Weryfikacja dochodów najemców

Częściowe, opóźnione lub nieopłacone zaległości z  czynszu, mogą w znaczącym stopniu obciążać Twój budżet domowy. Weryfikacja dochodów najemców jest kluczowym elementem procesu poszukiwań idealnego lokatora. Czasami problemem nie jest jednorazowy brak płatności, ale co miesięczne opóźnienia z regulacją na czynsz. Nie wywiązywanie się z zobowiązań finansowych lub nieregularne płatności mogą powodować stres i problemy finansowe właściciela, jeśli ten korzysta z tego dochodu w celu pokrycia raty kredytu zaciągniętego na nieruchomości. W związku z powyższym warto poświęcić trochę czasu i wysiłku podczas procesu rekrutacji potencjalnych najemców, aby sprawdzić, czy dochód przyszłego lokatora będzie wystarczający na pokrycie czynszu.

Czy najemca może sobie pozwolić na czynsz?

Po pierwsze, wynajmujący powinien obliczyć minimalną kwotę dochodu, którą najemca musi zarobić, aby opłacać czynsz co miesiąc. Jednym ze sposobów jest zastosowanie standardu branżowego dochodu 3: 1 do wynajęcia, co oznacza, że ​​dochód brutto wnioskodawcy powinien wynosić co najmniej trzykrotność kwoty czynszu. Na przykład, jeśli czynsz za mieszkanie kosztuje 1200 zł miesięcznie, wówczas zarobki wnioskodawcy muszą wynosić co najmniej 3600 zł miesięcznie. Oczywiście nie każdy rynek wynajmu jest taki sam. Większość ekspertów doradza najemcom, aby nie wydawali więcej niż 30 procent swoich dochodów na czynsz, ale często nie jest to możliwe w niektórych lokalizacjach. Po podjęciu decyzji o docelowym stosunku dochodu do czynszu możesz przejść do analizy dochodu wnioskodawcy.

Jak zweryfikować dochód potencjalnego najemcy?

W przypadku osób zatrudnionych najskuteczniejszym sposobem weryfikacji dochodu jest żądanie jednego z poniższych dokumentów:

  1. Odcinek wypłaty. Dobrą zasadą jest prosić o płatne datki z ostatnich trzech miesięcy.
  2. Formularz podatkowy. Wykazuje on dochód wnioskodawcy z poprzedniego roku podatkowego.
  3. Telefon do pracodawcy . Właściciele mogą również zadzwonić do pracodawcy najemcy w celu potwierdzenia jego statusu zatrudnienia i wynagrodzenia. Jest to niezbędny krok w ustaleniu, czy najemca ma stabilny dochód.

Jak zweryfikować dochód osób bezrobotnych lub emerytowanych ?

W przypadku emerytowanych kandydatów, którzy nie otrzymują dochodów związanych z pracą i bezrobotnych, właściciele mają kilka różnych możliwości weryfikacji dochodów.

  1. Oświadczenie o zabezpieczeniu społecznym. Zabezpieczenie społeczne to stabilna forma dochodów rządowych np. w formie emerytury
  2. Oświadczenie rentowe. Renty często pomagają zastąpić wypłatę na emeryturze. Sprawdzanie zestawienia renty może pomóc zweryfikować kwotę regularnego dochodu uzyskiwanego z renty.
  3. Wyciągi bankowe. Wyciągi bankowe są również wygodnym sposobem na weryfikację regularnych dochodów zdeponowanych na rachunku bankowym wnioskodawcy.
  4. Oświadczenie o bezrobociu.
dochody najemcy

Inne strategie mające na celu ograniczenie problemów z płatnościami

Właściciele mogą podjąć szereg dodatkowych działań, aby zapewnić sobie czynsz każdego miesiąca na czas.

  1. Warto skorzystać z usług płatności czynszu online. Usługi płatności czynszu online umożliwiają konfigurowanie cyklicznych płatności czynszu z najemcą. Automatyczne płatności czynszu mają na celu odjęcie kwoty czynszu z konta najemcy w konkretnym dniu każdego miesiąca. Możesz zachęcić najemcę do wybrania tej opcji, oferując na przykład niewielką zniżkę czynszową w wysokości 5 procent.
  2. Poproś o większy depozyt . Większy depozyt zabezpieczający daje większą pewność, że straty właściciela zostaną pokryte w przypadku szkód lub utraconych dochodów. 
  3. Należności za późne opłaty. Innym sposobem na zachęcanie do terminowego płacenia czynszu jest pobieranie opłaty za opóźnienie, jeśli pozwalają na to przepisy.
terminowy czynsz

Weryfikacja dochodów najemców jest kluczowym krokiem w procesie kontroli najemców. Oprócz dochodu właściciele powinni przejrzeć informacje dotyczące kredytu , przeszłości , eksmisji i  karalności potencjalnych najemców przed podjęciem ostatecznej decyzji o wynajmie. Nie spiesz się z najmem i wszystkimi jego aspektami. Dobra komunikacja z góry pomaga uniknąć problemów w przyszłych relacjach z najemcą. Aby stworzyć bezpieczną i zgodną z prawem umowę najmu mieszkania mieszkania warto skorzystać z aplikacji Rentumi. Specjalnie skonstruowany generator umów pozwoli w łatwy  szybki sposób stworzyć umowę satysfakcjonującą nawet najbardziej wymagającego klienta. Dodatkowo Rentumi umożliwia płatności online za czynsz oraz pomaga właścicielom mieszkań w windykacji niespłaconych należności. To tylko kilka z wielu możliwości jakie niesie za sobą automatyzacja najmu.  Koszt zakupienia aplikacji Rentumi jest niewielki w stosunku do korzyści jakie ze sobą niesie. Dodatkowym atutem tego typu narzędzia najmu jest funkcję sklepu, w którym można zakupić wiele pakietów wspierających najem. Jednym z nich jest pakiet “bezpieczny najem”, czyli sprawdzony przez 3 kancelarie, aktualny, bezpieczny wzór umowy najmu + checklista weryfikacji lokatora + regulamin najmu. W przyszłości pakiet ten zostanie wzbogacony o oc najemcy. To innowacyjne narzędzie najmu pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i zapobiegać niepotrzebnym stresowym sytuacją.

wzór umowy najmu mieszkaniaumowa najmu pokoju
Umowa najmu mieszkania PDF / Umowa najmu pokoju PDF

Sprawdź również:

Rozwiązanie umowy najmu w trybie natychmiastowym. Na jakich zasadach i kiedy to możliwe?

Rozwiązanie umowy najmu w trybie natychmiastowym – w których sytuacjach […]

Czytaj więcej

Klucze do mieszkania. Jak się zabezpieczyć?

Klucze do mieszkania. Pomimo niewielkiego rozmiaru – kwestie sporne dotyczące […]

Czytaj więcej

Podnajem – co to jest, dla kogo i czy warto?

Podnajem na pierwszy rzut oka niewiele różni się od standardowego […]

Czytaj więcej

Umowa na czas określony czy nieokreślony? Plusy i minusy

Jaka jest najlepsza forma umowy najmu, biorąc pod uwagę jej […]

Czytaj więcej