Podnajem – co to jest, dla kogo i czy warto?

Podnajem na pierwszy rzut oka niewiele różni się od standardowego wynajmu nieruchomości. Warto jednak przyjrzeć się tej kwestii z bliska – pojawia się tu szereg zagadnień zarówno prawnych jak i biznesowych. Może się okazać ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości, którzy mają problem z zarządzaniem nimi oraz dla osób chcących inwestować na rynku nieruchomości, nieposiadających jednak własnego lokalu.

Podnajem. Definicja

Podnajem jest oddaniem nieruchomości wynajętej, innemu podmiotowi w dalszy najem. Podnajemcą jest przeważnie firma, gdyż o ile wynajem na niewielką skalę może prowadzić osoba fizyczna, o tyle podnajem wymaga zarejestrowanej działalności gospodarczej (wynika to m.in. z kwestii opodatkowania takiego rodzaju działalności). Jest to swojego rodzaju inwestycja w nieruchomość – wiąże się nierzadko z poczynieniem pewnego nakładu finansowego celem podniesienia wartości nieruchomości, by w efekcie móc uzyskać wyższy czynsz od najemców docelowych, czyli zarobić na całym przedsięwzięciu. Warto pamiętać, że podnajem, wynajem lub oddanie części lokalu w użytek bez pisemnej zgody właściciela jest niezgodne z Ustawą o ochronie praw lokatorów, i daje wynajmującemu prawo do wypowiedzenia umowy (nie później niż na miesiąc naprzód).

Dla kogo podnajem?

Podnajem może być atrakcyjny dla właścicieli nieruchomości, jak również dla osób które chcą inwestować i zarabiać na rynku nieruchomości mimo, że nie posiadają własnych lokali na wynajem. Dla właściciela nieruchomości może się okazać, że zarządzanie nią, doglądanie czy pilnowanie terminów opłat oraz rachunków jest zbyt czasochłonne lub stwarza więcej barier niż korzyści. W przypadku kawalerki czy mieszkania dwupokojowego, występuje zwyczajowo mniej przeszkód w znalezieniu lokatorów. Schody zaczynają się w przypadku mieszkań 3 i więcej pokojowych. Dużo ciężej jest wynająć tak dużą nieruchomość zawiązując tylko jedną umowę najmu – częściej wiąże się to z koniecznością znalezienia lokatorów na każdy pokój oddzielnie, a co za tym idzie – koniecznym będzie podpisanie kilku umów z kilkoma lokatorami, w różnych terminach i na różnych warunkach.

Oddając mieszkanie w podnajem, właściciel podpisuje tylko jedną umowę, przepisuje media na osobę/firmę podnajmującą, ponadto ma gwarancję zysku w czasie trwania zawartej umowy – podnajemca jest zobowiązany płacić czynsz nawet jeśli nie ma w mieszkaniu lokatorów.

Obowiązek uiszczania opłat za mieszkanie, nawet w przypadku braku lokatorów, stanowi swoiste ryzyko dla osoby, która chce zarobić na podnajmowaniu nieruchomości. Jest to jednak kwestia, z którą należy się liczyć jeśli chce się uzyskiwać korzyści finansowe z takiej działalności. Często niewielkim nakładem kosztów, można znacznie podnieść standard nieruchomości, a co za tym idzie, uzyskać zadowalające korzyści majątkowe płynące z dalszego najmu mieszkania, więc niejednokrotnie ryzyko może się opłacić. Należy pamiętać, że jako osoba podnajmująca mieszkanie, ponosi się pełną odpowiedzialność za nie – za jego stan, opłaty, media, lokatorów oraz zadłużenia.

Czy warto zdecydować się na podnajem?

Jeśli właściciel mieszkania nie ma gotowości do zarządzania jego wynajmem, podpisanie umowy z firmą czy osobą zajmującą się wynajmem wtórnym jest korzystnym rozwiązaniem. Daje zdecydowaną stabilność właścicielowi – jest gwarancją do uzyskiwania comiesięcznego przychodu bez konieczności ingerowania w nieruchomość.

Czy opłaca się być podnajemcą? Dla zorganizowanych osób/firm taka forma działalności może się okazać czystym zyskiem. Warto się jednak zabezpieczyć i tak jak w przypadku standardowej umowy najmu – dobrze przemyśleć, co w umowie zawrzeć, w końcu jest to podstawa do dochodzenia swoich praw w sytuacji niepowodzenia.

Jeśli chcesz dowidzieć się więcej o kwestii podnajmu, a ponadto interesujesz się tematyką inwestowania w nieruchomości, to zapraszamy na nasze szkolenia. Więcej informacji uzyskasz pod adresem EkspertInwestycji.pl.

Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej