Kredyt na mieszkanie na wynajem – jaki kredyt jest najlepszy oraz jak zabezpieczyć?

Kredyt na mieszkanie na wynajem – jaki kredyt jest najlepszy oraz jak zabezpieczyć? 

Zakup nieruchomości częściej wiąże się z inwestycją biznesową niż z zakupem własnych czterech kątów. Wynajem mieszkań to coraz powszechniejsza forma  uzyskania ponadprzeciętnego zarobku. Coraz częściej zyski z tego typu działań nie są tylko dodatkowym dochodem, ale i główny źródłem utrzymania. Wiele osób nie ma wystarczającej gotówki umożliwiającej zakup nieruchomości, w związku z czym zaciągane są kredyty. Jaki kredyt brać pod uwagę? Jakie zyski i koszty powinniśmy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? Czy obawiać się stóp procentowych?

W jakie mieszkania inwestować? 

Chcąc zakupić mieszkanie na wynajem należy zwrócić uwagę na lokalizację, która nas interesuje. Aby ocenić potencjał lokalizacyjny danej nieruchomości należy dobrze rozeznać się na lokalnym rynku najmu. Istotną kwestią jest również określenie jaki ma być nasz przyszły najemca. W zależności od określenia grupy docelowej można skupić się na konkretnych czynnikach, które ją zaciekawią podczas  podejmowania decyzji o wynajęciu mieszkania. Warto zbadać potencjał inwestycyjny  lokalnego rynku najmu w danym mieście. Należy zwrócić uwagę na perspektywy rozwoju danej miejscowości. Aby wybrać  odpowiednią  nieruchomość pod najem należy zapoznać się z ofertami jakie proponuje nam lokalny rynek.  Ze względu na to, iż rynek nieruchomości jest niezwykle zróżnicowany, ceny lokali mieszkalnych mogą być równie odrębne. Inwestorzy powinni skupiać swoje zainteresowanie na lokalach rozkładowych, które umożliwią wynajem mieszkania na pokoje, co wiąże się z maksymalizacją zysków z najmu

I skorzystać z skonstruowanej umowy najmu na pokoje – to bardzo istotne.

Kredyt 

Chcąc zakupić nieruchomość możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Aby go otrzymać należy zgodnie z rekomendacją Banku Centralnego posiadać minimalny wkład własny wynoszący obecnie 20% wartości nieruchomości. Dla wielu osób jest to bariera nie do przejścia. Przykładowo, przy zaciągnięciu kredytu na kwotę 200 tys. zł minimalny wkład własny wynosi 40 tys. zł co w obecnych czasach jest dość dużą sumą. Do tego należy doliczyć koszty remontów, opłat notarialnych, marży dla pośrednika nieruchomości itd. Jednak osoby mogące pozwolić sobie na tą formę finansowania inwestycji, zaciągając kredyt hipoteczny mogą zaciągnąć zobowiązanie, które będą musieli spłacać kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Istnieje szansa, że w czasie spłacania należności na rynku pojawią się nowe, bardziej dogodne warunki,  na podstawie których moglibyśmy zaciągnąć pożyczkę. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad refinansowaniem kredytu hipotecznego. Wiąże się to ze zmianą warunków kredytu. Można również pożyczyć pieniądze w innym banku i wykorzystać je do nadpłaty kredytu, który spłacało się do tej pory. Drugim rozwiązanie jest zakup mieszkania za gotówkę, a następnie odzyskanie pieniędzy z kredytu refinansującego z możliwością kredytu na remont. Kupując nieruchomość za gotówkę sprawnie załatwiamy sprawę w jeden dzień, możemy wynegocjować lepszą cenę za zakup mieszkania, a następnie spokojnie odzyskiwać pieniądze z refinansującego kredytu.

Administracja wynajmu

Koszty 

Chcąc zaciągnąć kredyt na mieszkanie pod wynajem warto stworzyć pewnego rodzaju symulacje kosztów ponoszonych z tego tytułu. Głównym kosztem jaki ponosi zazwyczaj właściciel mieszkania jest rata kredytu będąca wartością uwzględniającą potencjalne wahania stóp procentowych przez okres obowiązywania kredytu. Kolejnym kosztem jaki może ponosić wynajmujący jest czynsz. Zazwyczaj właściciel mieszkania pokrywa część czynszu przypadającą na koszty zarządu nieruchomością oraz ogrzewania, najemca pokrywa wszelkie opłaty za media. Do podanych kwot należy doliczyć podatek od nieruchomości oraz własny fundusz remontowy, który jest doskonałym zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi  usterkami.

Podwyżki stóp procentowych 

Każdy kredytobiorca prześladowany jest widmem wzrostu stopy procentowej. Stopa procentowa to koszt, który należy ponieść podczas pożyczania od kogoś pieniędzy. Wzrost tego wskaźnika w bezpośredni sposób wiąże się z podwyżką rat kredytów. Rada Polityki Pieniężnej może podwyższyć wartości stóp procentowych zaledwie o 0,25 – 0.5 % co wpłynie na podwyżkę rat o kilkadziesiąt złotych. Warto brać pod uwagę gwałtowny wzrost tego wskaźnika sprzed wcześniejszych cięć. Taka sytuacja mogłaby negatywnie wpłynąć na budżety domowe niejednego kredytobiorcy a najem stałby się mało rentowną inwestycją. By zamortyzować konsekwencje jakie ze sobą niesie wzrost powyższego wskaźnika, warto nadpłacić kredyt w czasie, gdy stopy procentowe są stosunkowo niskie.

Obsługa mieszkań

Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Na początku należy zastanowić się, ile kapitału musimy włożyć w daną nieruchomość. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się jaki zysk generuje nam zakupione mieszkanie. Określając powyższe założenia można obliczyć zysk jaki jesteśmy w stanie uzyskać w przeciągu np. 10 lat oraz obliczyć średnią roczną stopę zwrotu z inwestycji. Wiele osób obawia się nawału prac i papierkowej roboty. Przy zarządzaniu najmem wielu lokali można się zagubić. Szczególnie gdy najem dotyczy nieruchomości znajdującej się w lokalizacji poza miejscem zamieszkania wynajmującego. Zarządzanie najmem mieszkań z aplikacją Rentumi  jest łatwiejsze i mniej absorbujące . Automatyzacja najmu pozwala w wygodny sposób dokonywać płatności online za czynsz i rachunki dla Twoich najmujących. Zgłaszanie awarii oraz poszukiwanie fachowca, który ją szybko rozwiąże nie jest już problemem. Ta innowacyjna aplikacja do zarządzania wynajmem pomaga generować umowy najmu mieszkania według najlepszego szablonu, przeglądać mieszkanie, stan liczników oraz wiele innych. Warto zainwestować w tą nowoczesną technologię, która pomoże zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze.

wzór umowy najmu mieszkaniaPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

Oceń nas!

Sprawdź również:

Rentumi Invest – wspólne inwestowanie w hostele w Polsce

Zapraszamy do wspólnej inwestycji. Biznes wynajmu pokoi i mikrokawalerek to […]

Czytaj więcej

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Coraz więcej ludzi, w tym Polaków, decyduje się na zakup […]

Czytaj więcej

Umowa najmu okazjonalnego – jakie korzyści ze sobą niesie?

Najem okazjonalny to rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli lokali, których nieruchomości […]

Czytaj więcej

Umowa najmu mieszkania – wskazówki dla wynajmującego

Wiele właścicieli boi się wynajmować swoje nieruchomości z obawy przed […]

Czytaj więcej