Zapis w umowie najmu o zwierzętach

Mówią, że prawie połowa populacji ma jakieś zwierzę domowe. Jednak większość właścicieli i agentów nieruchomości nagminnie zabrania zwierzętom domowym przebywania w ich nieruchomości.

Głównymi przyczynami są potencjalne szkody wyrządzone przez zwierzęta, ryzyko inwazji pcheł oraz potencjalne koszty i dodatkowe prace związane z przygotowaniem mieszkania dla nowego lokatora. Ale czy zawsze jest dobrym pomysłem? Czy nie byłoby bardziej opłacalne wynajmowanie mieszkania lokatorom ze zwierzętami domowymi? Większość właścicieli zwierząt to osoby przestrzegające prawa, które odpowiedzialnie opiekują się swoimi zwierzętami:

  • 72% właścicieli zwierząt domowych, według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez Dogs Trust, miało trudności ze znalezieniem zakwaterowania, w którym akceptowane są zwierzęta
  • 28% nigdy nie było w stanie znaleźć odpowiedniej nieruchomości

Oznacza to, że w większości przypadków, jeśli przestrzegający prawa właściciel zwierzęcia domowego znajdzie zakwaterowanie z możliwością trzymania psa lub kota, będą tak wdzięczni, że dołożą wszelkich starań, aby być wzorowym najemcą. Zazwyczaj tego typu lokatorzy są najemcami, którzy zawsze płacą czynsz na czas i troszczą się o nieruchomość, jakby była ich własnością. 

Oczywiście niektóre nieruchomości nie będą odpowiednie dla zwierząt domowych, a wielu właścicieli może nadal uważać, że potencjalne problemy, które mogą powodować zwierzęta domowe, nie są warte ryzyka. Jednak właściciele, którzy zezwalają na zwierzęta domowe, zwykle stwierdzają, że znacznie łatwiej jest wypełnić swoje nieruchomości, zapewniając sobie tym samym ciągłość w osiąganiu dochodu pasywnego.

Czy wynajem nieruchomości dla właścicieli zwierząt domowych jest opcją dla Twojej nieruchomości?

Jeśli podejmujesz nieruchomość osobą trzecim, będziesz musiał sprawdzić ją, aby upewnić się, że zwierzęta są w niej akceptowane. Jeśli tak, to powinieneś mieć prawo do wynajmu mieszkania osobą ze zwierzętami domowymi. Jeśli zdecydujesz się, wziąć pod uwagę lokatorów ze zwierzętami domowymi, przyjrzyj się różnym typom zwierząt domowych, z którymi możesz się spotkać. Jeśli właściciel zgadza się tylko na określone gatunki zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu warto również i to uwzględnić w zapisach umowy. Jeśli właściciel podpisuje z najemcą umowę wynajmu mieszkania to nieprzestrzeganie zakazu trzymania w mieszkaniu zwierząt, może być powodem wypowiedzenia umowy najmu zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów. „Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:  pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali.” 

zwierzę w wynajmowanym mieszkaniu

Jak zabezpieczyć się przed uszkodzeniami w wyniku posiadania przez najemcę zwierzęcia domowego?

Ważne jest, aby mieć odpowiednie zabezpieczenia na wypadek potencjalnego uszkodzenia mieszkania przez zwierzęta domowe, ponieważ zwykle nie są one objęte polisami ubezpieczeniowymi, takimi jak ubezpieczenie najemcy czy właściciela. Warto pamiętać, że zgodnie z treścią ustawy o Prawach Lokatorów, kaucja za mieszkanie nie może wynieść więcej niż dwunastokrotność czynszu miesięcznego za dany lokal. Zazwyczaj wynosi ona od 1 do 2 krotności comiesięcznego czynszu. Jeśli w umowie wysokość kaucji została określona to nie może ona ulec zmianie. Można jednak pobierać wyższy czynsz od najemców posiadających zwierzęta. Możesz mieć ustaloną wysokość czynszu dla właścicieli posiadających domowego pupila lub uzgodnić to z konkretnym najemcą. Rozwiązanie to może okazać się lepsze, gdyż różne zwierzęta będą powodować różne szkody. Jeśli najemca nie przestrzega warunków umowy najmu okazjonalnego – na przykład dopuści do pojawienia się pcheł w mieszkaniu, wówczas właściciel ma możliwość pokrycia kosztów związanych z czyszczeniem nieruchomości z  depozytu najmu. 

Szczegóły dotyczące czworonoga

Dobrą praktyką jest dołączenie do umowy formularza zawierającego szczegółowe informacje dotyczące zwierząt domowych.

Warto usiąść z najemcą i omówić z nim warunki mieszkania w wynajmowanej nieruchomości ze zwierzakiem. W szczególności powinieneś wyjaśnić:

  • Najemca jest uprawniony tylko do trzymania konkretnych zwierząt – jeśli chcą je zatrzymać, muszą najpierw Cię zapytać
  • Są odpowiedzialne za prawidłowe opiekę nad zwierzakiem. Jeśli uważasz, że jest zaniedbywany lub niewłaściwie używany, zgłoś je do odpowiednich służb
  • Jeśli zwierzę nie pójdzie z nimi, na przykład podczas wakacji, musi je zabrać na pokład lub odpowiednio zorganizować opiekę podczas nieobecności
  • Muszą upewnić się, że zwierzę jest zaszczepione, uzyskać pisemne potwierdzenie od weterynarza
  • Są odpowiedzialni za dopilnowanie, aby zwierzę nie uszkodziło niczego w mieszkaniu i nie było uciążliwe dla sąsiadów.
Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu

Decyzja czy wynajmować mieszkanie osobie ze zwierzętami czy też nie zależy wyłącznie od właściciela mieszkania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wynajmujący traktuje wynajem poważnie jako źródło dochodu, to najlepiej zabezpieczyć się na każdą ewentualność związaną z ryzykiem powstania szkód w mieszkaniu, zwłaszcza tych wyrządzonych przez zwierzęta domowe. Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie lokalu na wynajem. Jak nie zapomnieć o kończącym się ubezpieczeniu? Jak w łatwy i szybki sposób przedłużyć ubezpieczenie? Z pomocą współczesnym przedsiębiorcą przychodzi innowacyjny program do obsługi najmu Rentumi. Aplikacja posiada funkcje komunikaty, w której znajdują się zarówno informacje dotyczące awarii, wpłat jak i ubezpieczeń dotyczących  określonych mieszkań. Po pojawieniu się komunikatu o kończeniu się ważności ubezpieczenia mamy możliwość podglądu poprzedniej umowy, edycji zapisów w  ubezpieczeniu oraz przedłużenie ubezpieczenia. Dużym plusem korzystania z aplikacji jest 15% zniżka ubezpieczenia od ceny rynkowej.  Rentumi pozwala wprowadzać w nasze życie automatyzacje zarządzania najmem, dzięki czemu  staje się on prostrzy i mniej czasochłonny. Współczesny świat jest pełen  nowoczesnych rozwiązań. Warto z nich korzystać by oszczędzać zarówno czas jak i pieniądze  

wzór umowy najmuPobierz umowę najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

Sprawdź również:

Kwatery pracownicze. Komu opłaca się najem?

Co wspólnego może mieć rynek pracy z rynkiem mieszkaniowym? Z […]

Czytaj więcej

Kwatery pracownicze. Jak znaleźć sprawdzony nocleg?

W Twojej firmie wystąpiła konieczność oddelegowania pracowników do innego regionu […]

Czytaj więcej

Kwatery pracownicze. Wyposażenie pokoju robotniczego

Kwatery pracownicze to zazwyczaj miejsce tymczasowego zamieszkania przez pracowników, które […]

Czytaj więcej

Kwatery pracownicze. Odpowiednia lokalizacja

Hostel lub kwatery pracownicze i wynajmowanie tam pokoi wiąże się […]

Czytaj więcej