Wynajem na pokoje

Wynajem na pokoje czyli jak zarobić więcej na mieszkaniu

Posiadanie mieszkania na wynajem jest w obecnej sytuacji ekonomicznej coraz bardziej powszechne. Niskie stopy procentowe zachęcają do takiej formy inwestycji jako alternatywa dla lokat. Jednakże często zwykły wynajem mieszkań, szczególnie w większych miastach, daje niewiele większe stopy zwrotu. Natomiast wynajem na pokoje to najlepszy sposób na zwiększenie zysków z mieszkania.

właściciel mieszkania

Wynajem na pokoje w sytuacji gdy jesteś właścicielem mieszkania 

To oczywiste, że mieszkanie wielopokojowe powinno się wynajmować jako odrębne pomieszczenia, a nie jako całość. Tylko w taki sposób można zmaksymalizować swoje zyski z najmu.

Dla przykładu, wyobraź sobie, że posiadasz 3-pokojowe mieszkanie, które zamierzasz wynajmować. Możesz wynająć je w całości młodemu małżeństwu z dzieckiem. W ten sposób zarobisz 2000 zł miesięcznie. Masz też drugą możliwość, czyli wynajęcie mieszkania studentom na pokoje. Jeśli w mieszkaniu znajduje się jeden większy pokój, mogą w nim zamieszkać dwie osoby (cena za wynajem w pokoju 2-osobowym – 650 zł/osobę). Pozostałe dwa pokoje będą pojedyncze (cena za wynajem pokoju pojedynczego – 750 zł/osobę). Łącznie w Twoim 3-pokojowym mieszkaniu zamieszka 4 studentów. Wynajęcie mieszkania na pokoje sprawi, że Twoje przychody wyniosą 2600 zł miesięcznie. W prosty sposób zwiększysz zarobki o 600 zł miesięcznie, a to daje 7200 zł rocznie i aż 72 000 zł w skali 10 lat. Różnica jest więc jak widać ogromna.

Co z czasem?

Oczywiście wynajem na pokoje będzie dla właściciela lokalu bardziej angażujący czasowo niż wynajem całości mieszkania. W końcu znalezienie 4 lokatorów jest problematyczniejsze niż znalezienie jednej rodziny, która zajmie całe mieszkanie. Do tego przy kilku nieznających się wcześniej osobach może dojść do nieoczekiwanych komplikacji. W końcu będzie to zderzenie kilku różnych charakterów na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Pomimo wszystkich trudności, wynajem na pokoje jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Przeprowadzenie odpowiedniej selekcji pozwoli znaleźć uczciwych, wypłacalnych i niesprawiających problemów lokatorów, którzy będą potrafili się ze sobą dogadywać, a być może nawet zaprzyjaźnić.

Jeśli najemca posiada większą ilość mieszkań i chce z nich czerpać dochód pasywny bez angażowania czasu, może oczywiście skorzystać z firm zajmujących się zarządzaniem najmem lub skorzystać z aplikacji RentumiDzięki temu oprogramowaniu, poprzez jedno kliknięcie palcem, mamy dostęp do wszystkich posiadanych mieszkań/poszczególnych pokoi, przejrzystych rozliczeń i łatwego kontaktu z lokatorami. Rentumi to klucz do efektywnej administracji mieszkań.

Wynajem na pokoje w przypadku zajmowania się podnajmem

Ciężko spotkać inwestora zajmującego się podnajmem kawalerek. Chyba, że daną kawalerkę można przerobić na mieszkanie 2-pokojowe. Podnajem sam w sobie wiąże się z wynajmem na osobne pomieszczenia. W podnajmie chodzi o to, żeby wynająć od kogoś możliwie najtaniej mieszkanie wielopokojowe, a następnie wynająć to samo mieszkanie na poszczególne pokoje kilku lokatorom. Zarobkiem jest różnica pomiędzy przychodem od najemców a kwotą, którą zapłaci się właścicielowi za wynajem. Jest to doskonały sposób na dochód pasywny z mieszkań bez ich posiadania.

