowe i dołączony do nich kalkulator to doskonały sposób na łatwe wyliczenie składki ubezpieczenia, jednocześnie porównując oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Obecny rozwój techniki umożliwia zakup prostej polisy przez internet korzystając ze stron internetowych znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Chcąc zakupić bardziej skomplikowaną polisę powinniśmy spotkać się z odpowiednim agentem ubezpieczeniowym. Istnieje możliwość umówienia się na wizytę w domu u petenta lub bezpośrednio w siedzibie firmy ubezpieczeniowej. Agent dzięki rzetelnie przeprowadzonym wywiadzie pozna nasze oczekiwania i pomoże w dopasowaniu odpowiedniej oferty.
Na polskim rynku nieruchomości coraz powszechniejsze jest zjawisko utrzymywania się z wynajmu mieszkań. Rentier nieruchomości często wynajmuje 5 lub więcej nieruchomości, z czego każda powinna być odpowiednio ubezpieczona. Jak nie zapomnieć o kończącym się ubezpieczeniu? Jak w łatwy i szybki sposób przedłużyć ubezpieczenie? Z pomocą współczesnym przedsiębiorcą przychodzi innowacyjna aplikacja Rentumi. Aplikacja posiada funkcje komunikaty, w której znajdują się zarówno informacje dotyczące awarii, wpłat jak i ubezpieczeń dotyczących określonych mieszkań. Po pojawieniu się komunikatu o kończeniu się ważności ubezpieczenia mamy możliwość podglądu poprzedniej umowy, edycji zapisów w ubezpieczeniu oraz przedłużenie ubezpieczenia. Dużym plusem korzystania z aplikacji Rentumi jest 15% zniżka ubezpieczenia od ceny rynkowej. Współczesny świat jest pełen nowoczesnych rozwiązań. Warto z nich korzystać by oszczędzać zarówno czas jak i pieniądze.