Czym jest najem krótkoterminowy?

Strona główna > Strona korporacyjna > Czym jest najem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy jest to świetna alternatywna dla hoteli czy hosteli. Podnajem mieszkań w takiej formie często spotykany jest nad morzem czy w górach. Często korzystają z niego pracownicy, którzy jeżdżą na delegację. Niektórzy właściciele nieruchomości przez rok akademicki wynajmują je studentom, natomiast w czasie przerwy letniej udostępniają lokal właśnie w formie najmu krótkoterminowego. Zapoznaj się z naszym artykułem jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej formie najmu.

Zyski z najmu krótkoterminowego

Czy wiesz, że krótkoterminowy wynajem apartamentów w dzisiejszych czasach jest jedną z najlepiej opłacalnych inwestycji dla właściciela lokalu? W związku z tym coraz więcej osób rezygnuje z wynajmu długoterminowego na rzecz krótkoterminowego. Pomimo wzrostu konkurencji na rynku, zyski nie ulegają zmniejszeniu. Niemniej jednak duży wpływ na to ma lokalizacja nieruchomości, jej wyposażenie, dodatkowe udogodnienia czy też metraż. W związku z tym, że w przypadku najmu krótkoterminowego ceny za wynajem liczone są od doby, zyski są dużo większe niż z dłuższego udostępnienia mieszkania. W praktyce stawki za taki wynajem są zbliżone do cennika obowiązującego w hotelu, czyli zaczynają się od 200 złotych za dobę. Jeżeli wynajmujący zdobędzie najemcę na każdy dzień miesiąca to jest zysk wyniesie aż 6000 złotych.

Zalety jakie płyną z odpłatnego udostępniania lokalu na krótki okres czasu

Do zalet najmu krótkoterminowego zaliczamy:

  • niskie ryzyko straty – ryzyko, że taka inwestycja nie przyniesie zysku jest niska;
  • duże zyski;
  • stała kontrola nieruchomości – właściciel może sprawdzać stan mieszkania po opuszczeniu lokalu przez każdego kolejnego klienta. Jeżeli posiadacz nieruchomości decyduje się na odpłatne udostępnianie lokalu przez dłuższy okres czasu to z reguły nie pojawia się w nim nawet przez cały okres trwania umowy wynajmu;
  • niewielkie ryzyko braku zapłaty – w przypadku najmu krótkoterminowego z reguły opłata za cały pobyt uiszczana jest przez najemcę z góry;
  • większa swoboda w zmianie ceny – właściciel może zmieniać kwotę za wynajem dopasowując ją do na przykład sezonu letniego czy zimowego. W przypadku najmu długoterminowego cena jest ustalana na rok lub cały okres wynajmu.

Jakie są wady najmu krótkoterminowego?

Tak samo jak forma długoterminowa, również wynajem krótkoterminowy ma swoje wady. Gość, który chociaż przez jeden dzień przebywa w lokalu może wyrządzić w nim niemałe szkody. Celem uniknięcia problemów wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wprowadzenie wymogu zapłaty zwrotnej kaucji lub zamrożenia środków na karcie kredytowej klienta. Poniżej wymieniliśmy inne wady wynajmu krótkoterminowego:

  • brak stabilności w zainteresowaniu mieszkaniem – zanim podejmiesz decyzję o przeznaczeniu lokalu na najem krótkoterminowy warto zorientować się, które miesiące należą do tak zwanych “sezonów martwych”. W tym czasie możesz przeznaczyć lokal na najem długoterminowy;
  • stała konieczność śledzenia trendów wnętrzarskich – mieszkanie przeznaczone na najem krótkoterminowy musi przyciągać uwagę potencjalnych gości. Właściciel powinien zadbać o to, aby cena była konkurencyjna, a wnętrze zgodne z najnowszymi trendami;
  • koszty reklamy – mieszkanie należy odpowiednio reklamować, aby zachęcić potencjalnych klientów do rezerwacji pobytu;
  • dodatkowy sprzęt – w mieszkaniu, które wynajmowane jest na kilka dni obowiązkowo musi się znaleźć żelazko, deska do prasowania oraz lodówka. Minusem jest fakt, że sprzęty te są sporym kosztem.

Najem krótkoterminowy a podatki

Zdecydowanym minusem, o którym wynajmujący lokal na krótki okres czasu musi wiedzieć, jest fakt, że odprowadzane podatki będą wyższe. Osoby, które decydują się na najem krótkoterminowy powinny być rozliczane tak, jak przedsiębiorcy. Wynikiem tego jest utrata możliwości wyboru niższej stawki ryczałtowej 8,5%. Istnieją cztery sposoby, według których można rozliczać przychody z wynajmu krótkoterminowego na cele turystyczne:

  • zgodnie z art. 12 ust. 1 punkt 2. lit. e Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dla usług związanych z zakwaterowaniem – według stawki 17% od przychodu. Jednakże nie ma możliwości, aby go obniżyć o koszty utrzymania mieszkania, opłaty za media czy sprzątania;
  • w ramach indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej opodatkowanej na zasadach ogólnych – należy zsumować dochody z innych źródeł, płacąc podatek 18% lub 32%;
  • kartka podatkowa;
  • w ramach działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach podatku liniowego – nie ma wymogu sumować przychodów z innymi źródłami dochodu, płacąc podatek 19% niezależnie od dochodu.

Ubezpieczenie lokalu

Nieruchomość przeznaczoną pod wynajem należy ubezpieczyć. Należy jednak pamiętać, że nie każde ubezpieczenie obejmie ochroną lokal, który udostępniany jest do najmu krótkoterminowego. Właściciel, który decyduje się na taki najem musi zatem dokładnie zapoznać się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia, a następnie sprawdź jakie obowiązują wykluczenia odpowiedzialności. Warto także wziąć pod uwagę zakup ubezpieczenia OC najemcy. Ochrona tego typu uwzględnia szkody spowodowane zarówno przez najemcę mieszkania, jak i w przypadku kradzieży z włamaniem. Dzięki temu koszty takich szkód mogą być pokryte przez ubezpieczyciela.

Sprawdź jak powinna wyglądać poprawnie sporządzona umowa najmu pokoju, umowa najmu mieszkania oraz umowa najmu okazjonalnego.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju

Oceń nas!

Pozostałe aktualności

Czym jest najem krótkoterminowy?

Czytaj więcej

W jaki sposób ustalić wysokość czynszu najmu?

Czytaj więcej

Dom na wynajem – czy to się opłaca?

Czytaj więcej

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie obcokrajowcowi?

Czytaj więcej