Wynajem mieszkań na pokoje. Zapoznaj się z podstawowymi radami

Kupując mieszkanie na wynajem, już w momencie wyboru takiego lokalu musimy podjąć decyzję, komu będziemy takie mieszkanie wynajmować. Jeśli zależy nam, aby naszym potencjalnym klientem byli studenci w trakcie roku akademickiego lub turyści w sezonie wakacyjnym, warto zdecydować się na wynajem mieszkań na pokoje

umowa najmu mieszkania

Wynajem mieszkań na pokoje. Czy warto?

Najemcami takich pokoi są najczęściej osoby pracujące, których w tym momencie jeszcze nie stać na kupno swojego mieszkania oraz wynajmu całego lokalu. Jest jeszcze trzeci opcja: po prostu szkoda im na to pieniędzy.

Dodatkowo lokale dwu, trzy, czteropokojowe możemy wynająć parom, pracującym singlom oraz turystom, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na nocleg.

Dużo większą i z reguły najbardziej pożądaną grupą, która decyduje się na wynajęcie pokoju są studenci, którzy przyjeżdżają z innych miast na 3-5 lat studiów. Co ważne, jeśli naszemu klientowi spodoba się mieszkanie, grupa ta może zostać z nami na dłużej. Tym samym możemy zyskać stałego klienta.

Studenci mają kilka opcji wyboru swojego miejsca zamieszkania podczas pobytu na studiach. Jest to: akademik, wynajęcie mieszkania, wynajem pokoju. Pierwsza opcja z racji specjalnych wymogów przyznawania miejsc w akademiku jest zarezerwowana dla wąskiej grupy.

Wynajęcie mieszkania – samodzielnie lub ze swoimi przyjaciółmi to jednak duży koszt, który jak wspomniano wcześniej jest barierą dla studentów. Alternatywą, bardzo atrakcyjną jest wynajęcie pokoju.

Niestety dla nas studenci w okresie wakacji wracają do swoich rodzinnych miast. Pomijając turystów lub pracowników, umowa najmu pokoju z góry jest zawierana na okres nie dłuższy niż rok. Pozytywnymi opcjami takiego rozwiązania jest jedna umowa z jednym najemcą oraz w momencie zerwania umowy zawartej na czas określony istnieje gwarancja otrzymywania wpływów z najmu.

Checklista weryfikacji najemców

Szukając najemców, którzy byliby zainteresowani zamieszkaniem w naszych mieszkaniach ważna jest ich weryfikacja, którą wiele osób lekceważy. Dla nas będzie to klucz do świętego spokoju.

Mówi się, że idealnym kandydatem do wynajmu jest studentka pierwszego roku medycyny, której pokój i inne opłaty na życie opłacają jej rodzice. Dodatkowo jest niepijąca, niepaląca i spędza wiele czasu na nauce. To tylko przykład, ale już w pierwszej rozmowie telefonicznej warto zadać kilka pytań kim jest osoba, którą w przyszłości będziemy współpracować.

Dodatkowo warto wybrać osobę lub osoby, które posiadają stałą pracę i płynność finansową.  Najemca pracujący powinien wywiązywać się z regularnego opłacania czynszu.

Przy oględzinach lokalu warto poprosić o wypełnianie ankiety osobowej. Checklista weryfikacji najemców, zdecydowanie ułatwi nam współpracę z przyszłym lokatorem, a spis kluczowych pytań pozwoli z łatwością wybrać nam idealnego kandydata.

Wynajem mieszkań na pokoje. Jakie jest ryzyko?

Ktoś powie, że wszystko wiąże się z ryzykiem. Wynajem mieszkań na pokoje również. Sprawa szczególnie dotyczy osób, które są studentami i z oczywistych względów nie posiadają własnych i dużych dochodów.

Możemy jednak zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem niewypłacalności przez studenta. Umowa najmu pokoju może zostać zawarta również z rodzicami naszego przyszłego lokatora. Wynajmujący ma wtedy zabezpieczenie, że to rodzice będą pokrywać koszty, które wynikają z umowy, którą podpiszemy.

Oczywiście z każdym z najemców musimy zawrzeć osobną umowę. Powoduje to większą ilość formalności do wykonania, ale w późniejszym okresie przekłada się na nasz święty spokój.

Kolejnym z ryzykiem jest powstanie w mieszkaniu szkód, związku z większą ilością najemców w mieszkaniu. Szkody wywołane przez te osoby może przełożyć się na konieczność wykonywania remontów, napraw oraz odświeżania ścian w pokojach.

Wynajem mieszkań na pokoje. Cechy

Oprócz ryzyka, wynajem mieszkań na pokoje charakteryzuje się pozytywnymi cechami. Jeśli je spełnimy, zagwarantujemy sobie proste i szybkie znalezienie najemcy.

Na rynku największym zainteresowanie cieszą się pokoje 1-osobowe. Ciężej znaleźć osoby zainteresowane zamieszkaniem w pokoju 2 lub 3 osobowym. Oto przykładowe cechy:

  • Najważniejsze. Dobra lokalizacja – przede wszystkim blisko uczelni lub w centrum miasta;
  • Wszystkie pokoju w mieszkaniu muszą być wyposażone w drzwi i zamykane na klucz. Pamiętajmy, że w pokojach będą mieszkały obce osoby;
  • Łazienka musi przypadać dla 4-5 najemców;
  • Student może żyć bez telewizji. Umrze bez internetu, który potrzebny będzie mu do nauki, pracy oraz rozrywki;

Umowa najmu pokoju

Pisemna umowa jest ważną, a może najważniejszą częścią tego sposobu zarabiania na wynajmie mieszkań na pokoje. Umowa najmu pokoju musi być szczegółowa i przedstawić faktyczny stan oraz wysokość opłat, w tym kaucji. Dodatkowo umowa powinna czarno na białym określać nasze i najemcy prawa i obowiązki.

W zapisie warto przewidzieć przeróżne sytuacje. Od palenia w mieszkaniu – z reguły wynajmujący decydują się na absolutny zakaz, do przypadków ewentualnych awarii czy kradzieży.  Niezbędnymi zapisami jest przedstawienie dokładnego adresu nieruchomości, wskazanie najemcy dokładnego pokoju (najlepiej, aby każde drzwi do każdego z pokoi były ponumerowane).

Podsumowanie

Wynajem mieszkań na pokoje oczywiście tworzy sporą ilość pracy i w przyszłości może stwarzać drobne problemy. Podczas najmu mogą pojawiać się takie sytuacje jak m.in. konflikty wśród lokatorów.

Jeśli cenimy swój czas warto skorzystać z programu, który ułatwi nam współprace z lokatorami oraz zaoszczędzi nasz cenny czas, który będziemy mogli przeznaczyć na pracę lub odpoczynek, aby być bardziej efektywni w pracy.

Aplikacja do zarządzania wynajmem pozwala całkowicie zautomatyzować wynajem mieszkań. Obsługa i zarządzanie płatności oraz wszystkie rozliczenia w jednym miejscu.

Decydując się na wynajem mieszkań na pokoje weźmy pod uwagę budżet jakim dysponujemy, a przede wszystkim zbadajmy zapotrzebowanie na rynku. W mieście, które nie posiada uczelni wyższej, albo jest mało atrakcyjne turystycznie zakup wielopokojowego mieszkania mija się z celem.

Jeśli potrzebujesz sprawdzoną, gotową oraz aktualną umowę najmu sprawdź ofertę naszego sklepu.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej