Jak upiększyć mieszkanie? – Home staging

Szybka sprzedaż nieruchomości? Zwiększenie realnej wartości rynkowej? Znalezienie nowych lokatorów? – Atrakcyjne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub najmu jest kluczem do sukcesu, albowiem pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

Co to jest home staging i kim jest home stager?

Pojęcie pochodzi z języka angielskiego i oznacza profesjonalne przygotowanie nieruchomości niewielkim nakładem środków do sprzedaży lub wynajmu. Dotyczy to zarówno porządku, podstawowych napraw, jak również zadbania o światło, przestrzeń i dodatki – elementów wpływających na atrakcyjność w trakcie prezentacji czy sesji zdjęciowej mieszkania.

Home stager jest osobą profesjonalnie zajmującą się home stagingiem. Doradza i/lub świadczy usługi zarówno w kwestii wysprzątania jak i również urządzenia oraz odświeżenia nieruchomości, co pomaga zwiększyć grono jej potencjalnych nabywców.

Najważniejsze zasady home stagingu

Działania podejmowane przed sprzedażą lub wynajmem nieruchomości można porównać do sprzedaży samochodu, który jest również odpowiednio przygotowywany – opróżniany ze zbędnych przedmiotów osobistych, myty, czyszczona jest tapicerka czy dokonywane są drobne naprawy.

Przede wszystkim – porządek. W czystym oraz pozbawionym śladów codziennego użytkowania mieszkaniu, klientowi łatwiej będzie wyobrazić sobie siebie wraz z najbliższymi. Panujący nieład może przypomnieć, że mieszkanie nie należy do niego, a przecież zależy nam, aby poczuł się w nim wyjątkowo. Warto pamiętać o łazience i kuchni – czystość tych dwóch pomieszczeń szczególnie przykuwa uwagę.

Drobne naprawy i odświeżenie przestrzeni. Brudne ściany, poodklejane tapety, wypadająca klamka w drzwiach czy zacinający się zamek, to usterki do których na co dzień jesteśmy w stanie się przyzwyczaić – jednak potencjalny najemca czy nabywca po krótkiej wizycie z pewnością je zapamięta. Warto przyłożyć się do skutecznej naprawy uszkodzeń, a jeśli budżet na to pozwala, odświeżyć również ściany czy sufity.

Rzeczy osobiste. Ramki ze zdjęciami, pamiątki rodzinne, kosmetyki czy buty pozbawiają wnętrze neutralności oraz zabierają przestrzeń. Ważne aby mieszkanie pozostało uniwersalne.

Światło. Jasne mieszkania wydają się bardziej przestronne, więc wyeksponowanie okien jest dobrym pomysłem. Jeśli w pomieszczeniach okien jest niewiele – warto zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie oraz jego ciepłą barwę.

Kolory potrafią zepsuć pierwsze wrażenie lub sprawić, że chce się zostać w mieszkaniu na dłużej. W przypadku żywej kolorystyki mieszkania, warto odciążyć i stonować przestrzeń odpowiednimi dodatkami. Często mniej znaczy więcej.

Meble i wyposażenie – warto pozbyć się tych zbędnych czy uszkodzonych elementów, na rzecz dodatkowej przestrzeni oraz zasady mniej znaczy więcej. Przemeblowanie może okazać się skutecznym zabiegiem i pomoże w zbudowaniu funkcjonalnych stref.

Dodatki – przede wszystkim spójność. Styl musi pasować do mieszkania oraz trafiać w gusta potencjalnego nabywcy czy najemcy, jak również pasować do otoczenia. Świeże kwiaty, pachnące świeczki w łazience, poduszki na kanapie, czyste ręczniki, aktualna prasa – wszystko to buduje w mieszkaniu odpowiedni klimat. Jeśli nieruchomość posiada taras, należy pamiętać również o jego odpowiedniej prezentacji.

Zapach ma ogromne znaczenie w trakcie oglądania mieszkania. Aby pozbyć się nieprzyjemnej woni, warto otworzyć okno, zapalić świece zapachowe lub rozpylić w powietrzy delikatny perfum.

Dlaczego warto stosować home staging?

Przede wszystkim home staging wpływa na walory wizualne – wyróżnia ofertę na tle innych ogłoszeń, odwraca uwagę od nieistotnych szczegółów oraz dostosowuje wnętrze do jego przeznaczenia.  Ponad to, poprzez szereg wykonanych zabiegów – od uporządkowania, poprzez drobne naprawy aż po dobór dodatków – zwiększa atrakcyjność nieruchomości, a zarazem szansę na jej szybszy wynajem lub sprzedaż.

Wybierając profesjonalną ofertę home stagingu, jedną z opcji jest skorzystanie z konsultacji z ekspertem, który sporządza projekt zmian oraz ich wycenę – na tej podstawie można samodzielnie dostosować wnętrze. Drugą opcją jest powierzenie realizacji całego projektu home stagerowi – koszt zależny będzie od wielkości lokalu, jego stanu, zakresu prac do wykonania oraz dodatków i materiałów niezbędnych do zakupienia. Standardowe mieszkanie może przejść lifting kosztem niższym niż miesięczny czynsz utracony przez brak najemcy, co wydaje się być dobrą inwestycją.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką home stagingu i inwestowania w nieruchomości zapraszamy na nasze szkolenia. Więcej informacji znajdziesz na EkspertInwestycji.pl.

Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

5/5 - (3 votes)

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej