O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie obcokrajowcowi?

Strona główna > Strona korporacyjna > O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie obcokrajowcowi?

Nie da się ukryć, że do Polski stale napływają cudzoziemcy. Z pewnością dzięki temu podnajem mieszkań kwitnie. Jeżeli więc jesteś inwestorem bądź osobą, która chce wynająć swoje prywatne mieszkanie, warto wziąć pod uwagę wynajem mieszkania obcokrajowcom. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, z którego dowiesz się na co w szczególności zwrócić uwagę przy takim rodzaju wynajmu, a także jak w prawidłowy sposób powinna być skonstruowana umowa najmu mieszkania lub umowa najmu pokoju.

Zameldowanie obcokrajowca – jak to wygląda w praktyce?

Kwestie meldunku obcokrajowca często martwią właścicieli mieszkań na wynajem. Faktem jest, że cudzoziemiec przyjeżdżający do Polski na okres dłuższy niż 30 dni, aby dostać pozwolenie na pobyt, musi być tymczasowo zameldowany. Wynajmujący mieszkania często boją się skutków prawnych z tym związanych. Niemniej jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ zameldowany obcokrajowiec nie ma żadnych praw do lokalu. Jest to jedynie prawno-administracyjny obowiązek. Wszystkie formalności można dopełnić zarówno w urzędzie, jak i przez internat. W całym procesie nie musi być obecny właściciel mieszkania, jest to wynik przepisów ustawy o ewidencji ludności. Warto także dodać, że wynajmujący, aby być w stu procentach spokojnym może przy podpisywaniu umowy zażądać od najemcy oświadczenia, że po upływie okresu najmu bezzwłocznie opuści wynajmowany lokal. Niemniej jednak nawet bez podpisania wyżej wspomnianego oświadczenia, lokator ma obowiązek opuścić mieszkanie, gdy okres najmu się skończy.

Jak skonstruować umowę najmu z obcokrajowcem?

Umowa najmu mieszkania z obcokrajowcem powinna być skonstruowana tak, aby chronić właściciela mieszkania przed wszelkimi możliwymi problemami. W sytuacji, gdy cudzoziemiec wyjdzie do swojego rodzinnego kraju, dochodzenie praw przed wynajmującego może skończyć się niepowodzeniem. Pamiętajmy, że cudzoziemce obowiązuje prawo, które panuje w kraju w którym jest on zameldowany. W przypadku dochodzenia praw przez wynajmującego może okazać się to uciążliwe oraz czasochłonne. Dlatego właśnie warto działać prewencyjnie. Pamiętaj też, że umowa najmu okazjonalnego z samego założenia chroni właściciela lokalu przed uciążliwym lokatorem.

Dokładna identyfikacja najemcy

W celu weryfikacji obcokrajowca wynajmujący ma prawo poprosić go o okazanie paszportu bądź karty pobytu. Właściciel mieszkania może także obligatoryjnie poprosić przyszłego najemcę o podanie mu informacji na temat jego miejsca pracy, a także planowanego czasu pobytu. Aby mieć pewność, że cudzoziemiec będzie miał zasoby pieniężne na opłaty związane z wynajęciem mieszkania, wynajmujący ma prawo poprosić go o okazanie dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków.

Jaki rodzaj umowy wybrać – najem okazjonalny czy tradycyjny?

Najbezpieczniejszą umową, którą właściciel mieszkania może zawrzeć z cudzoziemcem jest umowa najmu okazjonalnego. Taki typ umowy wyłącza obowiązywanie ustawy o ochronie praw lokatorów, w związku z czym właściciel lokalu ma więcej możliwości, aby rozwiać umowę, a nawet bezzwłocznie usunąć lokatora z mieszkania. Jednakże minusem tego rozwiązania jest fakt, że najemca ma obowiązek wskazać wynajmującemu lokal zastępczy, w którym będzie mógł on zamieszkać w przypadku ewentualnej eksmisji. Nie da się ukryć, że w przypadku cudzoziemcy jest to utrudnione. Umowa najmu tradycyjnego z kolei opiera się na ustawie o ochronie praw lokatorów. W związku z tym jej rozwiązanie bądź ewentualna eksmisja trudnego lokatora jest niebywale utrudniona.

Określenie wartości kaucji oraz czasu trwania umowy

Nie da się ukryć, że kaucja jest dużym zabezpieczeniem finansowym dla właściciela mieszkania. Wynajmujący oprócz ustalenia wysokości kaucji musi także dopełnić wszystkich ustaleń związanych z jej zwrotem podczas wyprowadzki cudzoziemca zamieszkującego to lokum. Warto również zrobić zdjęcia całego mieszkania, aby lokator w przypadku uszkodzenia bądź zepsucia jakiejś rzeczy w lokalu, nie twierdził, że zastał ją już w takim stanie. Nie można zapomnieć, że zarówno umowa najmu, jak i protokół zdawczo-odbiorczy z obcokrajowcem powinien być spisany w dwóch językach, czyli polskim i angielskim. Właściciel mieszkania jest zobowiązany do upewnienia się, że cudzoziemiec w pełni zrozumiał postanowienia umowy.

Należy określić ilość osób zamieszkujących lokal

Aby właściciel mieszkania miał pełną kontrolę nad tym, kto zamieszkuje jego lokal powinien on przed podpisaniem umowy określić wraz z najemcą ilość osób, które będą z nim mieszkać. W przeciwnym razie zamieszkujący lokal może dzielić koszty wynajmu z innymi osobami, o których najemca nie wie. Tak naprawdę to takie działanie jest polecane nie tylko w przypadku wynajmowania lokalu osobie zza granicy, ale również i w przypadku rodaków.

Słowem podsumowania wynajem mieszkania cudzoziemcowi jest wyjątkowo opłacalny dla właścicieli mieszkań. Niemniej jednak wielu z nich nadal obawia się konsekwencji z tym związanych. Mamy jednak nadzieje, że nasz tekst rozwiał wszystkie wątpliwości. Pamiętaj także, że zameldowanie cudzoziemca nie wiąże się z żadnym zagrożeniem, nie daje mu to również praw do lokalu.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania   /  Umowa najmu pokoju

Oceń nas!

Pozostałe aktualności

Czym jest najem krótkoterminowy?

Czytaj więcej

W jaki sposób ustalić wysokość czynszu najmu?

Czytaj więcej

Dom na wynajem – czy to się opłaca?

Czytaj więcej

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie obcokrajowcowi?

Czytaj więcej