Osoby zarabiające w ten sposób starają się wygospodarować w danym mieszkaniu jak najwięcej pokoi, żeby jeszcze bardziej powiększyć swoje zyski. Często decydują się na postawienie ścianki działowej i przerobienie jednego większego pokoju na dwa mniejsze. Niektórzy przenoszą nawet kuchnię do przedpokoju tylko po to, aby wydzielić dodatkowy pokój. Przy odpowiednim układzie mieszkania może okazać się, że nawet tak nietypowe rozwiązanie jak kuchnia w przedpokoju nie jest wielkim problemem.

O czym pamiętać chcąc wynajmować mieszkania na pokoje

Oddzielna kuchnia

Szukając mieszkania, które planuje się wynajmować na pokoje, należy unikać kuchni w aneksie. Oczywiste jest, że pomieszczenie to będzie stanowiło część wspólną mieszkania, do której swobodny dostęp musi mieć każdy z lokatorów. Oddzielna kuchnia nie musi być duża, ale powinna być funkcjonalna. Chodzi o to, żeby jak najlepiej urządzić ją, na jak najmniejszej powierzchni.

Drzwi wewnętrzne zamykane na klucz

W wynajmowanym mieszkaniu mogą zamieszkać obce dla siebie osoby. Dlatego ważne jest, aby wszystkie pokoje były zamykane na klucz. Wiadomo przecież, że każdy ceni sobie prywatność i poczucie bezpieczeństwa.

Odpowiednie wyposażenie mieszkania

Nie chodzi o to, żeby mieszkanie na wynajem było urządzone w bardzo wysokim standardzie. Wystarczą estetyczne ściany, przyzwoite panele podłogowe i ekonomiczne meble z Ikei. Należy też zadbać o to, by każdy z lokatorów miał swoje biurko lub stolik, krzesło, wygodną kanapę, większą szafę na ubrania i ewentualnie jakiś mniejszy regał.

Jasny sposób rozliczania mediów

Przed podpisaniem umów powinno się ustalić z najemcami jasne reguły rozliczania mediów, takich jak prąd, woda, ogrzewanie czy gaz (jeśli w mieszkaniu jest kuchenka lub ogrzewanie gazowe). Najprostszym wyjściem będzie podział rachunków po równo na wszystkich lokatorów.

Umowa

Pisemna umowa wynajmu mieszkania jest bardzo ważną częścią tego sposobu zarabiania na mieszkaniu. Powinna być dość szczegółowa, opisywać stan faktyczny, wysokość opłat i kaucji, jak i określać jasno prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Warto przewidzieć wcześniej przeróżne sytuacje, od palenia w mieszkaniu (z reguły absolutny zakaz), po przypadki kradzieży czy awarii.

Szybki internet bezprzewodowy

Współczesny student bez telewizora się obędzie, ale bez internetu już nie, więc dostęp do światłowodu jest niezbędny.

Wynajem na pokoje to sprawdzony sposób na większy zysk z mieszkania

Wynajem na pokoje determinuje grupę docelową lokatorów: są to studenci lub osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, które są gotowe współdzielić mieszkanie z innymi lokatorami w celu minimalizacji kosztów. Jeśli odpowiednio wyselekcjonuje się tego typu najemców, to można zarobić znacznie więcej niż w przypadku wynajmowania całości mieszkania.

Doskonałym pomysłem jest wynajem na pokoje mieszkania 3- lub 4-pokojowego. Mieszkanie 2-pokojowe będzie zbyt małe, żeby zarabiać na nim znaczące kwoty. Można też zastanowić się nad inwestycją w mieszkanie 5-pokojowe lub większe, ale wtedy konieczna będzie druga (a czasami nawet trzecia) łazienka – bez tego może być problem z zapełnieniem mieszkania najemcami. Nikt nie lubi czekać w kolejce do toalety.

Inwestując w mieszkania i planując zarabianie na wynajmie na pokoje, należy pamiętać, żeby nabywać mieszkania o niskiej cenie za metr kwadratowy oraz o małej powierzchni w stosunku do ilości pokoi. Jako inwestor – właściciel powinien skupić się na osiągnięciu jak najwyższej rentowności. Nie będzie znaczącej różnicy pomiędzy wysokością zarobków z najmu mieszkania 3-pokojowego o powierzchni 50 m² a zarobkami z najmu mieszkania 3-pokojowego o powierzchni 65 m². 

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

Oceń nas!

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej