Rozliczanie mediów w wynajmowanym mieszkaniu
W wynajmowanym mieszkaniu najemca zazwyczaj opłaca zarówno czynsz jak i rachunki za media. Opłaty za media zazwyczaj uzależnione są od ilości osób mieszkających w danym lokalu. Nie można z góry przewidzieć jaki będzie koszt zużycia mediów w danym miesiącu. W związku z tym kwoty pobierane przez właściciela nigdy nie będą odpowiadać realnym kosztom zużycia wody czy gazu. Kto opłaca rachunki za media? Jak je rozliczać?
Szczególnie polecamy sprawdzony wzór umowy najmu mieszkania / umowy najmu pokoju, aby zabezpieczyć dochód.
Rachunki opłaca najemca
Istnieje wiele sposobów rozliczania liczników w wynajmowanym mieszkaniu. Jednym z nich jest opłacanie wszelkich rachunków przez najemcę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że właściciel nie musi sam uiszczać opłat, przez co oszczędza swój cenny czas. Dodatkowym plusem w takiej sytuacji jest to, że rachunki opłacane przez najemcę nie są uwzględniane przy rozliczaniu podatku. Niestety, tak jak każde rozwiązanie tak i to ma swoje wady. Brak kontroli nad płatnościami może nastręczyć wynajmującemu nie lada problemów. Lokator może zaprzestać płacenia rachunków a właściciel jako osoba, z którą podpisano umowę jest zobowiązana do regulowania tychże należności. Rachunki i rozliczenia przychodzą często z opóźnieniem nawet kilku miesięcznym w związku z tym zaległości u dostawców mogą sięgać czasem nawet kilku tysięcy złotych.
Rachunki płaci właściciel mieszkania
Kolejnym sposobem rozliczania mediów jest regulowanie należności przez właściciela mieszkania. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma żadnych problemów związanych z rozliczeniem z najemcą. Niestety najczęściej wiąże się to z bardzo dużymi kosztami. Najemca zużywa media bez ograniczeń i nie ma motywacji do oszczędzania. Roczny koszt takiego rozwiązania wynosi od czterech do sześciu tysięcy złotych. Płacenie rachunków przez wynajmującego pochłania także jego cenny czas oraz wiąże się z ryzykiem wzrostu kosztów mediów co boleśnie odczuje budżet właściciela mieszkania.
Należności płaci właściciel a następnie rozlicza się z najemcą na podstawie rachunków
Dzięki rozliczaniu mediów w ten sposób właściciel mieszkania zyskuje kontrole nad stanem rozliczeń z dostawcami wody, prądu, gazu itd. Wynajmujący zyskuje również na kredytacji rachunków najemcy. Niestety rachunki i rozliczenia przychodzą często z opóźnieniem nawet kilku miesięcznym. W związku z tym mogą one okazać się bardzo wysokie. W między czasie najemca może się wyprowadzić co wiąże się z nie zwróceniem kosztów za korzystane media. Dodatkowym minusem jest to, iż takie rozwiązanie zmusza wynajmującego do częstych rozliczeń z najemcą, aby uniknąć dużych zaległości w stosunku do wynajmującego. W tymże rozwiązaniu właściciel mieszkania traci czas zarówno opłacając rachunki jak i rozliczając się z najemcą.
Rachunki płaci właściciel lokalu pobierając stałe zaliczki od najemcy
Kolejnym sposobem rozliczania mediów jest płacenie rachunków przez właściciela lokalu i pobieranie stałych zaliczek od lokatora. Rozwiązanie to pomaga w pełni kontrolować stan rozliczeń z dostawcami. Dodatkowo wynajmujący nie musi kredytować rachunków najemcy. Właściciel musi regularnie spisywać liczniki oraz kontrolować wzrosty i spadki ceny mediów. W czasie zmiany cen mediów należy ponownie spisać liczniki, w przeciwnym razie ich prawidłowe rozliczenie będzie niemożliwe. Powyższe rozwiązanie wymaga także oszacowania miesięcznych kosztów za media podczas podpisywania umowy oraz jej aktualizacji co jakiś czas, co wiąże się z dodatkową stratą cennego czasu.
Przepisanie liczników na najemcę
Coraz częściej przy wynajmie mieszkań właściciele decydują się na przepisanie liczników na najemcę. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest obniżenie podstawy opodatkowania od której naliczany jest podatek. Z tej korzyści mogą skorzystać szczególnie osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu. Umowa najmu skonstruowana w niewłaściwy sposób może spowodować naliczanie podatku zarówno od czynszu, czynszu administracyjnego, jak i rachunków za prąd gaz i inne media, co zawyża płacony przez właścicieli mieszkań podatek. Przepisanie mediów na lokatora pozawala na przerzucenie obowiązku opłat na najemcę. Jeśli będzie on zalegał z płatnościami dostawca energii, wody czy gazu skieruje procedurę windykacyjną przeciw lokatorowi. Jednak jak każde rozwiązania także i to ma swoje wady. Pierwszym z nich jest niepłacenie rachunków przez lokatora, co na dłuższą metę może skutkować zdemontowaniem przez dostawców liczników w celu uniknięcia dalszych strat. Aby ponownie zamontować niezbędne liczniki właściciel będzie musiał uzbroić się w cierpliwość oraz dodatkową gotówkę. Sama procedura przepisania liczników jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać ze strony dostawcy protokół zdawczo odbiorczy uzupełnić go danymi najemcy, właściciela oraz stanem liczników. Konieczne jest podpisanie protokołu przez obie strony. Gotowy dokument można przesłać skanem do naszego dostawcy, który korespondencyjnie wysyła umowę o dostawę np. energii do najemcy. Lokator umowę podpisuje i wysyła ją do firmy dostarczającej media. Po zakończeniu umowy wystarczy w taki sam sposób przepisać media na kolejnego najemcę lub na właściciela. Warto rozważyć podpisanie in blanco rozwiązania umowy z dystrybutorem. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacjach gdy najemca niezapowiedzianie wyprowadzi się z mieszkania.
Do formalności związanych z przepisaniem opłat na najemcę wizyta w spółdzielni lub wspólnocie, w sprawie zmiany opłat eksploatacyjnych, oraz wizyta u operatorów celem przepisania liczników po zakończeniu umowy najmu. Cały proces nie jest skomplikowany i nie wymaga dużego nakładu czasu, dlatego warto ich dopilnować co pomoże uniknąć kłopotów w przyszłości. Należy pamiętać, aby kontrolować swoje finanse oraz rozliczać się z najemcami na bieżąco. By sprawnie i bezproblemowo kontrolować stan liczników w wynajmowanym mieszkaniu, można skorzystać z innowacyjnego programu do obsługi najmu Rentumi. Aplikacja ta to nowoczesny system do zarządzania wynajmem. Dzięki niej możemy sprawdzić kto i ile powinien nam zapłacić, czy najemca regularnie płaci czynsz, pomaga rozwiązać problemy z opóźnieniem płatności. Dzięki temu innowacyjnemu oprogramowaniu do zarządzania wynajmem, właściciele mieszkań mają stałą kontrole nad zużyciem mediów. Notorycznie wzrastające rachunki za prąd czy gaz mogą być przyczyną wystąpienia właściciela o podwyżkę czynszu. Rentumi przychodzi z pomocą szczególnie rentierom wynajmującym większą ilość lokali, by nie zapomnieć o płatnościach i monitorować koszty związane z utrzymaniem mieszkania.