Poręczenie w umowie najmu

Często w przypadku studentów lub nowo wykwalifikowanych osób, które chcą wynająć swoją pierwszą nieruchomość, jedynym sposobem na skłonienie wynajmującego do przyjęcia wniosku jest poproszenie krewnego lub przyjaciela o podpisanie w ich imieniu poręczenia . Zapewnia to wynajmującemu pewien komfort, że czynsz na pewno zostanie zapłacony nawet w sytuacji, gdy lokator nie będzie w stanie spłacić zobowiązania. Poręczenie jest zatem formą gwarancji, że osoba, która jest wiarygodna, pokryje dług , jeśli sytuacja tego wymaga.

Przesłanki do poręczenia 

W umowie poręczenia istnieją trzy odrębne strony; Wynajmujący (wierzyciel), najemca (głównego dłużnika) oraz poręczyciel. Istnieje wiele powodów, dla których wynajmujący prosi o poręczyciela przy wynajmowaniu nieruchomości. Zwykle sytuacja ta dotyczy studentów lub młodych ludzi bez historii kredytowej, ale czasami może dotyczyć także:

• Najemcy, którzy mają słabą zdolność kredytową z powodu długów, nakazów sądowych lub bankructwa

• Mają niskie dochody lub właśnie rozpoczęli nową pracę

• W ciągu ostatnich kilku lat dużo się przeprowadzali lub mieszkali za granicą

• Nie są w stanie podać referencji od poprzedniego właściciela

Poręczenie w umowie najmu

Zasadniczo poręczyciel przyjmuje rolę współ-pożyczkobiorcy , ponosząc odpowiedzialność w taki sam sposób jak najemca i za pełne zadłużenie, które najemca może zaciągnąć. Poręczyciel wykorzystuje swoją zdrową ocenę wiarygodności kredytowej najemcy i zgadza się przyjąć pełną odpowiedzialność  za zapłatę kwoty czynszu, jeżeli najemca z jakiegokolwiek powodu, nie wywiąże się ze swoich zobowiązań związanych z najmem.

Anulowanie poręczenia

Poręczenie nie zawsze jest automatycznie anulowane przy spłacie długu. Najczęściej w umowach najmu odpowiedzialność jest nieograniczona i wiążąca. Rozwiązanie lub odstąpienia od umowy najmu wymaga od wynajmującego formalnego zwolnienia poręczyciela na piśmie, nawet w przypadku śmierci lub inwalidztwa. W przypadku najmu odpowiedzialność będzie jednak ograniczona do zakresu umowy najmu mieszkania. Innymi słowy, wynajmujący nie może pociągnąć poręczyciela do odpowiedzialności za długi niezwiązane z umową najmu.

Poręczyciel

Jakie są konsekwencje niewywiązania się z umowy najmu?

Poręczyciel jest odpowiedzialny za terminową spłatę czynszu oraz wszelkie inne kwoty (takie jak woda i oświetlenie) bezpośrednio związane z umową najmu, wyłącznie w przypadku niewywiązania najemcy z płatności . Wynajmujący może domagać się spłaty zaległego zobowiązania bezpośrednio od poręczyciela. Konieczne jest, aby Poręczyciel dobrze zrozumiał i dokładnie poznał szczegóły techniczne i konsekwencje podpisania wiążącej umowy poręczenia oraz wpływ, jaki może to mieć na jego finansową przyszłość. 

Poręczenie w najmie

Chcesz zostać poręczycielem? – poznaj swoje prawa i dokładnie przeczytaj umowę

Jeśli chcesz zostać poręczycielem czynszu, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Wraz ze wzrostem roszczeń wobec poręczycieli wymagania dotyczące gwarancji wypłacalności stają się coraz surowsze. Prawie zawsze będziesz musiał udowodnić, że twoje dochody przekraczają kwotę zobowiązania. Najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o różne dane, potwierdzające twoją sytuację finansową, takie jak dane pracodawcy, numer ubezpieczenia społecznego, dane bankowe i dane kontaktowe. Wszystkie te rzeczy zostaną sprawdzone, zanim zostaniesz zarejestrowany jako poręczyciel. Należy zauważyć, że proces ten może być dość długi i czasochłonny. Konieczne może być również sprawdzenie historii kredytowej, w zależności od podmiotu przeprowadzającego kontrolę. Po otrzymaniu zgody musisz podpisać umowę poręczyciela i upewnić się, że masz jasność co do swoich zobowiązań. Warto tego typu umowę skonsultować z prawnikiem w celu sprawdzenia jej przed podpisaniem.  

Czytając umowę warto zwrócić uwagę na to :

• czy ponosisz odpowiedzialność tylko za wymienioną osobę, a nie za wszystkich wymienionych w tej nieruchomości

• Za co jesteś odpowiedzialny

• Jak długo masz być poręczycielem

• Jak szybko wynajmujący skontaktuje się z Tobą, jeśli lokator nie wykona płatności / spowoduje szkodę

• Co zrobi wynajmujący, jeśli najemca nie spełni któregokolwiek z warunków umowy najmu

Jeśli wypełniasz formularz wniosku online, pamiętaj, że umowa prawna może być powiązana z częścią, w której podajesz dane osobowe / dane dotyczące zatrudnienia. Pamiętaj, że nie ma standardowego formularza ani umowy ustawowej, więc przeczytaj ją uważnie, ponieważ wszelkie jej zapisy będą ściśle egzekwowane w przypadku sprawy sądowej. W skrajnych przypadkach poręczyciel może być zmuszony pozwać najemcę o odszkodowanie i przejąć jego najem, aby móc go anulować.

Bycie poręczycielem częściowo opiera się na całkowitym zaufaniu wobec osoby, dla której planujesz zostać poręczycielem. Aby poręczenie w umowie najmu odbywało się bez niepotrzebnych nerwów i nieporozumień warto w profesjonalny sposób skonstruować umowę najmu za poręczeniem. Niestety często wymaga to nie tylko czasu ale i znajomości powszechnie obowiązującego prawa. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania technologiczne. Aplikacja Rentumi nie tylko pomoże w wygenerowaniu przejrzystej i  profesjonalnej umowy ale i ułatwi rozliczanie najmu za pomocą płatności online. W przypadku opóźnienia z płatnościami aplikacja wygeneruje stosowne poinformowanie najemcy o przeterminowanej płatności. By zmotywować najemcę do szybszej spłaty zobowiązania informacja o zaległej płatności będzie wysyłana lokatorowi smsem, którego koszt będzie wynosił około 5 zł. Zarówno potencjalny najemca jak i jego poręczyciel powinien zostać dokładnie sprawdzony przez właściciela mieszkania. Sklep Rentumi wyposażony jest w funkcję sklepu, w którym można zakupić wiele pakietów wspierających najem. Jednym z nich jest pakiet “bezpieczny najem”czyli  sprawdzony przez 3 kancelarie, aktualny, bezpieczny wzór umowy najmu + checklista weryfikacji lokatora + regulamin najmu. W przyszłości pakiet ten zostanie wzbogacony o oc najemcy. Przewidywany koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie 49 zł. Dzięki niemu najemca ma gwarancję, iż mimo uszkodzeń do 50 tys. otrzyma zwrot kaucji. To innowacyjne narzędzie najmu pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i zapobiegać niepotrzebnym stresowym sytuacją.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej