Prowadzenie działalności w wynajmowanym mieszkaniu

Zrozumiałe jest, że martwisz się, że najemca korzysta z Twojej nieruchomości w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem. Czy to w ogóle legalne? Odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi: to zależy. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie masz prawa do odmowy jako właściciel wynajmowanej nieruchomości, a także jakie są prawa Twojego najemcy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej z wynajmowanym mieszkaniu.

Firma w wynajmowanym mieszkaniu

Czy prowadzenie działalności gospodarczej z wynajmowanej nieruchomości jest legalne?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”, ale są pewne warunki, które muszą zostać spełnione. Jeśli nie chcemy zmieniać przeznaczenia wynajmowanego mieszkania, nieruchomość musi pozostać przede wszystkim mieszkalna, co często oznacza, że ​​nie więcej niż 40% z niej powinno być wykorzystywane do celów komercyjnych.

Wiele małych firm jest obsługiwanych z domowego biura lub warsztatów jednopokojowych, nie powinno to stanowić problemu, ale najlepiej jest to wyjaśnić najemcy. Jeśli najemca chce prowadzić działalność gospodarczą z wynajętej nieruchomości, musi uzyskać pisemne pozwolenie właściciela. Jednak przepisy jednoznacznie mówią, że wynajmujący nie może „bezzasadnie” odmówić pozwolenia, jeśli najemca prosi o prowadzenie działalności gospodarczej z ich nieruchomości.

Kiedy właściciel może nie wyrazić zgody na prowadzenie działalności gospodarczej w jego mieszkaniu na wynajem?

Istnieją trzy powody, dla których wynajmujący mogą odmówić pozwolenia.

Zmiana hipoteki

Po pierwsze, jeśli działalność najemcy wymagałaby zmiany hipoteki, co oznacza, że ​​nieruchomość musi pozostać przede wszystkim lokalem mieszkalnym.

Zużycie

Drugim powodem odmowy  jest zazwyczaj zużycie nieruchomości. W przypadku kilku rodzajów domowego biznesu nie powinno to stanowić problemu – wiele małych firm można prowadzić tylko za pomocą komputera, od pisania i tłumaczenia usług po projektowanie i rozwój stron internetowych, doradztwo, a nawet niektóre start-upy. Jednak jeśli firma nie jest oparta na komputerach, może być znacznie zwiększone zużycie nieruchomości. Na przykład domowi fryzjerzy mogą używać substancji chemicznych do farbowania i pielęgnacji włosów, a firmy zajmujące się opieką nad dziećmi lub zwierzętami mogą nie być przyjazne dla mebli i wyposażenia. Upewnij się, że rozumiesz dokładny charakter działalności, którą zamierza rozpocząć najemca, abyś mógł dokładnie ocenić, czy może to zwiększyć zużycie lokalu.

Uciążliwość dla sąsiadów

Na koniec możesz odmówić pozwolenia na prowadzenie działalności w wynajmowanym mieszkaniu, jeśli propozycja najemcy spowodowałaby utrudnienia dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości. Może to być po prostu hałas – na przykład z powodu muzyki lub obsługi maszyn. Jeśli najemca będzie miał klientów odwiedzających nieruchomość, mogą również wystąpić problemy z parkowaniem, które byłyby niewygodne dla sąsiadów. Jeśli najemca zwróci się do ciebie z prośbą o prowadzenie firmy domowej i nie masz pewności, czy jego propozycja może być objęta jednym z powyższych punktów, możesz skontaktować się z radcą prawnym.

Co brać pod uwagę decydując się na prowadzenie mieszkania w wynajmowanym mieszkaniu?

Jeżeli najemca prowadzi działalność gospodarczą w Twoim mieszkaniu, musisz wziąć pod uwagę możliwość zmian jakie powinieneś wprowadzić do umowy najmu mieszkania lub umowy najmu okazjonalnego – w zależności od tego jaką formę umowy podpisałeś z najemcą.

Jeżeli wcześniej wliczałeś rachunki za ogrzewanie lub prąd w cenę wynajmu, pamiętaj, że rachunki mogą być znacznie wyższe, jeśli najemca pracuje w domu. Możesz zmniejszyć straty, podnosząc czynsz lub wymagając od najemców opłacenia ogrzewania i energii elektrycznej.

Uzyskanie pozwolenia właściciela

Każdy najemca chcący otworzyć działalność gospodarczą  w wynajmowanym mieszkaniu ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do właściciela nieruchomości. Jeśli tego nie zrobi, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.

Przed rozmową z właścicielem mieszkania warto najpierw sprawdzić umowę najmu mieszkania. Być może zawiera on klauzule zabraniające prowadzenia działalności gospodarczej w danym mieszkaniu. Jeśli tak, zapytaj właściciela, czy można to zmienić.

Wynajmowanie mieszkania pod działalność gospodarczą. Rozmowa z właścicielem

Właściciele wynajmowanych mieszkań zazwyczaj mają liczne obawy przed zgodą na prowadzenie działalności gospodarczej w ich nieruchomości. W trakcie rozmowy warto rozważyć kilka jakże istotnych kwestii: 

  • Ubezpieczenie – należy rozważyć uzyskanie niezbędnego ubezpieczenia biznesowego . Powiadomienie właściciela również o tym może pomóc uniknąć sprzecznych polis ubezpieczeniowych.
  • Zezwolenie na planowanie – jeśli najemca zmienia warunki życia swoich sąsiadów, np. powodując gwałtowny wzrost natężenia ruchu drogowego lub prowadzisz handel z lokalami, może potrzebować pozwolenia zarówno właściciela nieruchomości, jak i rady mieszkańców.

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Małe firmy zaskakująco dobrze prosperują . Wiele osób widzi wartość rozwijania własnego startupu w niestabilnej gospodarce.  Warto wspierać małe rozwijające się firmy, jednak należy przy tym zachować zdrowy rozsądek i dokładnie rozważyć czy dana działalność będzie legalna i nieuciążliwa.

Nieznajomość prawa oraz łatwowierność może mieć daleko idące konsekwencje. Wynajem nieruchomości wiąże się z ryzykiem, papierkową pracą oraz nakładem własnego czasu. Umowa najmu tak jak każdy dokument wiążący powinna być rzetelnie skonstruowana i uwzględniać potrzeby obu stron najmu szczególnie w przypadku, gdy najemca ma w planach prowadzenie działalności w naszej nieruchomości.

Jeśli potrzebujesz gotową, sprawdzoną i zawsze aktualną umowę najmu mieszkania czy pokoju, to sprawdź naszą ofertę. Wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę.

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania  /  Umowa najmu pokoju

5/5 - (4 votes)

Sprawdź również:

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania?

Zastanawiasz się, czy kupno nieruchomości, która będzie służyć głównie pod […]

Czytaj więcej