Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu – zezwalać czy nie zezwalać?
Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu są częstym powodem rodzących się konfliktów pomiędzy najemcą z właścicielem mieszkania. Zazwyczaj nowy lokator zataja posiadanie zwierzęcia domowego i zwyczajnie nie zgłasza tego osobie wynajmującej. W obawie przed szkodami jakie może wyrządzić pupil, właściciele niechętnie zgadzają się na wynajmowanie mieszkań osobą posiadającym zwierzęta domowe. Szkody wyrządzone przez psa czy kota nie będą miały większego znaczenia w mieszkaniu o niskim standardzie. Inna sytuacja ma miejsce w mieszkaniach nowo wyremontowanych o wyższym standardzie, gdzie koszty napraw będą znacznie wyższe. Czy warto poinformować właściciela o obecności zwierzęcia w mieszkaniu? Jak uwzględnić obecność pupila w umowie najmu mieszkania?
Ślady po zwierzętach w wynajmowanym mieszkaniu
Naturalnie obecność jakiegokolwiek zwierzęcia w wynajmowanym mieszkaniu może wiązać się z ewentualnymi szkodami. Pogryzione meble, podrapane drzwi oraz zniszczone wykładziny to tylko kilka z możliwych szkód wywołanych przez zwierzęta w mieszkaniu. Oczywiście istnieją także zwierzęta w pełni udomowione i ułożone nie wyrządzające żadnych szkód, jednak żaden właściciel nie może mieć pewności szczególnie na początku współpracy z nowym lokatorem. Inną kwestią jest zapach. Bez względu na to jak bardzo lokator dba o higienę swojego czworonożnego przyjaciela, jego obecność jest zawsze wyczuwalna. Jeśli posiadamy zwierzę przez dłuższy czas, ze względu na przyzwyczajenie przestajemy wyczuwać jego zapach. Należy jednak pamiętać, że zapach może przeszkadzać zarówno właścicielowi mieszkania jak i sąsiada. W takich sytuacjach właściciel mieszkania musi liczyć się z obowiązkowym odświeżeniem mieszkania.
Jak zabezpieczyć sie przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzeta?
Częste wizyty w wynajmowanym mieszkaniu oraz szczegółowe zapisy zawarte w umowie najmu często są bezskuteczne. Jak zapobiegać potencjalnym szkodom wyrządzonym przez pupili naszych najemców? Dobrym rozwiązaniem jest pobranie od najemcy zdecydowanie wyższej kaucji. Każdy rozsądny lokator, powinien zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia niewielkich szkód wyrządzonych przez ich milusińskich w wynajmowanym mieszkaniu i w związku z tym zgodzić się na wpłacenie wyższej kaucji. Wyższa kaucja może być przeznaczona zarówno na usunięcie wszelkich szkód wyrządzonych przez zwierzęta lub na pozbycie się zapachu zwierzęcia w wynajmowanym lokalu. Nieprzyjemnego zapachu pozostawionego po zwierzętach można pozbyć się na w dwojaki sposób. Po pierwsze można bardzo dokładnie wysprzątać i odświeżyć mieszkanie. Innym rozwiązaniem jest ozonowanie, które skutecznie usunie wszelkie ślady po czworonożnych współmieszkańcach. Odpowiednim zamiennikiem wysokiej kaucji jest zobligowanie najemcy do wykupienia OC. Podobnie jak kaucja ubezpieczenie OC, jest pewnego rodzaju zabezpieczaniem przed szkodami, które mogą wystąpić w wynajmowanym lokalu.
Jak uregulować przebywanie zwierzęcia w wynajmowanym mieszkaniu?
Tworząc umowę najmu należy uwzględnić zapisy dotyczące zwierząt domowych. Warto podkreślić, że za wszelkie szkody wyrządzone przez czworonożnych lokatorów pokrywa sam najemca. Jeśli zapis ten nie znajdzie uznania u potencjalnego lokatora warto zaproponować wyższą kaucje, która będzie pewnego rodzaju formą zabezpieczenia przed potencjalnymi szkodami. Dobrym rozwiązaniem jest także zobligowanie najemcy do wykupienia OC. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej najemcy obowiązuje w stosunku do uszkodzeń zarówno w nieruchomości jak i jej wyposażenia, z których najemca korzystał na podstawie zawartej umowy najmu. Jeśli właściciel zgadza się tylko na określone gatunki zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu warto również i to uwzględnić w zapisach umowy. Jeśli właściciel podpisuje z najemcą umowę najmu to nie przestrzeganie zakazu trzymania w mieszkaniu zwierząt, może być powodem wypowiedzenia umowy zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów. „Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator: pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali.” Do umowy powinien zostać dołączony protokół z wyszczególnionym wyposażeniem mieszkania i jego stanem technicznym. Protokół ten warto wzbogacić o dokumentacje fotograficzną. Taki załącznik umowy pozwoli nam oszacować ewentualne zniszczenia.
Decyzja czy wynajmować mieszkanie osobie ze zwierzętami czy też nie zależy wyłącznie od właściciela mieszkania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wynajmujący traktuje wynajem poważnie jako źródło dochodu, to najlepiej zabezpieczyć się na każdą ewentualność związaną z ryzykiem powstania szkód w mieszkaniu, zwłaszcza tych wyrządzonych przez zwierzęta domowe. Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie lokalu na wynajem. Jak nie zapomnieć o kończącym się ubezpieczeniu? Jak w łatwy i szybki sposób przedłużyć ubezpieczenie? Z pomocą współczesnym przedsiębiorcą przychodzi innowacyjny program do obsługi najmu Rentumi. Program do obsługi najmu posiada funkcje komunikaty, w której znajdują się zarówno informacje dotyczące awarii, wpłat jak i ubezpieczeń dotyczących określonych mieszkań. Po pojawieniu się komunikatu o kończeniu się ważności ubezpieczenia mamy możliwość podglądu poprzedniej umowy, edycji zapisów w ubezpieczeniu oraz przedłużenie ubezpieczenia. Dużym plusem korzystania z aplikacji jest 15% zniżka ubezpieczenia od ceny rynkowej. Rentumi pozwala wprowadzać w nasze życie automatyzacje zarządzania najmem, dzięki czemu staje się on prostrzy i mniej czasochłonny. Współczesny świat jest pełen nowoczesnych rozwiązań takich jak aplikacja do obsługi wynajmu mieszkań. Warto z nich korzystać by oszczędzać zarówno czas jak i pieniądze.