Dom na wynajem – czy to się opłaca?

Strona główna > Strona korporacyjna > Dom na wynajem – czy to się opłaca?

Bez wątpienia kupno nieruchomości, którą można wynająć jest jedną z najkorzystniejszych finansowo inwestycji. Najczęściej wybieraną opcją jest zakup mieszkania na wynajem. Nie dość, że nieruchomości w dalszej perspektywie zyskują na wartości, to dodatkowo można z nich uzyskać dochód pasywny. Niemniej jednak warto również zastanowić się także nad kupnem domu, ponieważ na takiej inwestycji można potencjalnie więcej zarobić. W tym przypadku najlepiej sprawdza się wynajem domu na pokoje, większej grupie najemców, może także podzielić dom na odrębne mieszkania. Zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się istotnych informacji na temat wynajmowania domu.

Możemy zauważyć rosnącą tendencję do wynajmowania domów

Wynajem domu jest bardzo popularną formą najmu szczególnie w Stanach Zjednoczonych, niemniej jednak do Polski również przychodzi ten trend. Jednakże rzadko się zdarza, aby inwestor kupił dom stricte na cel wynajmu. Ma to związek z wysoką ceną budowy lub zakupu takiej nieruchomości. Rzecz jasna wysoka cena zakupu wiąże się także z wyższymi kosztami wynajmu. Nie da się ukryć, że wielu najemców nie będzie miało funduszy, aby wynająć cały dom, aczkolwiek istnieją także pewne grupy społeczne poszukujące na takiej nieruchomości. Należą do nich firmy, pracownicy bądź studenci, którzy chcą podzielić koszty wynajmu na kilka osób. W takim wypadku umowa najmu pokoju będzie dokumentem koniecznym do sporządzenia.

Inwestycja w dom na wynajem – czy warto się jej podjąć?

Faktem jest, że dom znacznie ciężej jest wynająć aniżeli pokój czy mieszkanie. Rodziny, które mogą sobie pozwolić na wynajem domu z reguły go po prostu kupują. Oczywiście nie oznacza to, że wynajem domu nigdy nie dochodzi do skutku. Jest to jednak o wiele rzadsze zjawisko niż w przypadku najmu mieszkań, co jest standardem w dzisiejszych czasach. Niemniej jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup szeregówki pod wynajem. Małe domy szeregowe w dobrych podmiejskich lokalizacjach cieszą się dużą popularnością, w związku z czym z pewnością prościej będzie go wynająć. Reasumując kupno domu pod wynajem jest dość ryzykownym ruchem, jednakże jeżeli właścicielowi tej nieruchomości uda się znaleźć długoterminowego najemcę, to może on liczyć na wysoki comiesięczny dochód. Ceny czynszów za wynajem domu mogą osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Dom a mieszkanie – co lepiej wynająć?

Jeżeli chodzi o polskie realia to zdecydowanie wynajem mieszkania jest lepszą opcją. Czynsz za użytkowanie domu jest o wiele większy niż mieszkania co skutecznie zniechęca najemców do skorzystania z takiej opcji. Niemniej jednak za granicą, szczególnie w Europie Zachodniej wynajmowanie domu jest bardzo popularne. Jeżeli więc zamierzasz kupić zagraniczną nieruchomość pod wynajem – warto zastanowić się nad zakupem domu.

Kto najczęściej wynajmuje dom?

Domy są najczęściej wynajmowane przez zorganizowane grupy na przykład pracowników firmy, którzy w okolicy wykonują kontrakt, studentów czy też obcokrajowców. Wynajem domu licznej grupie osób ma zarówno plusy, jak i minusy. Plusem jest oczywiście potencjalna wysokość przychodu z wynajmu. Z kolei do wad należy ryzyko zużycia nieruchomości, co skończyć się może licznymi remontami. Właściciel domu musi liczyć się także z tym, że w przypadku kilku najemców może pojawić się kłopot z egzekwowaniem czynszu od zamieszkujących. Warto w tym przypadku nalegać, aby grupa podpisała wspólną umowę, gdzie każdy z nich będzie odpowiadał za czynsz solidarne.

Podział domu na wynajem

Inne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań to adaptacja parteru na wydzielony lokal z osobnym wejściem. Takie rozwiązanie jest często spotykane jeżeli metraż domu jest zbyt duży dla wynajmującego. Dom można przerobić na dwa oddzielnie mieszkania. W takim wypadku lokator będzie miał osobne wejście, pokój, kuchnie i łazienkę. Kluczem do sukcesu na rynku najmu domu jest umiejętne dostosowanie powierzchni pod najemców.

W jaki sposób podzielić dom pod wynajem?

Właściciel nieruchomości musi pamiętać o tym, że podział domu na poszczególne mieszkania ma charakter fizyczny, ale też i prawny. Ten pierwszy polega na dokonaniu odpowiednich przeróbek budowlanych, tak aby każde mieszkanie stanowiło niezależny, osobny lokal. Można to zrobić za pomocą wybudowania ścian działowych, montaż drzwi wejściowych, rozdzielenie instalacji, urządzenie nowej łazienki i kuchni, a także zamontowanie liczników dla każdego z lokali. Jeżeli chodzi o aspekty prawne to właściciel lokalu przed rozpoczęciem robót musi upewnić się czy takie działania wymagają zgłoszenia w starostwie powiatowym albo uzyskania pozwolenia na budowę.

Na czym polega wynajem krótkoterminowy domu?

Podział domu może być także dobrą okazją, aby zarabiać na wynajmie na noclegi. W szczególności jeżeli nieruchomość położona jest w turystycznym miejscu. Osobne lokale w domu mogą funkcjonować jako aparthotele. Są to apartamenty na wynajem, które posiadają cechy pełnego mieszkania, czyli kuchnie, łazienkę, a także salon. Umowa najmu okazjonalnego będzie w tym przypadku konieczna do sporządzenia.

Sprawdź także – umowa najmu mieszkania.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju

Oceń nas!

Pozostałe aktualności

Czym jest najem krótkoterminowy?

Czytaj więcej

W jaki sposób ustalić wysokość czynszu najmu?

Czytaj więcej

Dom na wynajem – czy to się opłaca?

Czytaj więcej

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie obcokrajowcowi?

Czytaj więcej